Největší pomoc od státu si zaslouží samoživitelky a mladé rodiny, nejméně zaměstnanci neziskovek, myslí si Češi

Naprostá většina Čechů (84 %) uvádí, že ví, na koho se obrátit v případě finančních potíží, zjistil průzkum Provident Financial. Realita je však naprosto odlišná, jak odhalily současné krizové situace spojené s krachem dodavatelů energií nebo využití milostivého léta.

Největší pomoc od státu si zaslouží samoživitelky a mladé rodiny, nejméně zaměstnanci neziskovek, myslí si Češi (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Zkušenosti neziskových organizací ukazují, že bez jejich asistence by se lidé v problémech neobešli a na pomoc státu by vůbec nedosáhli. Paradoxní bylo další zjištění průzkumu. Pouhých 0,6 % Čechů si myslí, že největší podporu státu a společnosti si zaslouží samotní zaměstnanci neziskovek. Největší pomoc podle nás potřebují samoživitelky (34 %) a mladé rodiny (20 %). Tyto a další ohrožené skupiny sleduje projekt Neviditelní.

Pouhých 0,6 % Čechů si myslí, že největší podporu státu a společnosti si zaslouží samotní zaměstnanci neziskovek
Pouhých 0,6 % Čechů si myslí, že největší podporu státu a společnosti si zaslouží samotní zaměstnanci neziskovek (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) )

Na koho se obrátit v případě nouze?

Většina (84 %) Čechů soudí, že by věděla, kam se v případě problémů obrátit. Ze zkušeností neziskových organizací ale vyplývá, že v momentě, kdy se lidé do problémů skutečně dostanou, často neumí o pomoc požádat. „Mnoho lidí má částečné znalosti o organizacích a úřadech, které by jim mohly pomoc poskytnout, ale neumí ji v tu správnou chvíli využít. Zjišťují, že nemají dostatek informací nebo mají zkreslené představy o možné pomoci. Při práci s našimi klienty se velmi často setkáváme s tím, že lidé v nouzi nevědí, na koho se obrátit,“ popisuje svou zkušenost Miroslava Flemrová, ředitelka neziskové organizace Dům tří přání. K podobným závěrům vedou i statistiky projektu Neviditelní, podle nichž v roce 2020 propadávalo systémem veřejné pomoci celých 1,3 milionu Čechů, což odpovídá přibližně 12 % populace. Právě pro ně připravil Úřad práce webový rozcestník Sociální poradce, který by jim měl usnadnit cestu ke konkrétní pomoci. Bez asistence to však zvládne málokdo.

Lidé v nouzi mnohdy nevědí, na koho se obrátit
Lidé v nouzi mnohdy nevědí, na koho se obrátit (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Rostoucí ceny jsou pro Neviditelné často fatální…

Rostoucí ceny energií, potravin, bydlení a dalších položek se již nyní zřetelně propisují do životů českých domácností. Zákazníci zkrachovalých poskytovatelů energií mnohdy nedokážou platit horentní zálohy a znamená to pro ně obrovské zatížení rozpočtu. „Lze očekávat, že skupiny, které byly chudobou ohroženy už před pandemií, se během nastupující krize budou potýkat s dalšími problémy. Zvyšující se ceny energií a bydlení ovlivní všechny, ale právě pro nízkopříjmové skupiny se mohou stát pomyslnou poslední kapkou vedoucí k propadu do chudoby,“ varuje Kateřina Jarošová, tisková mluvčí Provident Financial, která se podílí na projektu Neviditelní. Proto je podle ní potřeba, aby se stát do pomoci a vysvětlování jak čerpat tuto pomoc více zapojil nebo aby ve větší míře podporoval neziskové organizace, které takto působí.

Je potřeba, aby se stát do pomoci a vysvětlování jak čerpat tuto pomoc více zapojil nebo aby ve větší míře podporoval neziskové organizace, které takto působí
Je potřeba, aby se stát do pomoci a vysvětlování jak čerpat tuto pomoc více zapojil nebo aby ve větší míře podporoval neziskové organizace, které takto působí (Zdroj: Provident Financial)

…a milostivé léto sami využít nedokážou

Právě probíhající milostivé léto, které umožňuje lidem zbavit se veřejnoprávních dluhů v exekuci je sice řízené státem, prim ale opět hrají neziskové organizace, které pomáhají jednotlivým dlužníkům na pomoc dosáhnout. Přehledný návod k zapojení do milostivého léta lze najít například na webu projektu Nedlužím státu.

Rostoucí ceny energií, potravin, bydlení a dalších položek se již nyní zřetelně propisují do životů českých domácností
Rostoucí ceny energií, potravin, bydlení a dalších položek se již nyní zřetelně propisují do životů českých domácností (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) )

Neziskovky: Češi přispívají na dobročinnost, k neziskovkám ale nemají důvěru

Podle výzkumu STEM/MARK pro Neon přispěl loni každý druhý dospělý v ČR na dobročinné aktivity. Zároveň je ale téměř polovina Čechů vůči neziskovým organizacím nedůvěřivá, jak ukazují data projektu Takoví jsme. Zaměstnanci neziskového sektoru sami často patří mezi sociálně-ekonomicky slabší skupiny, ale podporu státu a společnosti by jim přiznal jen zlomek obyvatel. Paradoxní je, že právě mnohé neziskové organizace nyní pomáhají překlenout pandemické problémy a zmírnit dopady energetické krize. Například Elpida prostřednictvím své Linky seniorů poradí s přechodem od dodavatele poslední instance k tomu běžnému. Obdobně funguje Linka organizace ŽIVOT 90.

Publikováno: 8. 12. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima