Aplikace jako bezplatná vstupenka do galerie. Signal Festival spouští umělecká díla v rozšířené realitě

Prostřednictvím chytrých telefonů a nové aplikace s rozšířenou realitou si mohou lidé v ulicích Karlína projít interaktivní virtuální instalace od výtvarníka Jana Kalába, vizuálního umělce Jana Hladila, autora futuristických vizuálních konceptů s pseudonymem AOKU a vizuálního designéra Longiyho. Všech 6 instalací v rozšířené realitě si návštěvníci pomyslné virtuální galerie užijí nejlépe za denního světla.

Aplikace jako bezplatná vstupenka do galerie. Signal Festival spouští umělecká díla v rozšířené realitě (Zdroj: Jan Kaláb)

Rozšířená či augmentovaná realita je nové tvůrčí médium, s nímž na zahraniční scéně pracují například londýnská Tate Gallery, společnost Apple nebo světoznámý dánsko-islandský umělec Olafur Eliasson. V České republice jde v tomto rozsahu o premiéru umění v rozšířené realitě.

Signal AR_XY - Aoku
Prohlídka virtuálních uměleckých děl funguje jednoduše (Zdroj: Signal Festival)
Signal Festival aplikace
Rozšířená či augmentovaná realita je nové tvůrčí médium (Zdroj: Signal Festival)

Vývoj aplikace vyšel zhruba na 2 miliony korun. Součástí procesu bylo nejen technologické experimentování, ale také zkoušení nových principů interakce a hledání hranic vizuálního vyprávění. Aplikace nabídne stejně jako v minulých letech také program a festivalovou mapu všech instalací. V roce 2019 si jí stáhlo téměř 40 000 uživatelů, letos organizátoři očekávají minimálně dvojnásobný nárůst.

Prohlídka virtuálních uměleckých děl funguje jednoduše. Stačí si stáhnout novou aplikaci Signal Festival a vyrazit s ní do Karlína. Díla v rozšířené realitě lze objevovat na lokacích Karlínské náměstí, Negrelliho viadukt, Centrála Kooperativy, River City Karlín, Corso Court a Lyčkovo náměstí. Potřeba je k tomu pouze vlastní chytrý telefon. 

Signal AR_Horizon Forbidden WestAOKU_1
Každá z šesti instalací je přitom naprosto jiná (Zdroj: Signal Festival)
Signal AR_XY - Aoku
Prohlídka virtuálních uměleckých děl funguje jednoduše (Zdroj: Signal Festival)

„Během pandemie jsme začali vyvíjet aplikaci, která lidem bezplatně otevře venkovní galerii virtuálního umění. Chtěli jsme se posunout, vyzkoušet nové moderní digitální technologie v historických kulisách města a zároveň se připravit na cokoliv, třeba i obtížnou pandemickou situaci, další omezení nebo komplikace. Aplikaci jsme, spolu s kreativním studiem Brainz Immersive, vyvíjeli téměř rok. Výsledkem je šest expozicí v rozšířené realitě. V následujících letech plánujeme jejich počet pravidelně rozšiřovat,“ vysvětluje ředitel Signal Festivalu Martin Pošta.

SIgnal AR_Signal znacka pro nacteni instalaci
Stačí si stáhnout novou aplikaci Signal Festival a vyrazit s ní do Karlína (Zdroj: Signal Festival)

Každá z šesti instalací je přitom naprosto jiná. Virtuální dílo Horizon Forbidden West doprovází uvedení jedné z nejočekávanějších her příštího roku, která vyjde na konzole PlayStation 4 a PlayStation 5. Další instalaci připravil vizuální umělec Jan Hladil ve spolupráci se skladatelem Michalem Šupákem. Audiovizuální dílo FIGURA VARIUS pracuje s abstraktní prostorovou a geometrickou kompozicí generovanou v reálném čase za pomocí unikátního softwarového nástroje pro profesionální tvorbu obrazového obsahu.

Signal AR_Figura Varius  Michal Supak2
Audiovizuální dílo FIGURA VARIUS pracuje s abstraktní prostorovou a geometrickou kompozicí generovanou v reálném čase (Zdroj: Jan Hladil)

Jan Kaláb začínal před více než dvaceti lety jako jeden z prvních českých writerů v ulicích Prahy. Vyjadřoval se prostřednictvím graffiti a následně 3D graffiti soch, které rozmísťoval po české metropoli a dalších městech. Teď se do veřejného prostoru vrací. Jeho dílo Mechanická galaxie prozkoumává možnosti street artu v rozšířené realitě, která není limitována ochranou cizího majetku ani gravitací.

Signal AR_Jan Kalab
Dílo Mechanická galaxie prozkoumává možnosti street artu v rozšířené realitě (Zdroj: Jan Kaláb)

Longiy je vizuální designér. Jeho tvorba a styl se oblékají do křiklavých barev, které občas čelí srážce s tvrdou linkou a plochou černobílé. V současné době spolupracuje především se studiem Brainz Immersive na projektech ve virtuální a rozšířené realitě. Aplikace nabídne jeho dílo The Visitors umístěné na Karlínském náměstí.

Signal AR_The VisitorsLongiy-square
Longiy je vizuální designér. Jeho tvorba a styl se oblékají do křiklavých barev, které občas čelí srážce s tvrdou linkou a plochou černobílé (Zdroj: Signal Festival)

Pod uměleckým jménem AOKU tvoří Daniel Kupr futuristické vizuální koncepty inspirované japonským anime, devadesátkovými kreslenými seriály, rave subkulturou, graffiti typografií a estetikou sci-fi. Jeho instalace najdou návštěvníci virtuální výstavy hned na dvou místech – u River City Karlín a Corso Court.

Signal AR_XY1_AOKUpng
Pod uměleckým jménem AOKU tvoří Daniel Kupr futuristické vizuální koncepty inspirované japonským anime (Zdroj: Signal Festival)

„Projekt Signal AR spojuje umění, experiment a inovativní technologii, tedy elementy, k nimž měl Signal Festival i studio Brainz Immersive vždycky blízko. Již v minulosti jsme spolupracovali na několika projektech, společně sdílíme zájem posouvat hranice, zkoušet nové věci a dosud nikým nezkoušené přístupy. Rozšířená realita je hravé, interaktivní médium, které s ohledem na současnou situaci přímo vybízelo k experimentu,“ dodává zakladatel Brainz Immersive Robin Pultera.

Virtuální výstava v Karlíně funguje pouze za denního světla. K vidění bude vždy od 8:00 do 19:00 hodin. Pro zobrazení instalací v rozšířené realitě je potřeba si stáhnout novou aplikaci Signal Festival, nyní dostupnou na Apple Store a Google Play.

Publikováno: 11. 10. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima