Víte, jak dnes zajistit dokonale čisté prostředí ve školách? Poradíme vám

I když se řešení úklidu, čistoty a hygieny díky pandemii covid-19 ve firmách i institucích během posledního roku a půl výrazně zlepšilo, je v České republice stále velký počet těch, který řeší tuto otázku zastaralými metodami a postupy. Často je důvodem také snaha „ušetřit“. A mezi takto uvažující organizace patří také mnoho škol.

Ve školách je nutné dbát na důkladnou čistotu (Zdroj: Kärcher)

Hadříky, košťata, mopy

Mopy či opakovaně namáčené a používané hadry, to je běžný obrázek mnoha českých škol. Pokud uklízečka či uklízeč pouze „navlhčí“ podlahy mokrým mopem a roztírá špínu po celém objektu, je jisté, že takový úklid naprosto nesplňuje cíl. Smeták, mop, hadr a kýbl nejsou řešením, pokud chce provozovatel zajistit, aby byly prostory čisté a po zdravotní stránce bezpečné.

Nevhodné čisticí prostředky

Při běžném úklidu dochází často také k tomu, že si pracovník vystačí s jedním či dvěma druhy čisticího prostředku, což v dnešních podmínkách zdaleka nemůže být funkční řešení. Každý povrch a typ znečištění totiž vyžaduje individuální přístup a k tomu určené čisticí přípravky, které mnohdy neproškolení uklízeči k dispozici nemají nebo je neumějí používat.

Častou chybou je použití velkého množství dezinfekce bez úklidu a vyčištění ploch
Častou chybou je použití velkého množství dezinfekce bez úklidu a vyčištění ploch (Zdroj: Kärcher)

Pokud nejsou k úklidu zvolené správné čisticí prostředky, nebo jsou špatně dávkovány, nikdy nedosáhneme požadovaného účinku. Proto je velmi důležité, aby byl člověk, který s takovými prostředky pracuje proškolen a uměl je vhodně použít.

Dezinfekce neřeší vše

Častou chybou je pak použití velkého množství dezinfekce bez předchozího dokonalého úklidu a vyčištění ploch. Zejména v současné době péče o čisté a dezinfikované prostředí je třeba si uvědomit, že bez pořádného úklidu není efektivní dezinfekce a její účinnost se pak snižuje až o polovinu.

Smeták, mop, hadr a kýbl nejsou řešením dokonalého čištění
Smeták, mop, hadr a kýbl nejsou řešením dokonalého čištění (Zdroj: Kärcher)

Podlahové mycí stroje

Vhodným řešením pro školy mohou být podlahové mycí stroje, které zajistí řádné vyčištění a následnou dezinfekci. Jedním z nejpoužívanějších strojů je například bateriový podlahový mycí stroj s odsáváním. Je vybaven inovativní technologií, zaujme svou vynikající obratností, nízkou hmotností a vysokým čistícím výkonem. 

Čistí směrem vpřed i vzad, díky své nízké hmotnosti zvládne umýt i schody a je také mimořádně snadno přepravitelný. Otočná hlava jeho kartáč bez námahy umožňuje těsné zatáčení a zajišťuje tak maximální manévrovatelnost a obratnost. Výkonná lithium-iontová baterie s dlouhou životností umožňuje dlouhou pracovní dobu, současně se dobíjí velmi rychle, je absolutně bezúdržbová a vydrží až třikrát déle než běžné olověné akumulátory. 

Profesionální přístroje dokáží odstranit velké nečistoty a většinu běžných bakterií
Profesionální přístroje dokáží odstranit velké nečistoty a většinu běžných bakterií (Zdroj: Kärcher)

Suchá pára – funkční řešení pro malé i velké plochy

Suchá pára je v době rizika nákazy covid-19 dalším ideálním řešením, které zajistí účinnou pomoc při zajištění čistoty. Parní čištění je založeno na principu velice rychlé přeměny studené vody na horkou páru, která je vytlačována přes trysku ven z parního čističe. V případě parních čističů se jedná o takzvanou suchou páru, neboť se vytváří z velmi malého množství vody. 

Vedle dokonalé funkčnosti je výhodou parních čističů také jejich úsporný provoz, nejsou potřeba dodatečné výdaje na čisticí a dezinfekční prostředky. Pro jejich provoz totiž stačí obyčejná voda z kohoutku.

Suchá pára je v době rizika nákazy covid-19 dalším ideálním řešením při zajištění čistoty
Suchá pára je v době rizika nákazy covid-19 dalším ideálním řešením při zajištění čistoty (Zdroj: Kärcher)

Profesionální přístroje dokáží odstranit nejen velké nečistoty, ale zároveň spolehlivě zlikvidují většinu běžných bakterií. Zároveň inaktivují obalené viry jako například koronaviry, ale také noroviry, které často způsobují průjmy nebo zvracení, a jsou účinné také proti adenovirům nebo rotavirům. Výhodou těchto přístrojů a jejich nástavců je, že se s nimi dají čistit téměř všechny plochy. Od velkých ploch až po členité plochy, jakou jsou zábradlí, kliky, židle, madla tabulí, WC a umývárny, jídelny či šatny nebo nářadí v tělocvičnách.

Podívejte se, jak si šikovně zorgaizovat generální úklid:

Publikováno: 14. 2. 2022, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima