Hry českých mozků Gump, Tatra, Klenot z Babylonu i návrat legendy přicházejí na trh před Vánocemi

Boom deskových her, které v koronavirové krizi spojily rodiny uzavřené v izolaci, nekončí. Dino Toys má pro vánoční trh několik originálních českých her. Jsou mezi nimi verze filmového hitu Gump, unikátní novinka Amytis: visuté zahrady, dětská hra Nalož Tatru i návrat k legendárnímu dobrodružství Lovci pokladů.

Dino Toys má pro vánoční trh několik originálních českých her (Zdroj: Dino Toys)

Svět deskových her v posledních měsících prošel překotným vývojem. Během globálního boje proti pandemii právě deskovky vracely lidem radost a dávaly jim možnost přijít spolu na jiné myšlenky. „Boom deskovek a puzzle byl obrovský po celou dobu protipandemických opatření. Lidé se začali k těmto aktivitám opravdu houfně vracet, což je samozřejmě skvělý trend, nejen pro naše obchodní poslání, ale všeobecně pro lidskou psychiku, zdraví, a především trénování mozku,“ popsala Ivana Maršálová, marketingová ředitelka hračkářské firmy.

Společnost tradičně ráda spolupracuje s českými autory a pro letošní vánoční trh nabízí hned několik originálních her. Jednou z nich je hra Gump, která vychází z knihy spisovatele Filipa Rožka Gump – pes, který naučil lidi žít. Už byla i úspěšně zfilmována.

Dino
V této dobrodružné kooperativní hře společně zažijete cestu plnou překážek. Pomůžete najít Gumpovi a Bedřichovi cestu k sobě?
Dino V této dobrodružné kooperativní hře společně zažijete cestu plnou překážek. Pomůžete najít Gumpovi a Bedřichovi cestu k sobě? (Zdroj: Dino Toys)

Příběh pohledem toulavého psa přetvořil Štěpán Peterka v kooperativní hru, ve které spolu hráči nesoupeří, ale společně se snaží, aby se Gump na konci hry setkal se svým vyvoleným páníčkem Béďou.

„Všichni hráči hrají proti samotné hře, komunikují, vzájemně si pomáhají a snaží se vymyslet taktiku, jak to udělat, aby se Gump s Béďou dostali zase k sobě dřív, než dojdou karty ve hře,“ vysvětlila Ivana Maršálová a pokračuje: „Hra podporuje spolupráci mezi hráči, plánování, strategické myšlení. Učí hráče kombinovat různé akční karty, aby dosáhli kýženého cíle. Je to milá kooperativní hra podpořená opravdu dojemným příběhem, který ani nemusíte znát, abyste si hru do poslední kapky dokázali užít.“

Gump je pes, “který naučil lidi žít” a v této rodinné hře je naučí také spolupracovat
Gump je pes, “který naučil lidi žít” a v této rodinné hře je naučí také spolupracovat (Zdroj: Dino Toys)

Do světa starého Babylonu zavede hráče rodinná hra Amytis – visuté zahrady od Oldy Rejla, který už vytvořil populární hry Diamantový les či Hex up! Hráč se stává architektem ve službách královny Amytis, které se stýská po domově plném květin. Cílem je sestavit ve třech patrech z hracích kartiček plochu tak, aby na konci hry bylo co nejvíce propojených symbolů květin, jezírek a okrasných mozaik. Hru výtvarně ztvárnila nadějná ilustrátorka Irena „Kaori“ Hynková.

Svět deskových her v posledních měsících prošel překotným vývojem
Svět deskových her v posledních měsících prošel překotným vývojem (Zdroj: Dino Toys)

„Stavíte si vlastní zahrady, během hry vyděláváte starověké mince, abyste si za ně od obchodníků připlouvajících po řece mohli kupovat ty nejkrásnější okrasné květiny a keře, které se vám hodí právě do výstavby visutých zahrad,“ vyjmenovala Ivana Maršálová. „Hra je opravdu půvabná, s každou položenou kartičkou musíte zapojit prostorovou představivost. Je krásné sledovat, jak vám zahrada roste před očima. Hra Amytis je od základu ryze česká, má krásné ilustrace, velmi originální herní mechanismus a nadchne opravdu všechny přemýšlivé hráče. Je to takový náš klenot.“

Vybudujte překrásné visuté zahrady pro královnu Amytis, které bude obdivovat celý Babylón
Vybudujte překrásné visuté zahrady pro královnu Amytis, které bude obdivovat celý Babylón (Zdroj: Dino Toys)

V nabídce jsou také dvě populární dětské hry. První z nich je hra Nalož Tatru, kterou při vývoji její autor Štěpán Peterka testoval se svými třemi dětmi. „Cílem bylo udělat zábavnou hru pro předškoláky, ve které budou moci děti ovlivnit svůj tah a dělat nějaká jednoduchá rozhodnutí, podle kterých se bude hra vyvíjet. A zároveň bude bavit i rodiče. Vznikla z toho nádherná hra, která má variabilní herní plán, který se skládá z velkých puzzle dílků, ze kterých postavíte silnici,“ vylíčila Ivana Maršálová. „Ve hře se stáváte řidičem legendární tatrovky 148, jedna z nich má růžovou barvu, aby si i holčičky přišly na své. Postupně nakládáte potřebné suroviny, které pak vozíte na stavbu, a tím získáváte vítězné body. Soutěžní klání je ve hře velmi vyrovnané, často z něho vzejdou i dva vítězové. To byl cíl autora, který moc dobře ví, že předškolní děti nesou prohru velmi těžce.“

Hru Nalož Tatru,testoval při vývoji její autor Štěpán Peterka se svými třemi dětmi
Hru Nalož Tatru,testoval při vývoji její autor Štěpán Peterka se svými třemi dětmi (Zdroj: Dino Toys)

Vrací se také legendární dobrodružná hra Lovci pokladů, která patřila spolu s klasikou Dostihy a sázky k nejpopulárnějším deskovým hrám už v osmdesátých letech. „I já je jako malá hrála, milovala jsem je a teď jsme jim znovu vdechli život,“ připomněla s úsměvem Ivana Maršálová. „Stáváte se kapitánem a se svou posádkou hledáte pod mořem poklady dávno potopených korábů. Každé pole má nějakou akci, kterou vykonáte během hry, snažíte se získat co nejvíce zlata na svou loď a vyhrát. Hra je akční a dobrodružná. Správnou atmosféru dotvářejí krásné ilustrace, tvořené podle těch původních. Přístupná původní pravidla nabízejí zábavu i mladším sourozencům, ale jinak je to vyloženě rodinná záležitost, nad kterou se doma rádi setkáte u jednoho stolu.“

Kdy naposled jste našli opravdový poklad? Vašim dětem se tenhle zázrak může dít každý den
Kdy naposled jste našli opravdový poklad? Vašim dětem se tenhle zázrak může dít každý den (Zdroj: Dino Toys)
Hra Lovci pokladů je určena pro 2 až 4 hráče a pochopí ji už žáčci první třídy
Hra Lovci pokladů je určena pro 2 až 4 hráče a pochopí ji už žáčci první třídy (Zdroj: Dino Toys)

Příjemným faktem pro všechny fanoušky deskovek je možnost si pro ně před letošními Vánocemi zajít přímo do obchodu, na rozdíl od loňska, kdy bylo možné hry nakupovat jen přes e-shopy. „Jsme moc rádi, že se svět alespoň částečně vrátil do normálních kolejí. Byl to nezvyk. Lidé se nemohli poradit v prodejnách, osahat si náš sortiment, vyzkoušet si ho na různých veletrzích a deskoherních akcích. To je pro deskové hry stěžejní,“ shrnula Ivana Maršálová. „I proto jsme se rozhodli k našim hrám vytvářet nově krátké videonávody, které zákazníkům umožní nahlédnout pod víko a usnadní mnohým nezasvěceným i neoblíbené pročítání pravidel. Teď už Ježíškovi nic nebrání nadělit pod každý vánoční stromeček alespoň jednu deskovou hru pro celou rodinu,“ dodala Ivana Maršálová.

Publikováno: 10. 11. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima