Adventní běhání zlepšuje životy handicapovaných

Prosinec, čas adventu, je obdobím tradic. Pro více než 5 100 nadšenců z celé ČR k nim už 7 let patří společné Adventní běhání. Nejen pro vlastní kondici a dobrou náladu v předvánočním shonu, ale především jako způsob, jak pomáhat. Naběhané kilometry totiž promění sponzoři v peníze, které podpoří handicapované, s nimiž se život nemazlil. Připojte se k výzvě, startujeme 1. prosince!

Adventní běhání zlepšuje životy handicapovaných (Zdroj: ADDICTS.CZ)

Adventní běh na pomoc handicapovaným

Další peníze každoročně přidávají dárci a prodej ve speciálním adventním eshopu, který letos poprvé doplní také kamenný obchůdek. V loňském roce se podařilo vyběhat 1 005 007 Kč, za které bylo možné pořídit speciální handbike pro Míšu, rodičům Lindy přispět na přestavbu domu na bezbariérový, a také uhradit speciální neurorehabilitace pro Kubíka a Madlenku, které nejsou proplácené pojišťovnou. “Pro nás všechny adventní běžce je lepší život dětí nejlepší odměnou. Přidejte se k nám letos taky a zažijte ten pocit s námi. Navíc poznáte nové lidi, zlepšíte si fyzičku a cukroví vám pak bude chutnat ještě lépe,” vyzývá zakladatelka projektu Babeta Schneiderová. 

Adventní běhání založila jako neformální iniciativu a facebookovou skupinu v roce 2015 Babeta Schneiderová pro pár svých přátel
Adventní běhání založila jako neformální iniciativu a facebookovou skupinu v roce 2015 Babeta Schneiderová pro pár svých přátel (Zdroj: ADDICTS.CZ )
Cílem letošního adventu je vyběhat speciální ortézy na ruce pro osmiletou holčičku Miu
Cílem letošního adventu je vyběhat speciální ortézy na ruce pro osmiletou holčičku Miu (Zdroj: ADDICTS.CZ )

Komu pomůžete letos?

Cílem letošního adventu je vyběhat speciální ortézy na ruce pro osmiletou holčičku Miu s genetickým onemocněním - svalovou dystrofií. Její onemocnění je progresivní a postupně ji připravuje o všechnu svalovou sílu. Lidé s touto nemocí končí zcela nehybní, odkázáni na neustálou pomoc ostatních a umělou plicní ventilaci. Díky ortézám bude Mia schopná nyní používat své ruce, které jí každým dnem slábnou. Také se běžci pokusí vyběhat dostatek peněz na speciální “kočárko-cyklo-vozík” pro osmiletou Emu. Pro jedenáctiletou Anetku, desetiletého Jiříčka a dvouletou Gretku se zase bude běhat pro peníze na roční neurorehabilitace, které nejsou proplácené pojišťovnou. 

Pro jedenáctiletou Anetku se zase bude běhat pro peníze na roční neurorehabilitace
Pro jedenáctiletou Anetku se zase bude běhat pro peníze na roční neurorehabilitace (Zdroj: ADDICTS.CZ )
Také se běžci pokusí vyběhat dostatek peněz na speciální “kočárko-cyklo-vozík” pro osmiletou Emu
Také se běžci pokusí vyběhat dostatek peněz na speciální “kočárko-cyklo-vozík” pro osmiletou Emu (Zdroj: ADDICTS.CZ )
Také dvouletá Gretka potřebuje neurorehabilitace
Také dvouletá Gretka potřebuje neurorehabilitace (Zdroj: ADDICTS.CZ )
Neurorehabilitace pro destiletého Jiříka nejsou proplácené pojišťovnou
Neurorehabilitace pro destiletého Jiříka nejsou proplácené pojišťovnou (Zdroj: ADDICTS.CZ )

Jak se přidat? Stačí půlhodina denně!

Zapojit se může každý, i začínající běžec. Stačí se přidat k facebookové skupině Adventní běhání a v období 1. - 25. 12. každý den běžet minimálně třicet minut. Počítá se také indiánský běh! Ve skupině můžete sdílet své dojmy z běhání, fotky, a čeká vás i několik soutěží s fajn cenami. Myšlenku však může podpořit i ten, kdo neběhá. Stačí si zakoupit některý z krásných kousků v adventním charitativním e-shopu. V letošní kolekci najdete třeba vánoční hrníčky a ponožky, adventní kalendáře z výběrové čokolády, svíčky, které pomáhají a mnoho dalšího. Minimálně 50 Kč z každé prodané věci putuje na pomoc dětem. Kamenný adventní obchůdek bude otevřený 15. 11. - 23. 12. v pražské pasáži Broadway (ulice Na Příkopě). Bude nejen skvělou příležitostí nakoupit smysluplné vánoční dárky, ale také možností nasát pravou vánoční atmosféru a potkat adventní elfy.

V letošní kolekci najdete třeba vánoční hrníčky a ponožky, adventní kalendáře z výběrové čokolády, svíčky a další
V letošní kolekci najdete třeba vánoční hrníčky a ponožky, adventní kalendáře z výběrové čokolády, svíčky a další (Zdroj: ADDICTS.CZ )
Stačí si zakoupit některý z krásných kousků v adventním charitativním e-shopu
Stačí si zakoupit některý z krásných kousků v adventním charitativním e-shopu (Zdroj: ADDICTS.CZ )

Příběh Adventního běhání

Adventní běhání založila jako neformální iniciativu a facebookovou skupinu v roce 2015 Babeta Schneiderová pro pár svých přátel. Dnes má skupina již 5 100 členů. Běžci se potkávají nejen virtuálně – v Praze běhají každou středu na snídani, v květnu vybíhají na východ slunce na Sněžku. Základem je ale stále adventní běhání, kdy se 1. - 25. 12. každý den minimálně třicet minut denně běhá a pořádají se každodenní výběhy po celé České republice.

Zapojit se může každý, i začínající běžec
Zapojit se může každý, i začínající běžec (Zdroj: ADDICTS.CZ )

V roce 2018 vznikl nápad charitativního rozměru běhání. S podporou firemních i soukromých dárců a provozováním adventního e-shopu se v uplynulých třech ročnících podařilo poskytnout finanční  pomoc ve výši přes 1,6 milionu korun celkem jedenácti lidem, hrdinům s nelehkým osudem. V červnu 2020 Adventní běhání uspořádalo nultý ročník charitativního Běhu Advenťáka. Výtěžek z akce 91 446 Kč putoval na zakoupení pomůcek pro tři malé holčičky.

Za svou charitativní činnost získala Babeta Schneiderová v roce 2019 ocenění Laskavec od Nadace Karla Janečka a v roce 2021 ocenění Via Bona od Nadace Via.

Myšlenku však může podpořit i ten, kdo neběhá
Myšlenku však může podpořit i ten, kdo neběhá (Zdroj: ADDICTS.CZ )
Za svou charitativní činnost získala Babeta Schneiderová v roce 2019 ocenění Laskavec od Nadace Karla Janečka a v roce 2021 ocenění Via Bona od Nadace Via
Za svou charitativní činnost získala Babeta Schneiderová v roce 2019 ocenění Laskavec od Nadace Karla Janečka a v roce 2021 ocenění Via Bona od Nadace Via (Zdroj: ADDICTS.CZ )

Kdo je Babeta Schneiderová? 

Životní dráha i kariéra holky z paneláku v Písnici, dnes úspěšné manažerky, má jedno silné pojítko: chuť pomáhat lidem, s nimiž se život nemazlí. 

Její filantropie se neomezuje hranicemi Česka. Jako ředitelka hotelů poskytla útočiště pražským bezdomovcům během první vlny pandemie. Stála však také u zrodu výstavby veřejných záchodků v africké Ghaně, základu hygieny potřebného ke snížení úmrtnosti na infekční choroby.  

Její sportovně charitativní projekt Adventní běhání zase ukazuje Čechům, že pro dobrou věc se mohou spojit tisíce lidí, aniž by potřebovali cokoliv víc, než vlastní nohy.  

Sympaťačka s nakažlivým smíchem vyznamenaná cenami Laskavec a Via Bona má ve svých 38 letech za sebou rozmanitou kariéru. Už když po maturitě pečovala o dcerku úspěšného basketbalisty v USA, si uvědomila, že vlastní výdělek není to nejdůležitější. “Táta holčičky jezdil domů jen občas na víkendy. Tehdy mi došlo, že ani nejlépe placená práce nemusí zajistit štěstí,“ vzpomíná. 

Posléze se jí podařilo prorazit v ubytovacím segmentu, a to doslova od nuly. Z pozice uklízečky se rychle vypracovala na regionální manažerku sítě hostelů YHA, která je zároveň jednou z největších britských neziskovek. “Při téhle práci jsem viděla, že aby byla nezisková organizace funkční, nestačí jen vzletné ideje. Je potřeba pracovat systematicky a dělat i nepopulární kroky, pokud je to potřeba. Říkali mi Czech bulldog,” vzpomíná se smíchem - krachující pobočky totiž buď resuscitovala, nebo zavírala.   

V červnu 2020 Adventní běhání uspořádalo nultý ročník charitativního Běhu Advenťáka
V červnu 2020 Adventní běhání uspořádalo nultý ročník charitativního Běhu Advenťáka (Zdroj: ADDICTS.CZ )

Zmíněnou pomoc pražským bezdomovcům a běžící projekt stavby veřejných toalet v Africe realizovala ve spolupráci s Mathiasem Schwenderem - zakladatelem hotelové sítě BoHo, v níž pracovala jako generální ředitelka. Jeho bratr, misionář v Africe, po skončení své mise odkoupil v Ghaně budovu, v níž působil. “S Mathiasem postavili hostel, který si na sebe překvapivě docela vydělal. Aby zůstaly peníze v zemi a prospěly místním, začali stavět veřejné toalety. Záchody totiž zdaleka nejsou v těchto končinách standardem, místní jsou nuceni vykonávat potřebu do otevřených stok.  Toalety tak pomáhají snížit přenos chorob, na které zbytečně umírají i malé děti,” vysvětluje Babeta.  

Zdroj: ADDICTS.CZ

Publikováno: 6. 11. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima