JSSS: Proměna s duchem

Zdravotní sestra Markéta se po životních peripetiích vrátila se svými dvěma dětmi do domu ke svému tatínkovi. V domě ale není dobrá energie. Padá tam na všechny tíha toho, co v domě zažili a co jim osud přichystal. Snad kromě dětských pokojů je všechno staré a neútulné. Markétin tatínek totiž nemá moc rád změny. Markéta nemá žádnou ložnici a v domě by byla třeba jedna místnost navíc. Na pozitivní proměnu tady jsou nejostřílenější designéři Kamila a František.

Podívejte se, jak se do negativního bytu přenesla díky proměně pozitivní energie (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Premiérový díl Jak se staví sen uvidíte v pondělí 24. ledna ve 21.40 na Primě.

Markéta pracuje jako zdravotní sestra. Má dvě děti. Má ještě o tři roky staršího bratra, který má už také rodinu a bydlí poblíž. Markéta žije v domácnosti s tatínkem Vlastimilem. Ten pracoval celý život jako zedník. Teď je už v důchodu. Markétin syn Pepík chodí na základní školu a z dcery Lucky bude buď zdravotní sestra, nebo módní návrhářka.

Potřebovali by novou kuchyň. Markéta by si zasloužila svůj pokoj a tatínkova ložnice zútulnit. Markéta donedávna spala s dětmi v jedné místnosti, teď spí na gauči v obýváku. Navíc je ve hře Markétin bratr. Otec se obává, že kdyby se mu jeho vztah nevydařil, vrátil by se stejně jako Markéta domů. A chtěl by pro něj také nějaké místo.

Kuchyň potřebovala prosvětlit a zútulnit
Kuchyň potřebovala prosvětlit a zútulnit (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Kuchyně je pojatá v něžných, lehce venkovských motivech
Kuchyně je pojatá v něžných, lehce venkovských motivech (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Chtělo by to dům celkově zútulnit a dát mu novou energii. Markéta má ráda teplejší barvy ve stylu Provence, líbí se jí i moderní věci, ale nedokáže si to v tomto domě představit. Tatínek je na dům zvyklý. Dcera a syn mají rádi lesklé materiály a studené barvy – černá, šedá, bílá. Na ničem však netrvají. Pro tatínka byl tabu pokoj po jeho zesnulém bratrovi, ale víceméně dovolil dceři, ať je po jejím. Na co všechno si Kamila a František troufnou, a hlavně, co vše dokážou zvládnout za krátkou dobu?

I tatínkova ložnice volala po proměně
I tatínkova ložnice volala po proměně (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

A jak se na proměnu dívají designéři Kamila Douděrová a František Kobližka?

Hodnocení designérů: "Proměna byla náročná, protože jsme si ji náročnou udělali. Neuměli jsme si dát stopku před dveřmi dětských pokojů nebo dědy. Nedokázali jsme vytvořit jen kuchyň pro Markétu. Jinak stavebně jsme nic zásadně neměnili, dům je příliš starý na to, aby unesl dispoziční změny. O to víc jsme se snažili proměnit i dětské pokoje, byť zůstaly na svém místě. Měli jsme hned nápad na Markétin svět, tedy kuchyně a ložnice pojatá v něžných, lehce venkovských motivech.

Markéta donedávna spala s dětmi v jedné místnosti, teď spí na gauči v obýváku
Markéta donedávna spala s dětmi v jedné místnosti, teď spí na gauči v obýváku (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Ostatní pokoje reflektují osobnost každého z lidí, pro které jsou. Upřednostnili jsme komfort, potřeby a svět každého z nich oproti jednotnému konceptu celého interiéru. Problém žádný zásadní nenastal. U starého domu jsme počítali s nánosy barev, které se musely seškrábat, napenetrovat. Jen bylo zoufale málo času, pět dnů, pět pokojů. V rámci úspor finančních i časových jsme například nechali původní podlahu v pokojích, tím pádem se v nich mohlo hned začít tapetovat a následně montovat nábytek s tím, že postele a skříně jsme zanechali původní, šlo spíše o facelift, doplněný nějakým vtipem, originálním osobitým prvkem.

V pokojích musely zůstat v rámci časových úspor původní podlahy
V pokojích musely zůstat v rámci časových úspor původní podlahy (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Kuchyně a ložnice pro Markétu byla v navržena v něžném venkovském stylu, tak jsme ji vnímali my, její duše je zranitelná, chtěli jsme, aby pokoje pro ni byly pohlazením po duši, příjemný přístav, harmonický domov. Zvolili jsme kombinaci světlého dřeva s pudrovou a zelenkavou. Pokoj pro Lucku byl inspirovaný jí samou, tedy jejími kresbami, kterých jsme si všimli. Má obrovský talent. Jednu z kreseb jsme použili jako podklad pro fototapetu. Černobílé ladění, které je v současnosti mezi teenagery velmi v oblibě, jsme zjemnili pudrovou barvou na koberci, křesle…

Jednu z kreseb jsme použili jako podklad pro fototapetu
Jednu z kreseb jsme použili jako podklad pro fototapetu (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Pokoj pro Lucku byl inspirovaný jí samou, má obrovský talent
Pokoj pro Lucku byl inspirovaný jí samou, má obrovský talent (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Pokoj pro Pepču dostal nádech a prvky rytířské komnaty. Stávající postel jsme doplnili řetězy, které mají připomínat padací most. Tapeta svými geometrickými motivy naznačuje středověkou heraldiku. Jako u Lucky vidíme krejčovskou panu, u Pepy je jako solitér použit rytíř, resp. celá jeho zbroj. Dědy ložnička byla celkově jen inovována, přidali jsme barvu do závěsů a postele, jinak zůstala dispozičně stejně, starší lidé si hůř zvykají na změny.“

Postel jsme doplnili řetězy, které mají připomínat padací most
Postel jsme doplnili řetězy, které mají připomínat padací most (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Pokoj pro Pepču dostal nádech a prvky rytířské komnaty
Pokoj pro Pepču dostal nádech a prvky rytířské komnaty (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Těšte se na unikátní proměnu nové série – bude zábavná, dojemná a plná praktických rad.

Příště se těšte na velkou proměnu – kuchyň s jídelnou, pokojíček pro dceru, ložnice a obývák v jednom.

Černobílé ladění je v současnosti mezi teenagery velmi v oblibě
Černobílé ladění je v současnosti mezi teenagery velmi v oblibě (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Dům je příliš starý na to, aby unesl dispoziční změny
Dům je příliš starý na to, aby unesl dispoziční změny (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Publikováno: 23. 1. 2022, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima