Na kole v suchu a stylově: Jak vybrat správný cyklistický dres

Rozhodli jste se letošní sezónu zasvětit cykloturistice, ale stále drtíte kilometry v tílku a teplákových kraťasech? Investujte do sebe, pořiďte si vhodný cyklistický dres a uvidíte, že nebudete litovat. Dresy totiž plní mnoho podstatných funkcí, které vám cykloturistiku zpříjemní, usnadní a doženou vás k lepším výkonům.

Na kole v suchu a stylově: Jak vybrat správný cyklistický dres (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Podle čeho cyklistický dres vybírat?

Abyste vybrali to správné vybavení, je třeba zvážit několik podstatných faktorů. Zamyslete se především nad tím, pro jaké roční období dres vybíráte a zda jezdíte spíše po silnici, nebo preferujete větší freestyle. Dres by měl především udržovat vaše tělo permanentně v suchu a neomezovat vás v pohybu, zároveň by ale měl plnit i bezpečnostní funkci a barevností nebo reflexními prvky upozornit na vaši přítomnost řidiče, chodce či další cyklisty. Pojďme se podívat na základní kritéria výběru.

Dres by měl především udržovat vaše tělo permanentně v suchu a neomezovat vás v pohybu
Dres by měl především udržovat vaše tělo permanentně v suchu a neomezovat vás v pohybu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) )

Kvalitní materiál

Vyhovující materiál je jedním z nejpodstatnějších prvků dobrého dresu – udržuje vás totiž neustále v suchu, což je podstatné především při sjezdech či pauzách, kdy tělo může prochladnout. Lepší dresy se často skládají z různých materiálů, přičemž záda bývají vzdušnější a přední část mívá vyšší gramáž. Nepromokavé dresy se sice neprodávají, je ale dobré vybírat rychleschnoucí, takže vás z míry nevyvede ani lehký deštík. Pokud vybíráte vybavení do chladnějšího počasí, skvěle poslouží například merino vlna, která více nasákne, mnohem lépe ale zahřeje.

Abyste vybrali to správné vybavení, je třeba zvážit několik podstatných faktorů
Abyste vybrali to správné vybavení, je třeba zvážit několik podstatných faktorů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) )

Vyhovující střih

Kromě toho, že budete skvěle vypadat, vám správný střih výrazně usnadní pohyb při jízdě. V tomto případě je podstatné zvážit, zda jezdíte po silnicích, nebo naopak více preferujete adrenalinové disciplíny. Na silničce oceníte obtažený, vepředu kratší a vzadu volnější dres, naopak při sjezdech či skocích vám lépe padne volnější dres kategorie Enduro, pod který se vám například vejdou i chrániče.

Kromě toho, že budete skvěle vypadat, vám správný střih výrazně usnadní pohyb při jízdě
Kromě toho, že budete skvěle vypadat, vám správný střih výrazně usnadní pohyb při jízdě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) )

Vytříbený design

Nezapomínejte ani na estetickou stránku věci. I cyklistický dres může být skvělým módním doplňkem. Slaďte ho s barvou rámu kola nebo zvolte design, který vás nejlépe charakterizuje. Dbejte ale i na bezpečnostní funkci, kterou barevnost nepochybně splňuje a vybírejte spíše výraznější odstíny s dostatkem reflexních prvků.

Dbejte ale i na bezpečnostní funkci, kterou barevnost nepochybně splňuje. Vybírejte spíše výraznější odstíny s dostatkem reflexních prvků
Dbejte ale i na bezpečnostní funkci, kterou barevnost nepochybně splňuje. Vybírejte spíše výraznější odstíny s dostatkem reflexních prvků (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) )

Kam v novém dresu vyrazit?

Nevíte, na jakých trasách se v novém vybavení předvést? Nemusíte se hned vydávat do ciziny. Také  Čechy nabízí mnoho krásných cyklostezek či sjezdů. Vydejte se na trail do Bílých Karpat či Krušných hor, vyzkoušejte cyklostezku kolem Baťova kanálu nebo se trochu odvažte a dejte si adrenalinový sjezd z Plešivce. Ať už vyberete jakoukoli z tras, určitě vás nezklamou! A pokud se vám zdají trasy moc náročné, vyjeďte třeba na elektrokole. Méně šlapání vás o příjemný zážitek z jízdy rozhodně nepřipraví.

Nezapomínejte ani na estetickou stránku věci. I cyklistický dres může být skvělým módním doplňkem
Nezapomínejte ani na estetickou stránku věci. I cyklistický dres může být skvělým módním doplňkem (Zdroj: MEDIA CLUB, spol. s r.o. )

Publikováno: 29. 8. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima