Interiér s renovovaným nábytkem

Dnes si budeme povídat s účinkující v pořadu DREAM TEAM - Mistři dílny - Pavlou, která má ráda práci se dřevem a starý nábytek. Díky svým zkušenostem umí nábytek krásně zrenovovat a umístit vhodně do interiéru.

Pavlu z DREAM TEAMU renovuje starý nábytek (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Jak ses dostala k tomu pracovat rukama?

K práci s rukama jsem se dostala už v dětství, kdy jsem koukala trochu dědovi pod ruce. Více jsem se k páci dostala až jako dospělá. Vždy mě více zajímal starý nábytek, který jsem chtěla opravovat. Snažila jsem se přijít na různé nové techniky, renovovat a obnovovat. Pár kusů nábytku jsem si takto sama opravila. Další zálibou byly interiéry, do kterých se starý kus nábytku vhodně zakomponuje, a tak to jde ruku v ruce.

S jakým materiálem ráda pracuješ? Který máš nejraději a proč?

Určitě nejraději se dřevem. Dřevo je tvárné a dá se s ním dělat spousta věcí. Samozřejmě by mě zajímal i kov, ale na to si zatím netroufám. Určitě bych ze začátku potřebovala odborníka, který by mě s ním naučil pracovat. Se dřevem může dělat kterýkoliv amatér, je to skvělý materiál.

Jak se dnes věnuješ řemeslu? Některé své výrobky prodáváš, nebo je děláš jen pro svoji potřebu?

Věnuji se hlavně proměnám a návrhům interiérů. Pokud má můj klient starý kus nábytku a chce ho zakomponovat, snažím se mu pomoci. Renovací nábytku se naplno neživím Je to hodně časově a finančně náročné. Ráda renovuji pro sebe, pro přátele a pro klienty, pokud to chtějí.  

Máš cíl, kterého bys chtěla dosáhnout? V něčem se zdokonalit a posunout se někam dál?

Určitě ano. Každý z nás by měl na sobě pracovat, takže i já snažím zdokonalovat v interiérech. Věcí k renovaci mám plný sklep, ale nemám tolik času. Jejich renovaci bych chtěla dotáhnout do konce a věřím, že se mi to podaří.

Na jaký výtvor jsi nejvíce pyšná, který tě nejvíce oslovil?

Pro mě je nejvíce srdcovou záležitostí stará skříň po rodičích babičky, která byla na půdě u dědečka. Přála jsem si ji mít jednou u sebe doma v interiéru, a to se mi podařilo. Zrenovovala jsem ji až asi ve 30 letech a nebylo to jednoduché. Byla celá rozklížená, ale obdivovala jsem techniku, jakou byla kdysi vyrobena. Je hodně veliká a drží jen na čtyřech šroubech Podle mě je to skvělá práce. Jsem pyšná na to, že jsem ji opravila. Škoda jen, že ji děda nemůže vidět, určitě by se mu líbila.

Co ty a práce s nářadím? Do čeho by ses ráda pustila, jaké používáš nástroje?

Vzhledem k renovacím často používám různé brusky na dřevo a spíše menší nářadí. Byla bych ráda, kdybych měla nástrojů více, ale člověk by se tomu musel určitě více profesionálně věnovat. V soutěži Mistři dílny mě velmi bavila dílna, která byla skvěle vybavena, a mohla jsem si jednotlivé nástroje vyzkoušet. Byla to pro mě skvělá zkušenost.  

K renovacím používá především menší nástroje
K renovacím používá především menší nástroje (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Máš nějaké lákadlo do budoucna, které nářadí by sis chtěla pořídit?

Určitě by toho bylo více, uvažovala bych o velké pokosové pile na dřevo, se kterou by mě bavilo pracovat. Ráda bych si ji pořídla, ale zatím je to jen přání, kterých mám spousty.

Byl nebo je někdo z tvé rodiny zručný jako ty?

Můj děda byl zručný, živil se jako tesař a dělal střechy. V práci se dřevem byl úžasný, dokonce jsem našla na půdě malé vyřezávané nástroje do celé kapely, je to skvělá řemeslná práce. Můj bratr je elektrikář. Je to takový Ferda Mravenec, zvládne úplně všechno. Mám štěstí, že i můj manžel je zručný, a doufám, že nejsem ani já úplně levá, snažím se.

Pavlu můžete dále sledovat na jejím webu Bydlím hezky.

Zdroj informací: pořad DREAM TEAM - Mistři dílny

Publikováno: 4. 5. 2022, Autor: Šárka Miškovská

Jsme členy mediální skupiny Prima