Vánoční stromeček, jeho výběr, skladování a péče před Vánocemi i po nich

V Hornbachu startuje prodej vánočních stromečků. V prodejnách je zakoupíte od 20. listopadu, možnost zakoupení bude i online. Aby Ježíšek letos našel cestu i k vám, přinášíme sumář praktických rad odborníků z Hornbachu; podle čeho vánoční stromek vybírat, jak ho správně skladovat, aby vydržel až do Štědrého dne, a jak o něj pečovat a udržovat ho po celé sváteční období.

Pečujte o vánoční stromeček, dbejte na jeho výběr a skladování (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS, spol. s.r.o.)

O živý vánoční stromeček je třeba správně pečovat a pokud patříte k těm, kteří se letos chystají pořídit stromeček živý, vězte, že jeho zdobení není to hlavní, jak by se mohlo zdát.

Správný výběrvánočního stromečku a péče o něj

Při výběru je důležité zvolit vhodný druh a velikost. „Zatímco rodiny s dětmi ocení větší stromek, starší lidé naopak raději volí menší vzrůst. Živé stromky v Hornbachu nabízíme v různých velikostech od 110 do 450 centimetrů. Ty umělé dokonce již od 45 do 300 centimetrů,“ říká David Benda, odborník z oddělení zahrady projektových marketů Hornbach. Vhodný druh záleží spíše na osobním vkusu. „Největší zájem je dlouhodobě o dánské jedle Nordmann Gold®, toto označení zaručuje kvalitu, která zahrnuje pravidelný tvar a bohaté jehličí, jenž tolik nepíchá. Tyto jedle jsou odolné vůči teplotním změnám, proto vydrží dlouho a v místnosti skoro neopadávají,“ vysvětluje specialista.

Dánskou jedli 110 až 150 cm můžete v Hornbachu pořídit za 299 korun, dánskou jedli NORDMANN Gold® vysokou 130 až 170 cm pak za 539 korun. Jedle pocházejí z dánských a německých plantáží. Jsou pěstované v blízkosti fjordů a díky vlhkosti neprosychají. Stromky jsou sytě zelené, husté, krásně rovné a symetrické. Větvoví je pravidelné a husté. Při pěstování nebyly použité žádné chemikálie zatěžující přírodu. Plantáže se obhospodařují trvale udržitelným způsobem a podléhají přísným kontrolám kvality.

Při výběru je důležité zvolit vhodný druh a velikost
Při výběru je důležité zvolit vhodný druh a velikost (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS, spol. s.r.o.)

Skladování vánočního stromku

Vánoční stromek lze pořídit i měsíc před Vánoci, ale musí se skladovat v chladném a tmavším místě. Ideální jsou tedy sklepy nebo garáže. Aby neuschl a zůstal přirozeně zelený, měl by stát ve vodě, která může dosahovat až ke spodním větvičkám. „Vánoční stromek neumisťujte na slunce nebo do blízkosti topení. Až ho budete chtít připravit pro slavnostní chvíle, zkraťte mu kmen o 2 – 5 cm, postavte jej a připevněte do stojanu se zásobníkem vody. Až poté odstraňte síť, která ho obaluje. Díky nádobě na vodu s ukazatelem maximální hladiny docílíte toho, že stromek zůstane déle zelený a čerstvý,“ radí David Benda z Hornbachu.

Pokud bydlíte v bytě a nevlastníte sklep nebo garáž, pořiďte si stromek až několik dní před Vánocemi. Jestli máte obavu, že vám na nákup stromku nezbude čas, využijte koupi stromku on-line s doručením domů. „V klidu domova můžete koupit vánoční stromek, který vám zároveň doručíme. Odpadne vám starost se složitou přepravou a ušetříte tak čas i námahu,“ doporučuje odborník a pokračuje: „O kvalitu se bát nemusíte, kvalitu zaručuje označení NORDMANN Gold®.“

Vánoční stromek lze pořídit i měsíc před Vánoci, ale musí se skladovat v chladném a tmavším místě
Vánoční stromek lze pořídit i měsíc před Vánoci, ale musí se skladovat v chladném a tmavším místě (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS, spol. s.r.o.)

Likvidace stromu

Pokud je to možné, neumisťujte vánoční stromek na koberec, usnadníte si tak úklid spojený s jeho manipulací. Pokud nemáte jinou možnost než ho postavit na koberec, dejte pod něj alespoň podložku, deku či vánoční papír. Úklid bude snadnější. Ze stromku sundejte všechny ozdoby a svíčky, pozor i na háčky. Následně stromek obalte třeba starým prostěradlem či něčím podobným, aby vám při přesunu neudělal zbytečný nepořádek.

Pokud máte kamna nebo krb, můžete stromek nasekat na menší části a zatopit s nimi, nebo je nadrtit a dát na kompost. Stromek lze samozřejmě odvézt do sběrného dvora, a ve městech jej většinou můžete odložit vedle kontejnerů či popelnic a úklidová služba si s jeho odvozem a likvidací poradí.

Tematické produkty ze sortimentu prodejen Hornbach a e-shopu Hornbach.cz

Jedle dánská NORDMANN Gold® 130 až 170 cm …. 539 Kč

Jedle dánská NORDMANN Gold® 170 až 220 cm …. 729 Kč

Jedle dánská NORDMANN Gold® 230 až 270 cm …. 1.290 Kč

Jedle dánská NORDMANN Gold® 400 až 450 cm …. 4299 Kč

Jedle dánská 110 až 150 cm … 299 Kč (nabídka jedle dánské se nevztahuje na jedle označené NORDMANN Gold®)

Jedle dánská je asi momentálně nejoblíbenějším vánočním stromečkem
Jedle dánská je asi momentálně nejoblíbenějším vánočním stromečkem (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS, spol. s.r.o.)
Vánoční stromeček nemusí být jen živý nebo umělý. Do malého prostoru stačí i několik větviček z jehličnanů
Vánoční stromeček nemusí být jen živý nebo umělý. Do malého prostoru stačí i několik větviček z jehličnanů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Dřevěný stojan ve tvaru hvězdy

Bytelný stojan ze smrkového dřeva je určený pro stromky s maximální výškou 2,4 m. Bezpečně do něj ukotvíte kmen o průměru až 9 cm. Součástí stojanu je i nádržka na vodu o objemu 0,68 l.

Bytelný stojan ze smrkového dřeva je určený pro stromky s maximální výškou 2,4 m
Bytelný stojan ze smrkového dřeva je určený pro stromky s maximální výškou 2,4 m (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS, spol. s.r.o.)

Černý stojan na vánoční stromek Krinner Comfort je vhodný pro stromky do výšky 2,2 m. Součástí nádobka na vodu pro zavlažování a patentovaný bezpečnostní pás proti nenadálému převrácení.

Černý stojan na vánoční stromek Krinner Comfort je vhodný pro stromky do výšky 2,2 m
Černý stojan na vánoční stromek Krinner Comfort je vhodný pro stromky do výšky 2,2 m (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS, spol. s.r.o.)

Publikováno: 28. 11. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima