Jako kluk lisoval autíčka ve svěráku, teď tvoří samé originály

Dnes si budeme povídat s dalším účastníkem reality show DREAM TEAM – Mistři dílny Pavlem Břízou. Od truhlařiny se dostal až k výrobě originálních hodinek. Udělá je přesně podle vašeho přání a je jedním z mála, který to umí. Kromě toho také střílí a zbraně si sám upravuje. Pušky i luky. Dřevo je zkrátka jeho vášeň.

Pavel vyrábí hodinky na míru zákazníkovi, třeba ze zlata a diamantů (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Jaké jste měl v mládí koníčky? Směřovalo vás to už odmala tímhle směrem, nebo jste dělal něco úplně jiného?

Já jsem rád tvořil od dětství. Mám tátu truhláře, takže jsem se celé dětství pohyboval kolem dílen. Moje nejoblíbenější hračka byl svěrák, kam jsem dával autíčka, co jsem dostával k narozeninám. Hrál jsem si na autovrakoviště a přišlo mi to hrozně zábavné. Rodiče to samozřejmě neviděli rádi, ... :D

Co vaše koníčky dneska?

Mám hodně koníčků. Mám veliké štěstí v životě v tom, že většina práce, kterou dělám, je mým koníčkem. Rád tvořím se dřevem, kovařina mě baví, ale hodinařina nejvíc, hodinky miluji. Už se tomu věnuji spoustu let, hodiny i sbírám. Před pár lety jsem začal také střílet. Do teď se hodně věnuji střílení a všechno okolo zbraní mě baví.

U střílení musíte mít pevnou ruku, stejně jako při výrobě hodinek
U střílení musíte mít pevnou ruku, stejně jako při výrobě hodinek (Zdroj: Archiv Pavla Břízy)

Byl nějaký moment, kdy jste chtěl dělat úplně jinou profesi? Jakou?

Tenhle moment mi nastává teď. Když proběhl pořad DREAM TEAM – Mistři dílny, tak jsem si uvědomil, že mě hodně baví televize a veškerá práce okolo. Jako být v dílně, dělat si tam sám na sebe, je hrozně skvělý. Ale zjistil jsem, že jsem rád mezi lidmi a trošku se bavit. Celý ten pořad mě vyloženě bavil, že bych v něm rád pokračoval. Možná to ještě někdy přijde. Klidně bych se přihlásil do druhé řady.

Nebo zvolit jinou televizní profesi? Už jste si něco vyhlédl?

Ne, já s tím ještě nemám zkušenosti, ale myslím si, že kdybych na tom trochu zapracoval, tak by to mohlo teoreticky jít.

Jak se tyhle věci učíte? Umíte toho totiž strašně moc. Máte někoho, kdo vás to všechno naučí? Sledujete videa, čtete knížky? Nebo to prostě zkoušíte?

Já to zkouším. Třeba s hodinařinou jsem začal tak, že se mi líbily hodinky (asi za sto tisíc), ale neměl jsem na ně. Tak jsem si řekl, že to zkusím. Mám v dílně soustruh, zkusil jsem vysoustružit tělo na hodinky, poskládal strojek, aby trošku vypadaly… No, samozřejmě katastrofa. Prvních deset kusů skončilo v popelnici. A jedenáctý kus už byl takový, že jsem ho dal na Facebook. A najednou měl ohlasy. Tím jsem dostal chuť všechno neustále vylepšovat.

Necháte si od Pavla vyrobit jedinečné hodinky ze zlata a diamantů?
Necháte si od Pavla vyrobit jedinečné hodinky ze zlata a diamantů? (Zdroj: Archiv Pavla Břízy)

A co vás teď vlastně živí víc? Muzeum nebo hodinky?

Živí mě muzeum, to je moje srdcovka. Mám to tam hrozně rád. Je to krásná práce.

Když jsme mluvili o lisování autíček v dětství, jaká je první věc, na kterou si vzpomenete z dětství, že jste ji udělal rukama a řekl jste si, že jste na ni pyšný?

 Myslím, že to bylo asi něco z modelíny, něco, co byla docela sofistikované, nějaký ninja nebo něco takového. 

A jako dospělý? Je nějaká věc, kterou jste vyrobil a jste na ni hodně pyšný? Jsou to ty první hodinky?

Jasně, ty první hodinky. Jinak je to strašně těžké. Pořád vidím nedostatky i po těch x-letech, které to dělám. Nejsem spokojený a nebudu asi nikdy. Ale jsem spokojený třeba s tím, jak jsem si svařil minibike, který jel asi desetkrát rychleji než všechny ostatní, které existovaly. Možná to bylo tím velkým motorem, který tam vůbec neměl být. :D

Původní minibike předělal Pavel na sněžný minibike
Původní minibike předělal Pavel na sněžný minibike (Zdroj: Archiv Pavla Břízy)

Když se bavíme o vašich výrobcích, co vám udělalo největší radost?

Co jsem si vyrobil? Teď jsem si vyrobil třeba kopírovačku. Víte, jak funguje kopírovačka na klíče, když jdete k zámečníkovi a potřebujete udělat nový klíč? Občas vyrábím něco, co je docela složitá součástka a nechci kvůli tomu programovat CNC. Tak jsem si vyrobil takovou kopírovačku z flexy, z pojezdu. Mám tam falešný kotouč, který kopíruje, a kotouč ostrý, který vyřezává ten druhý kus podle toho předchozího. Docela mě to baví.

Vyrobit si doma soustruh? Pro Pavla žádný problém
Vyrobit si doma soustruh? Pro Pavla žádný problém (Zdroj: Archiv Pavla Břízy)

Říkal jste, že táta je truhlář. Kdo další z rodiny je manuáoně zručný, po kom jste zručnost podědil? Nebo se s tátou scházíte v dílně a pouštíte se do něčeho spolu?

Máme takovou rodinnou tradici. Já, brácha, táta i máma se scházíme každý den už asi deset let spolu na obědě a každý den spolu obědváme. To je hrozně hezké. Vždycky si popovídáme, co kdo dělá. Brácha právě pracuje s tátou, dělá taky truhlařinu a maminka je taky hodně šikovná na ruce. Vyšívá, dělá všelijaké andělíčky, ozdobičky, šije.

Pochází z rodiny, kde kutí každý
Pochází z rodiny, kde kutí každý (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Takže geny vás minout nemohly. V oboru, který děláte, je docela velká konkurence, originální hodinky jsou teď hodně in. V čem si myslíte, že jste jiný, než jsou ostatní?

Ona zas taková konkurence není. Hodinek je mraky. Ale nechte si vyrobit hodinky na zakázku, aby vám tam dali přesně to, co chcete, toho moc není. V Čechách jsou možná tři, čtyři lidi. To zas taková konkurence není.

Hodinky vyrobené od Pavla nesou značku BIRKE WATCH
Hodinky vyrobené od Pavla nesou značku BIRKE WATCH (Zdroj: Archiv Pavla Břízy)

Čeho byste chtěl ve své profesi dosáhnout? Jsou věci, které byste chtěl ještě vyzkoušet? 

Ne. Teď jsem neměl chuť chvilku na hodinky sáhnout, ale to je pryč a práce pokračuje. Začal jsem třeba teď víc střílet. Upravuji si všelijaké zaměřovače, pažby, upravuji si pušky, aby mi opravdu seděly. Baví mě přesná střelba na větší vzdálenost, takže nyní jsem se zaměřil na sniperky. Mě to hrozně uklidňuje. Baví mě například i lukostřelba, začal jsem si vyrábět svoje luky. U této činnosti se člověk hodně vyklidní. Při střelbě musí být mysl čistá a klidná. Tyhle věci mě baví.

Pavla můžete potkat v kovárně FUTURON FORGE
Pavla můžete potkat v kovárně FUTURON FORGE (Zdroj: Archiv Pavla Břízy)

Přeji vám hodně štěstí do dalšího života a děkuji za rozhovor.

Pokud byste se chtěli s Pavlem setkat, vydejte se do kovárny FUTURON FORGE. Jeho originální hodinky najdete pod značkou BIRKE WATCH. Sledujte ho na Instagramu pod značkou pavel_dream_team.

Publikováno: 8. 1. 2022, Autor: Lenka Tajbrová , Profil autora: Lenka Tajbrová

Jsme členy mediální skupiny Prima