JSSS: Velká proměna bydlení pro maminku s dcerou

Život Dany nebyl nikdy jednoduchý. Měla nelehké dětství, ve vztazích si zažila násilí a zklamání. Sama vychovává desetiletou dceru Terezku. Bydlí ve starém domku, a bydlení to není hezké. Dana si prožila své, a proto je přesvědčená, že má v životě jen smůlu. A tu my teď prostřednictvím pořadu Jak se staví sen a pomocí dvou designérek změníme!

Proměna starého smutného domu pro bydlení pro maminku s dcerou (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Premiérový díl Jak se staví sen uvidíte v pondělí 31. ledna ve 21.40 na Primě.

Dana pracuje v sociálních službách. Ve vyškovské charitě dělá pečovatelku. Pomáhá postiženým seniorům. Dřív pracovala v technických službách města, a protože to byla fyzicky těžká práce, odnesla to zdravotně a léčí se s ramenem. Udělala si rekvalifikační kurz a začala pracovat v sociální oblasti. Dana měla přítele, otěhotněla, ale přítel ji donutil jít na potrat. Lékaři jí však zákrok rozmluvili. S přítelem se rozešla a ten se nedozvěděl, že si Dana dítě nechala a že se Terezka narodila. Dcera Terezka (10) chodí do páté třídy. Až bude velká, chtěla by být zubařkou.

Stěny nejsou asanovány a vzlíná sem vlhkost
Stěny nejsou asanovány a vzlíná sem vlhkost (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Dana s Terezkou bydlí ve starém domku po rodičích, kteří dnes bydlí v přístavbě domu. Přežívají v základních podmínkách. Kuchyň je ještě původní, jediný zabydlený pokoj slouží jako obývák, ložnice, a zároveň dětský pokoj. V domě jsou ještě staré rozvody elektřiny v hliníku, je tam vlhko a všechno působí ponuře. Jeden pokoj je prázdný, nedodělaný. Dana nemá na proměnu finanční prostředky. Vzhledem k tomu, že předtím bydlely v sociálním bytě, vzala si na jeho zařízení úvěr, který splácí. Dana říká, že by si přála slušně žít. Moc by chtěla novou kuchyň a pokoj pro Terezku. Ta by si zase přála, aby to maminka měla všechno spravené a netrápila se kvůli tomu. Obě mají rády moderní styl. Dana by ráda, aby byl interiér vzdušný, prosluněný. Líbí se jí bílá a šedá barva. Terezka má navíc ještě ráda černou. Baví ji hrát si se psem Astou, ráda chodí s kamarády ven a na brusle. Má ráda rap. Jsou skromné, tak na ničem netrvají. Tady si to zaslouží velkou pomoc, a tak se Hana s Jaroslavou vrhnou na proměnu skoro všeho. Podaří se jim to zvládnout v časovém presu pěti dnů?

Dispozice bytu by potřebovaly hlubší zásah a reorganizaci
Dispozice bytu by potřebovaly hlubší zásah a reorganizaci (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Po celém domě jsou původní hliníkové rozvody elektřiny
Po celém domě jsou původní hliníkové rozvody elektřiny (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

A jak se na proměnu dívají designéři Hana Šmejkalová a Jaroslava Hájková?

Hodnocení designérů: „Při první návštěvě jsme měly dojem, že to bude opět kompletní stavební přestavba celého domu, včetně velké úpravy dispozice. Nicméně se postupně ukazovalo, že stavební zásah nebude z různých důvodů až tak dramatický a že při nejlepší vůli nemůžeme zvládnou vše, co by se nám jevilo pro Danu a Terezku jako optimální. Musely jsme tedy úplně vypustit rekonstrukci vstupního prostoru, to bychom časově nezvládly, a také se bohužel ukázalo, že nedokážeme realizovat dispoziční úpravu tak, aby mohla vzniknout oddělená ložnice pro Danu a samostatný obývací pokoj. Obnášelo by to bourání tlusté nosné stěny, což prostě nebylo technicky možné. Celkem snadno jsme ale vymyslely takové řešení, abychom získaly oba prostory, oddělily jsme je alespoň vizuálně, a Dana tak měla vlastní kousek soukromí. A pro Terezku mohl vzniknout samostatný pokojík, který si tolik přála. Třešničkou na dortu už potom byla nová velká kuchyň, kde mohou obě společně kralovat.

Kuchyň byla ještě původní
Kuchyň byla ještě původní (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Zásahem designérek se z kuchyně stala světlá a moderní místnost
Zásahem designérek se z kuchyně stala světlá a moderní místnost (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Zásadním problémem celého domu je zvýšená vlhkost, která je dána nejenom stářím budovy, ale také chybějícím systémem izolací a pak také nedostatečným vytápěním prostor. Trochu nás děsilo, co objevíme po demontáži kuchyňské linky, protože stěna za ní přiléhá zvnějšku na terén, a tedy vlhkost v tomto místě byla dle očekávání enormní. Vzhledem k nedostatku času a také povětrnostním podmínkám, kdy, jak už je u našich realizací tradicí, nemáme v objektu optimální vytápění, a tedy nic neschne, jsme musely na místě vymyslet alternativní řešení. Za normálních okolností bychom asi použily sanační omítky, ale to při pětidenní realizaci nebylo dost dobře možné. Přistoupily jsme tedy po dohodě se stavbou k sádrokartonovým předstěnám, které nejenom že stěny parádně vyrovnají, ale také díky konstrukčnímu systému zajistí jejich přirozené odvětrávání.

Jediný zabydlený pokoj sloužil jako obývák, ložnice, a zároveň dětský pokoj
Jediný zabydlený pokoj sloužil jako obývák, ložnice, a zároveň dětský pokoj (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Svěží styl interiéru, kde prim hraje bílá barva s dramatickými kontrastními akcenty v černé pro mladou dámu
Svěží styl interiéru, kde prim hraje bílá barva s dramatickými kontrastními akcenty v černé pro mladou dámu (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Pro Danu s Terezkou jsme zvolily moderní a svěží styl interiéru, kde prim hraje bílá barva s dramatickými kontrastními akcenty v černé. Do Terezčina pokoje jsme zvolily kombinaci romantických dívčích prvků, jako třeba postel s nebesy, světelné řetězy či chlupaté koberce, a industriálních detailů v podobě cihlového motivu na stěnách nebo neonového nápisu nad postelí. Velmi zajímavým prvkem je také velká mapa světa, kterou jsme vybraly, abychom Terezku trošku navnadily na vytoužené studium celé řady jazyků. Její realizace nám sice zabrala několik hodin práce, ale společně s originálním křeslem skvěle doplňuje Terezčin koutek ke snění. Danina ložnice, která současně slouží jako obývací pokoj (nebo naopak ????) je laděna do trošku tmavších tónů, ale prim stále hraje bílá a černá, v tomto případě doplněná ještě přírodním odstínem dubového dřeva a drobnými detaily ve zlaté barvě. Tu reprezentuje hlavně fantastické zrcadlo s motivem motýlů. Hlavní dominantu prostoru tvoří policová sestava, která vytváří optický předěl mezi jednotlivými zónami v této místnosti. Spací koutek s postelí, kterou jsme jako jedinou využily ze stávajícího vybavení, je navíc ještě definován výrazným plastickým obkladem stěny v černé bavě.“

Místnost působila smutně a studeně
Místnost působila smutně a studeně (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Těšte se na unikátní proměnu nové série – bude zábavná, dojemná a plná praktických rad.

Partnerem této sezóny pořadu je společnost Raiffeisen Stavební spořitelna (www.rsts.cz).

Příště se těšte na pořádnou kuchyň.

Publikováno: 30. 1. 2022, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima