Srdeční procházková trasa se vrací do Prahy

Srdeční selhání postihne každého pátého člověka staršího 40 let. Na závažnost tohoto onemocnění upozorňují již třetím rokem Srdeční procházkové trasy a jedna z nich je nyní i v Praze. Vybízí k pravidelnému pohybu, který je jedním z doporučovaných režimových opatření nejenom u srdečního selhání. Zároveň zdůrazňuje také důležitost pravidelných návštěv lékaře a dodržování správného režimu při léčbě.3 Procházkovou trasu mohli letos vyzkoušet již lidé v Ostravě a nyní se přesouvá do pražských Riegrových sadů. Mapy všech tras jsou umístěny na webu www.rukunasrdce.cz.

Srdeční procházková trasa se vrací do Prahy (Zdroj: Novartis, s.r.o.)

Ještě před deseti lety v Česku trápilo srdeční selhání podle odhadů na 200 tisíc lidí, aktuálně se počet pacientů s tímto onemocněním zvýšil na téměř 300 tisíc. „V pandemii došlo k nárůstu problémů spojených s chronickým srdečním selháním. Lidé měli nedostatek pohybu a často se dokonce báli s problémy k lékaři zajít. Zanedbávání pohybu a dalších režimových opatření ale rozhodně nejsou cestou ke zdravému srdci. Naopak pohyb je pro prevenci i léčbu velmi důležitý a právě k němu má Srdeční procházkové trasa motivovat,“ říká prof. MUDr. Richard Češka, CSc., předseda České internistické společnosti.

Ještě před deseti lety v Česku trápilo srdeční selhání podle odhadů na 200 tisíc lidí
Ještě před deseti lety v Česku trápilo srdeční selhání podle odhadů na 200 tisíc lidí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Každé druhé úmrtí v České republice je spojeno s onemocněním srdce a cév. Důležité je pravidelně si hlídat hladinu cholesterolu a krevního tlaku, které jsou často podceňovanými rizikovými faktory. „Každý dospělý člověk by měl svou hodnotu cholesterolu znát. Zvýšená hladina cholesterolu totiž způsobuje aterosklerózu – nemoc, při níž se zanášejí tepny, která je nejčastější příčinou případů se srdečně-cévními nemocemi. Vysoký krevní tlak je pak jedním z hlavních rizik pro vznik srdečního selhání. Pravidelnost prohlídek by měl určit praktický lékař podle věku, vstupních hodnot a dalších rizik,“ upozorňuje prof. MUDr. Aleš Linhart, DrSc.

Srdeční procházkové trasy mají letos i určité ambice navíc – pomoci lidem znovu si zvyknout na pravidelný pohyb. Zároveň chtějí připomenout, že prohlídky u lékaře by se již neměly odkládat.

Každé druhé úmrtí v České republice je spojeno s onemocněním srdce a cév
Každé druhé úmrtí v České republice je spojeno s onemocněním srdce a cév (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Srdeční procházková trasa v Praze

Trasa povede Riegrovými sady a bude vyznačena od 21. 10. do 18. 11. Na start se návštěvníci dostanou z ulic Vozová a Chopinova, kde je jeden ze vstupů do parku. Tam už je bude vyhlížet oranžová židle s „oteklými kotníky“, které upozorňují na jeden z typických příznaků srdečního selhání. Další kroky budou směřovat po oranžových stopách ve tvaru srdce k pomníku F. L. Riegra a kolem budovy Sokola Královské Vinohrady. Celá trasa je vedena jako okruh, který čítá necelé dva kilometry, což vychází přibližně na 30 minut vycházkové chůze.

Délka i terén trasy jsou zvoleny na základě doporučení odborníků z kardiologických oddělení. Patronátu letošní Srdeční procházkové trasy se ujaly Česká kardiologická společnost a Česká internistická společnost. Akce se koná zároveň pod záštitou městské části Praha 2.

Trasa povede Riegrovými sady a bude vyznačena od 21. 10. do 18. 11.
Trasa povede Riegrovými sady a bude vyznačena od 21. 10. do 18. 11. (Zdroj: Novartis, s.r.o.)

Ruku na srdce, děláte toho pro své zdraví dost?

Chronické srdeční selhání je vážné onemocnění, je však možné s ním prožít plnohodnotný život. Důležité je navštěvovat lékaře a dodržovat režimová opatření: odpočinek, zdravou stravu a s ní související abstinenci alkoholu a kouření, sledování svého stavu a pravidelný pohyb. Srdeční procházkové trasy si návštěvníci mohou „naordinovat“ každý den a přispět tak ke zdraví svého srdce. Více informací a tipů, jak zvládat život se srdečním selháním, najdete na www.rukunasrdce.cz.

Zdroj: Novartis, s.r.o.

Publikováno: 2. 11. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima