Umíte si spočítat, kolik vás ročně stojí vaši domácí mazlíčkové?

Až 40 % lidí u nás vlastní psa a dalších více než 20 % vlastní kočku. A s chovatelstvím zvířat přichází také ekonomická stránka, protože každé zvíře něco stojí, a co se týká útrat, se mnoho majitelů psů či koček nebojí utratit i 2.000 Kč za měsíc.

Domácí mazlíčci nás stojí nemalé sumy, ale co bychom pro ně neudělali (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

I když na počet obyvatel na jednoho psa jsou v Evropě na prvních místech země jako je Rumunsko, Portugalsko či Polsko, tak Česká republika je specifická v tom, že za mazlíčky a jejich péči utrácíme opravdu velké finanční sumy oproti zemím, které mají podobnou ekonomickou situaci jako ČR. To potvrzují i data společnosti Nielsen, podle kterých jen za zvířecí krmivo Češi ročně vydají v průměru 5,6 miliardy korun. „Nejdražším“ zvířetem je přitom pes. Ten v průměru vyjde na 16 tisíc korun. Na druhém místě je pak kočka s 12 tisíci korun za rok.  

Především ve velkých městech se o své psí miláčky jejich majitelé starají více než příkladně
Především ve velkých městech se o své psí miláčky jejich majitelé starají více než příkladně (Zdroj: Yoggies.cz)

Zvířata mají nejvíce senioři a bezdětné páry

Především ve velkých městech se o své psí miláčky jejich majitelé starají více než příkladně. Kvalitní krmiva i péče jsou na špičkové úrovni. Z dlouhodobého hlediska je to pravděpodobně proto, že v naší zemi bylo mnoho soukromých statků i půdy a pastvin, kde byl pes pomocníkem i ochráncem. V průběhu časů se to ale změnilo a psi se přesunuli postupně do našich obýváků. Majitelé psů dle průzkumů utratí měsíčně za psa od 400 do 2.000 Kč. Dle statistik si nejvíce domácích zvířat pořizují senioři a bezdětné páry. Za poslední dobu jsou to pak především lidé do 30 let.

Lidé se za poslední léta začali více zajímat o samotné složení krmiva
Lidé se za poslední léta začali více zajímat o samotné složení krmiva (Zdroj: Yoggies.cz)

Lockdown pomohl nejen byznysu ale i péči o psy

Za poslední dva roky začalo mnoho lidí pracovat z domova, a to pro ně bylo často impulsem si pořídit domácí zvíře. Díky tomu se zvedla i poptávka po krmivu. Za poslední dva roky neustále roste počet zákazníků. Vidíme i velký přírůstek nových zákazníků, kteří si pořídili štěně, nebo dokonce pejska z útulku a zajímají se prostřednictvím naší poradny o výživu a zdravé krmení. Je jich až 25 % (ze skupiny prvo-nákupčích).

Pandemie tak nastartovala i větší péči o mazlíčky. Lidé také měli více času se o psy či kočky zajímat. Domníváme se, že právě nyní si chovatelé uvědomují, že je lépe investovat do kvality krmiva a zdraví – tedy prevence před potížemi než následně investovat čas, peníze a k tomu mít spoustu starostí o zdraví svého mazlíčka.

Česká republika je specifická v tom, že za mazlíčky a jejich péči utrácíme opravdu velké finanční sumy
Česká republika je specifická v tom, že za mazlíčky a jejich péči utrácíme opravdu velké finanční sumy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jaké firmy „vládnou“ trhu s krmivem?

Podle zdrojů nákupního portálu Heureka byly výkony trhu s krmivem až do září roku 2021 cca o 20 % silnější než za rok 2020. Na konci roku se ale trend mírně zbrzdil a obraty prosinců obou roků byly v krmivech pro psy prakticky totožné.

Podle srovnávače Heureka je u nás lídrem trhu s krmivem společnost Vafo a krmiva Brit s cca 14,4 % trhu, co do prodaných kusů. Na druhém místě je rodinná firma Yoggies s cca 8,5 % trhu v prodaných kusech. Následuje firma Royal Canin s cca 7 %. Další je Acana s cca 3,6 % a za ní jsou již jen firmy s menším podílem prodeje.

Ohledně sortimentu, tak u nás lidé nejvíce kupují granule a zároveň roste i velký zájem o syrovou stravu. Lidé se za poslední léta začali více zajímat o samotné složení krmiva. Cena granulí či konzerv u nich není na prvním místě.

Zdroj informací: Yoggies.cz

Připraavte se na příchod čtyřnoého mazlíčka:

Publikováno: 3. 2. 2022, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima