Díky řemeslům se stále více zdokonaluje

Dnes si budeme povídat s účinkující v pořadu DREAM TEAM - Mistři dílny- Vendy, kterou už od dětství bavilo něco vyrábět. Velkou inspirací jí byl otec s dědou, od kterých se mnohé naučila. Stále se zdokonaluje a v současné době zkouší nové techniky.

Účastnice DREAM TEAMU - Mistrů dílny Vendula vyrábí už odmala (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Jak ses dostala k tomu, že pracuješ rukama?

Mě to bavilo odjakživa. Vzpomínám si, že mě už odmala bavilo něco vyrábět. Provází mě to celý život. 

Měla jsi nějaký vzor v rodině? Byl někdo (nebo je) stejně manuálně zručný jako ty?

Velmi se inspiruji dědou a tátou, protože jsou oba manuálně zruční. Od nich hodně čerpám inspiraci a jsou mi nápomocni, když potřebuji použít specifickou techniku nebo nový způsob, který ještě neznám. Vždy mi pomůžou, a to je skvělé.

Pouštěli tě odmala k různý věcem, abys jim asistovala?

Ano, velmi často jsem asistovala při jejich práci. Časem jsem se táty už ani neptala a rovnou jsem šla do dílny tvořit sama.

Jaký materiál máš nejraději?

Mám hodně ráda dřevo, se kterým pracuji. Potom ráda tvořím z látky. Šiji nebo čalouním vlastní povlaky, to mě baví. Oblíbená je práce s květinami, protože dělám výzdoby na svatby, ráda se zabývám floristickou sférou.

Miluje květiny, dělá svatební výzdoby
Miluje květiny, dělá svatební výzdoby (Zdroj: Vendula Brendlová)

Na kterou vyrobenou věc jsi nejvíc hrdá? Kdy ti přišlo, že je to tvůj největší výkon?

Myslím si, že se s každým výrobkem dál posouvám. Mám pocit, že každá věc, kterou udělám, tak mě určitým způsobem obohatí. To je skvělý pocit. Jako největší výkon beru to, že jsem si začala čalounit svá vlastní křesla, a tím jsem se posunula v čalounické sféře. Potom jsem se rozhodla, že si doma udělám betonovou stěrku. Všude na stěnách jsem ji vytvořila podle tutoriálu. Tohle vše mě dál posouvá.

To křeslo jsi postavila sama od základu, nebo jsi ho měla připravené?

Po prababičce jsem dostala základní konstrukci křesla. Ta byla stará a nepraktická, opěradlo končila u lopatek a na zádech to dost tlačilo. Celou konstrukci jsem demontovala, nechala si jen základní konstrukci, kterou jsem zvětšila. Opěrátko jsem více zvedla a od základu jsem ji celou předělala, vypolstrovala, očalounila a nabarvila.

Své dovednosti využije při renovacích, které ji čekají, protože se chystá přestěhovat
Své dovednosti využije při renovacích, které ji čekají, protože se chystá přestěhovat (Zdroj: Vendula Brendlová)

Jaké nářadí při práci požíváš? Máš nějaké, které bys ráda použila?

Ráda pracuji s přímočarou pilou, to mě baví. My nemáme moc moderní dílnu, protože děda je ještě „stará škola“. Používáme jen ruční nářadí. Budu ráda za jakoukoliv modernizaci, v budoucnu si plánuji pořídit moderní dílnu od šroubováků až po složitější nástroje.

Co práce s kovem? Láká tě to?

Líbí se mi to, ale ještě jsem neměla příležitost si to vyzkoušet.

To, co vyrábíš, děláš jen pro potěšení nebo pro někoho dalšího?

Renovace nábytku zatím dělám jen pro sebe, protože jsem si řekla, že se musím ve všech technikách zdokonalit, abych měla pocit ze správně odvedené práce. Zkouším jen na věcech, které budu mít v domě. Co se týká floristiky, zde jsem si na 100% jistá, že nabízím všechno, co je potřeba. U maleb vytvářím obrazové karty, které veřejně prodávám.

Své dovednosti využije při renovacích, které ji čekají, protože se chystá přestěhovat
Své dovednosti využije při renovacích, které ji čekají, protože se chystá přestěhovat (Zdroj: Vendula Brendlová)
Vendy ráda pracuje se dřevem a šije vlastní čalounění
Vendy ráda pracuje se dřevem a šije vlastní čalounění (Zdroj: Vendula Brendlová)

Jakou máš vizi do budoucna? Čeho bys chtěla dosáhnout? Máš metu, kam se dál posunout?

Chtěla bych se co nejvíce zdokonalit v různých výtvarných technikách. Dále bych chtěla rozšířit své manuální dovednosti. Přijde mi, že člověk, který umí hodně druhů manuální práce, je naprosto soběstačná osoba. Má život, co se tvoření týče jednodušší..

Inspiraci bereš z tutoriálů? Láká tě nějaký workshop, kde by ses něco přiučila?

Já už jsem na workshopech byla, ale nejvíce mě lákají YouTube návody, protože mám dojem, že ti lidé to mají již vyzkoušené. Podívám se na videa a v nich vidím, jak to má přesně vypadat. Je to pro mě pohodlnější, nemusím nikam cestovat, jen si to v klidu zhlédnu doma.

Co tvoříš právě teď, máš něco rozpracovaného? Budeš se pouštět do něčeho nového v novém roce?

Naopak. Na jaře se chceme stěhovat, takže renovuji rychle, co se dá. Budu renovovat stůl, chci si udělat vitrážové čelo postele. S novým rokem nastane pracovní sféra, kdy pojedu nonstop.

Máš rozdělaného něco konkrétně teď?

Teď si všude natahuji betonové stěrky. Chvíli to trvá, není to hotové za den. Musí se to natahovat postupně po vrstvách, které se nechají zaschnout. Nyní se zaměřuji hlavně na stěny domu a dekoruji je.

Pro práci se stěrkou sis našla sama materiál, se kterým pracuješ?

Byla jsem se párkrát podívat v kamenných obchodech a pokaždé jsem měla smůlu, že nebyl přítomen majitel. Nikdo mi nebyl schopný poradit. Na internetu jsem si nakonec našla tutoriál a od pána, který pracuje s jednou konkrétní značkou, jsem si materiál objednala.

Není to jednoduché se stěrkou pracovat, musí se vrstvit. Máš svoje metody?

Já už mám svůj systém, který se mi osvědčil. První vrstvu si vytvořím velmi precizně, i když informace od profesionálů jsou opačné, protože ta druhá tu první údajně zakryje. Pokud první udělám precizně, tou druhou jen doladím detaily. Už od první vrstvy zahlazuji a začišťuji.

Vendula ve své dílně používá zatím jen ruční nářadí
Vendula ve své dílně používá zatím jen ruční nářadí (Zdroj: Vendula Brendlová)

Pracuješ s cementovou bází, nebo jen s takovou, která vytvoří reliéf ? Potom musíš ještě vše dobarvit?

Pracuji s betonovou stěrkou v šedém odstínu. Podle toho, jak moc zahlazuji a jak moc jezdím po stěrce, tak se postupně koloruje. Čím více se přejíždí plochou přes benátské stěrky, tak tím více tmavne. Chci vytvořit imitaci poškrábaného betonu, a proto musím některá místa hodně leštit. Někdy místo lehce přejedu, aby v něm zůstaly vrásčité plochy. Z několika zkušebních variant jsem došla k cíli, kdy se mi výsledek líbí.

Zkoušela jsi stěrku i na nábytek?

Mám v plánu to vyzkoušet na velký stůl z masivu, který má poškrábanou vrchní desku. Chtěla bych na to použít světlou betonovou stěrku a vrchní část s ní potáhnout. Stěrka je voděodolná, lehce udržitelná a hlavně nezávadná.

Nedůležitější je použití penetrace, že?

Ano, všechno mám po hromadě v jednom balení, což mi přijde skvělé. Firma mi dodala vše: od penetrace, betonové stěrky až po lak. Mám na výběr ze dvou druhů laků, buď s perletí, nebo bez ní. Je jen na mém rozhodnutí, který lak použiji.  

To je skvělé, postupně se z tebe stává odbornice na beton?

Už mi pár lidí říkalo, že by měli zájem. Možná časem zabrousím tímto směrem.

Dnes je in dělat zajímavé věci z betonu. Je těžký a nikdo ho neunese. S tímto materiálem můžeš tvořit od nábytku po dekorativní věci do domu. Na vše se natáhne betonová stěrka a vypadá to skvěle. Je to tak? 

Ano, přesně tak. Materiál je velmi dobře cenově dostupný. Především pro laika, který si vše okoukne na internetu, a ještě mu navíc vznikne krásný design. Já už mám hotové čtyři stěny a ještě mi trochu materiálu zbylo. Stál mě jen 3 000 Kč, pokud bych zaplatila profesionálovi, bylo by to mnohem více.

Pokud chcete Vendulu dál sledovat, hledejte zančku Vene Bene nebo navštivte web www.venebene.cz.

Zdroj informací: DREAM TEAM - Mistři dílny

Publikováno: 19. 5. 2022, Autor: Šárka Miškovská

Jsme členy mediální skupiny Prima