Je tu období nejhorších smogových situací. Jak se poprat se špatným vzduchem?

Jak daleko může znečišťování ovzduší zajít, když zimní smog už přibývá na síle. Musíme vědět, jak se mu bráni, jaké úskalí a rizika to s sebou přináší. Patříte mezi ohrožené jedince, kteří by se měli před smogem obzvláště umět bránit? Jaká léčba a prevence je ta nejlepší?

Je tu období nejhorších smogových situací. Jak se poprat se špatným vzduchem? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Smog v extrémní Indii

Smog ohrožuje svět nejenom v zimě. Dillí je nejznečištěnější hlavní město světa. Můžou za to emise z průmyslu a autodopravy, špatné povětrností podmínky a ignorace vládních nařízeních. Na jeden z největších svátků – Svátek světel je zakázáno pouštět ohňostroje. Obyvatelé se tímto nařízením ale neřídí, i letos po oslavách velká města halil dým a hustá mlha, kvůli které nebylo mnoho dnů vidět na krok.

Takto znečištěné ovzduší způsobilo dokonce svědění očí, lidé si stěžovali na bolesti v krku a na průduškách. Každoročně je situace horší a horší. Studie BBC nedávno uvedla, že téměř půl miliardy obyvatel severní Indie čelí „nejextrémnější úrovni znečištění na světě“, což značně ohrožuje jejich zdraví. Podle této studie by zlepšení ovzduší mohlo prodloužit život občanů i o 10 let!

I u nás je smog nebezpečný, i když v mnohonásobně menším měřítku
I u nás je smog nebezpečný, i když v mnohonásobně menším měřítku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Smog u nás - každoroční trápení obyvatel měst a aglomerací v údolích

Také u nás je smog nebezpečný, i když v mnohonásobně menším měřítku, nemělo by se nadcházející smogové období brát na lehkou váhu. Smog nejen snižuje viditelnost a dohlednost, ale má hlavně zdravotní následky, které mohou být v ojedinělých případech fatální. Může způsobit záněty dýchacích cest, větší počet astmatických záchvatů a respiračních potíží, dráždění očí až záněty spojivek.

Zimní smog vzniká nejčastěji sloučením mlhy s oxidy síry a dalšími látkami, které jsou tvořeny spalováním. Zesilují ho teplotní inverze v kombinaci s bezvětřím, objevuje se nejčastěji v období od listopadu do února. Citlivou skupinou ohroženou smogovou situací jsou děti (včetně kojenců) a těhotné ženy. Dále sem patří starší lidé a osoby s chronickým onemocněním dýchacího ústrojí, jako je astma či chronická obstrukční choroba plic a oběhového ústrojí, dále lidé jinak oslabení, např. kombinací stresu, kouření, nevhodné výživy, lidé v rekonvalescenci a lidé s oslabenou imunitou.

Když jde do tuhého, promluví zákon

O smogové situaci (zákonném ustanovení) mluvíme jako o stavu mimořádně znečištěného ovzduší, kdy hodnoty škodlivých látek překročí určité hranice uvedené v Zákoně o ochraně ovzduší v příloze č. 6. O takové skutečnosti informuje Ministerstvo životního prostředí. Ve městech po celém světě je smogová situace řešena různými způsoby - od zákazu vycházení, přes zavření silnic pro osobní motorová vozidla až po povinnost nosit respirátory při pobytu venku.

Pro zmírnění obtíží vám také pomůže preventivní inhalace, třeba Vincentky, díky které odplavíte nečistoty z dýchacích cest
Pro zmírnění obtíží vám také pomůže preventivní inhalace, třeba Vincentky, díky které odplavíte nečistoty z dýchacích cest (Zdroj: botticelli.cz)

Co určitě pomůže? Rady odborníků:

Pokud trápí dýchací potíže i vás, tak se kromě omezeného pohybu venku snažte vyhýbat i dalším rizikovým faktorům, mezi které patří samozřejmě kouření, a to i to pasivní. Nezapomeňte doma větrat. "Větrat je potřeba, i když je smog, ale větrání by mělo být krátké, 3-4 minuty, ale dost intenzivní," radí odborníci. Pokud se v místě vašeho bydliště  se smogovou situací potýkáte často, zvažte pořízení domácí čističky vzduchu.

Pomoci vám i vašim dětem může inhalace, kterou se doporučuje provádět denně po dobu alespoň 10 - 15 minut. „Při potížích doporučuji zvlhčování nosní sliznice aerosolovou terapií pomocí kompresorových inhalátorů (např. Omron). Inhalování může pomoci i při virových respiračních nemocech, při alergických příznacích na horních cestách dýchacích nebo při některých zánětech. Zvlhčená sliznice díky tomu dokáže lépe odstraňovat usazené alergeny či nečistoty,“ vysvětluje prof. MUDr. Petr Pohunek.

Každoročně se smogem bojujete? Zde je pár rad, abyste toto období přežili ve zdraví a spokojenosti!

Když se večer vracíte pěšky domů z práce, nechte si ve znečistěném vzduchu nasazený respirátor. Při škrábaní v krku a jiných obtížích se poraďte s lékárníkem nebo se svým doktorem a nasaďte léčbu. Pro zmírnění obtíží vám také pomůže preventivní inhalace. Výborně se hodí pro tyto účely Vincentka, díky které odplavíte nečistoty z dýchacích cest. Větrejte ráno a odpoledne, jinak přes noc se snažte pouze o krátké a intenzivní větrání. Nechávat okno na mikroventilaci celý den se doopravdy nedoporučuje.

Nezapomeňte na čepici nebo kapuci, aby vám při večerním návratu z práce venku hned nenačichly vlasy. Smog způsobuje i kožní problémy: ucpává póry, ničí přirozenou bariéru pleti a zrychluje oxidaci - tudíž stárnutí kožních buněk! Vyhledejte proto přípravky s označením „anti-pollution“, které do svých řad dnes zavádí už většina kosmetických firem.

Co dělat během vyhlášené smogové situace, i když váš žádné obtíže netrápí?

Omezte pohyb v brzkých ranních hodinách a od 16 h do večerních hodin. Větrejte krátce a intenzivně. Otužujte a posilujte sliznice nosu a krku inhalací (např. inhalátor Omron C102). První příznaky onemocnění dýchacího ústrojí se snažte léčit včasně a účinně. Sledujte aktuální informace na webu Českého hydrometeorologického ústavu: portal.chmi.cz. Pokud to bude možné, snažte se využívat služeb MHD a automobily nechejte několik dní doma.

Pořiďte si pokojovky jako účinné čističky vzduchu:

Publikováno: 10. 12. 2021

Jsme členy mediální skupiny Prima