Valgir vás naprosto uchvátí. Vychází nová fantasy kniha

Stejně jako všechny ostatní knihy cyklu je i Valgir inspirovaný především finskou kulturou, mytologií, folklorem a finským národním eposem Kalevalou. Jde o prequel harfenické série, který je ale do velké míry na ostatních knihách nezávislý a samostatný.

Seznamte se s novou knihou fantaskního světa Ilusie (Zdroj: Ilusie Publishing)

Valgir

Ve formě autobiografie sleduje dětství a dospívání hlavního protagonisty a vymezuje obrysy fantaskního světa Ilusie i jeho strukturu. První část se volně inspirovala tvorbou J.L Borgese, který také inspiroval vznik jedné z hlavních postav. Druhá část přenáší děj na sever, kde se myšlenkově a námětem propojí s ostatními knihami Ilusie. Děj byl inspirovaný životopisem finského maršála Carla G.E. Mannerheima a událostmi Zimní války.

Série Ilusie a román Valgir spisovatelky Milady Střítezské
Série Ilusie a román Valgir spisovatelky Milady Střítezské (Zdroj: Ilusie Publishing)

Skutečné události, které předcházely Talvisotě a některé bitvy i okolnosti jejího průběhu byly přeneseny do románového rámce a přizpůsobeny jeho podmínkám. V knize se objevují narážky na skutečné osobnosti, spojené se Zimní válkou (Mannerheim, Berija, Stalin, Häyhä, Paasikivi, Aho), ale i postavy finské mytologie (Louhi, Hiisi). Ve Valgirovi jsou zapracované skutečné Mannerheimovy strategie a slavné bitvy Zimní války.

Ilusie vznikala postupně od poloviny 90. let
Ilusie vznikala postupně od poloviny 90. let (Zdroj: Ilusie Publishing)

Kniha se pohybuje mezi žánry, spojuje fantasy, válečný a dobrodružný román s fiktivní autobiografií, ale reflektuje i dnešní společenská témata, která staví do jiného světla. Ilustrace vytvořila grafička, fotografka a metalová vokalistka Daniela Dahlien Neumannová, která dala vizuální podobu i všem ostatním knihám Ilusie.

O autorce

Autorka: Milada Střítezská (*1975 Praha) je autorkou osmi knih Ilusie a nakladatelkou. Ilusii se věnuje od 90. let. Vyrůstala na Výtvarné škole Václava Hollara, studovala knihkupecké učiliště, střední zdravotnickou školu, střední pedagogickou školu, na FFUK pak archivnictví a pomocné vědy historické, na KTF potom dějiny umění. Pracovala jako antikvářka, tisková mluvčí, uklízečka, pojišťovací poradce, koordinátorka dobrovolníků, provozovatelka galerie a literární kavárny, asistentka radní MHMP. Od roku 2016 vede rubriku Finský koutek v metalovém webzinu Obscuro. V současné době se věnuje nakladatelství, psaní knih a vytváření průzkumů kamenných prvků na památkových objektech.

Kniha se otevírá příchodem Elian Saraigat z Trigornu do severské Alatey a jejího milostného příběhu
Kniha se otevírá příchodem Elian Saraigat z Trigornu do severské Alatey a jejího milostného příběhu (Zdroj: Ilusie Publishing)
Pětidílný románový cyklus je jádrem osmi knih Ilusie a provázaný tématem vzniku severské Alatey
Pětidílný románový cyklus je jádrem osmi knih Ilusie a provázaný tématem vzniku severské Alatey (Zdroj: Ilusie Publishing)

Vydalo nakladatelství: Ilusie Publishing

Rok vydání: 2021 ISBN: 978-80-908188-3-5

Redakce: Antonie Střítezská

Grafická úprava: Marek Hujavý, Iveta Krčmářová

Obálka, ilustrace: Daniela Dahlien Neumannová

Zdroj informací: Ilusie Publishing

Publikováno: 18. 2. 2022, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima