Ochota recyklovat světelný elektroodpad se zvyšuje

Recyklace se u nás v Čechách ujala a Češi jsou ochotni pro záchranu planety udělat ledacos. Nevadí jim ani vyhledávat sběrná místa nebo si zjišťovat novinky v oblasti recyklací. Podle průzkumu Češi do sběrného místa urazí 1069 metrů, o 300 metrů více než před dvěma lety.

Kontejnery na elektroodpad pomohou lidem s recyklací světelných zdrojů (Zdroj: EKOLAMP)

Ochota Čechů recyklovat světelné zdroje se zvyšuje. Do sběrného místa by s vysloužilou kompaktní zářivkou, LED či přímo žhavenou žárovkou ušli 1069 metrů. To je o 140 metrů více než v předchozím roce a o 300 metrů více než v roce 2019. Ze stávajících sběrných míst lidé preferují prodejny elektro, supermarkety a sběrné dvory. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti EKOLAMP, který proběhl mezi 1204 respondenty.

  • Nejaktivnější ve sběru jsou Jihočeši, Olomoučané a Středočeši, s elektroodpadem jsou ochotni urazit přes 1700 metrů. Jen zlomek této vzdálenosti překonají lidé v kraji Královéhradeckém a Pardubickém.
  • K recyklaci se do speciální sběrné nádoby odevzdávají všechny světelné zdroje: kompaktní a trubicové zářivky, výbojky, přímo žhavené, halogenové i LED žárovky.
Akceptovatelná dochozí vzdálenost elektroodpad Ekolamp
Akceptovatelná dochozí vzdálenost elektroodpad Ekolamp (Zdroj: EKOLAMP)

Ekologické chování lidí se v jednotlivých regionech zásadně liší (viz graf níže). "Nejaktivnější jsou lidé z Jihočeského, Olomouckého a Středočeského kraje, kde jsou ochotni urazit do sběrného místa skoro dva kilometry. Naopak zlomek této vzdálenosti jsou ochotni překonat lidé v kraji Královéhradeckém, Pardubickém či Ústeckém,“ shrnuje Zuzana Adamcová, zástupkyně kolektivního systému EKOLAMP, který zajišťuje zpětný odběr a recyklaci vysloužilých světelných zdrojů a dalších elektrozařízení.

Rozdíly mezi jednotlivými kraji ovlivňují tři hlavní faktory. „Prvním je ochota obyvatel zapojit se do systému zpětného odběru. To souvisí s jejich hodnotami a ekologickým smýšlením. Druhým je hustota obcí v regionu a třetím ochota obyvatel dojíždět. Ta je dána dostupností občanské vybavenosti, na kterou jsou zvyklí. Zatímco pro člověka z města je kilometr daleko, pro obyvatele vesnice to není nic,“ vysvětluje Zuzana Adamcová.

Akceptovatelná dochozí vzdálenost ke kontejnerům s elektroodpadem podle krajů
Akceptovatelná dochozí vzdálenost ke kontejnerům s elektroodpadem podle krajů (Zdroj: EKOLAMP)

Světelné zdroje patří do speciální sběrné nádoby

Vysloužilé světelné zdroje je třeba ekologicky recyklovat, proto se odevzdávají výhradně do speciálních sběrných nádob na světelné zdroje a nikoli do kontejneru na vysloužilá elektrozařízení. „Důvodem je jejich křehkost, například kompaktní zářivky by se mohly mezi ostatním elektroodpadem rozbít a tím uvolnit do okolí toxickou rtuť, kterou zářivky v malém množství obsahují,“ vysvětluje Zuzana Adamcová.

Všechny vysloužilé žárovky bez rozdílu typu lze odevzdat ve sběrných dvorech obcí, v obchodech s elektrem či u prodejců světelných zdrojů. „Malé sběrné nádoby jsou také často rozmístěny v supermarketech i nákupních centrech nebo na obecních a městských úřadech,“ doplňuje Zuzana Adamcová. Nejbližší sběrné místo je možné dohledat na www.ekolamp.cz.

Od loňského roku se v České republice k recyklaci odevzdávají i wolframové a halogenové žárovky. Protože jsou stále často využívány, je to rozhodně krok správným směrem. „Čím víc odpadu se zrecykluje a neskončí na skládce, tím lépe. Navíc už spotřebitel nemusí řešit, které světelné zdroje patří k recyklaci a které ne,“ dodává Zuzana Adamcová ze společnosti Ekolamp.

Všechny typy vysloužilých světelných zdrojů patří do speciální sběrné nádoby
Všechny typy vysloužilých světelných zdrojů patří do speciální sběrné nádoby (Zdroj: EKOLAMP)

Recyklační příspěvek na účtenkách

Za službu recyklace zakoupeného elektrozařízení spotřebitel platí již při jeho nákupu. Výše příspěvku na recyklaci se odvíjí od typu či velikosti elektrozařízení a záleží zejména na tom, jak nákladná je jeho recyklace. Příspěvek na recyklaci však odráží i mnohé další činnosti – vytváření sběrné sítě, svoz elektrozařízení do recyklačních firem a rovněž osvětu.

Prodejci jsou na účtence povinni výši recyklačního příspěvku uvádět. „Spotřebitelé se tak hned při nákupu dozvědí, kolik za službu recyklace platí. To může řadu z nich motivovat k ekologickému chování,“ uzavírá Zuzana Adamcová.

Světelné zdroje patří do speciální sběrné nádoby
Světelné zdroje patří do speciální sběrné nádoby (Zdroj: EKOLAMP)

Publikováno: 2. 2. 2022, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima