Má rád manuální práci v kovárně a umí vyrobit náramkové hodinky

Dnes si budeme povídat s účinkujícím v pořadu DREAM TEAM - Mistři dílny Pavlem, který má rád manuální práci v kovárně a vypracoval se vlastní pílí a šikovností ve zkušeného hodináře prodávajícího vlastní značku náramkových hodinek.

Účastník DREAM TEAMU Pavel je hračička, má spoustu koníčků (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Jak ses dostal k tomu pracovat rukama?

Pracuji rukama od té doby, co si to pamatuji. Jako malý jsem si rád hrál a vše, co souviselo s manuální práci, mě bavilo. Všechna autíčka a různé jiné hračky jsem rozebral a zase zpátky složil. Takovéto věci jsem dělal rád, snažil jsem se vše složit podle sebe.

Co z řemesla tě nejvíce baví?

Dobrá otázka. Mě každou chvíli baví něco jiného. Truhlařině jsem věrný, to je krásná a voňavá práce. Hodně se věnuji v současné době kovům a práci v kovárně. Baví mi rozebírat mechanické věci a zase je dávat dohromady, případně je nějakým způsobem vylepšit.

Pavel zůstává věrný truhlařině
Pavel zůstává věrný truhlařině (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Jak vypadá tvůj běžný pracovní den? Děláš, co tě napadne nebo si něco dopředu nachystáš?

Ráno vstanu, nasnídám se, vyčistím si zuby atd. Dojdu do práce, která je vzdálena od domova asi 1 km, zapíšu se a začnu pracovat. Moje práce je v Severočeském muzeu, které je nově zrekonstruované, ale pořad je tu ještě hodně věcí. které nejsou dodělané. Mám jich tady k restaurování ještě dost. Vždy se předem domluvím, co je potřeba, a na té věci následně pracuji.  

V současné době se věnuje také kovům
V současné době se věnuje také kovům (Zdroj: Archiv Pavla Břízy)

Tvojí náplní práce je tedy restaurovat zařízení muzea?

Restauruji a opravuji věci, které jsou uloženy v depozitářích, podle toho, co je aktuálně potřeba udělat. Dodělávám lišty a podobné nedodělky, aby to bylo pro návštěvníky na sto procent krásné. 

Pavel restauruje a opravuje věci
Pavel restauruje a opravuje věci (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Využíváš řemeslo pro svůj účel k výrobě nebo něčemu podobnému?

Ano, využívám. Vyrábím své vlastní hodinky pod značkou Birke, vyrábím je už několik let. Je to moje srdcová záležitost, hodně mě to baví.

Jak ses vůbec k hodinkám dostal? Nejdříve jsi něco zkoumal a pak sis řekl, to je nejtitěrnější věc na světě, tak do toho jdu?

Ne, ne bylo to jinak. Hodinky se mi líbí celý život. Je to krásná věc a jediný mužský šperk, který se hodí ke chlapovi. Podle mě to nikomu nepřijde divné, pokud je muž nosí. Líbily se mi hodinky, na které bych v životě finančně nedosáhl. Přemýšlel jsem a přemýšlím mnohdy stále, jak se k nim dostat. Snažil jsem se podobné hodinky postavit, zkoušel jsem to různými způsoby. První pokusy nebyly dobré, dopadly velmi špatně, bylo to o ničem. Postupně jsem propracoval k preciznější práci, kdy vypadaly stále lépe a lépe. 

Vyrábí vlastní hodinky značky Birke
Vyrábí vlastní hodinky značky Birke (Zdroj: Archiv Pavla Břízy)

Pokud chcete Pavla dál sledovat, hledejte značku FUTURON FORGE nebo BIRKE WATCH.

Zdroj informací: pořad DREAM TEAM - Mistři dílny

Publikováno: 28. 4. 2022, Autor: Šárka Miškovská

Jsme členy mediální skupiny Prima