Jarní prázdniny extravýhodně v Pelhřimově-městě rekordů

S novinkou přichází pelhřimovské Muzeum rekordů a kuriozit i další turistické cíle ve městě. Tento týden od pondělí 14. února do pátku 18. února fungují v režimu 1+1. Tedy: jeden platí, druhý jde zdarma. Takto lze navštívit nejen expozice českých NEJ…, ale i Muzeum strašidel, Pelhřimovské peklo, Muzeum Vysočiny s městskou šatlavou a Síň filmové slávy bratří Lipských.

Mona Lisa ze 45000 zrnek rýže vás zve do Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově (Zdroj: Agentura Dobrý den Pelhřimov)

Jen při návštěvě Muzea rekordů a kuriozit tak lze ve dvou lidech ušetřit i 200 korun. Navíc pro běžné prohlídky se v expozicích nemusíte prokazovat žádnými certifikáty či jinými náležitostmi. Stačí totéž, co do obchodu: přijít a mít respirátor.

Na jarní prázdniny extravýhodně do Pelhřimova-města rekordů

Muzeum rekordů a kuriozit, které je jediným zařízením svého druhu ve střední Evropě, nabízí na pět stovek trojrozměrných unikátů a několik atraktivních fotopointů zapsaných v České knize rekordů: Největšího plyšového medvídka KUKYho (4 m) i nejmenšího plyšáka (30 mm). Obdivovat tam můžete největší kuchyňský nůž (váží půl metráku) i nejmenší nůž v České republice (3,7 mm) – dokonalou práci nožířského mistra P. Onteka.

Milovníci pěnivého moku ocení fakt, že nejvyšší pivní lahev měří 208 cm a do největšího půllitru by se vešlo 70 piv! Prohlížet si v muzeu můžete zcela netradiční, vtipné 3D karikatury prezidentů Miloše Zemana, Václava Klause i Václava Havla či klasické karikatury Mr. Beana, Jana Krause…

Prohlížet si v muzeu můžete zcela netradiční, vtipné 3D karikatury, třeba pana Beana
Prohlížet si v muzeu můžete zcela netradiční, vtipné 3D karikatury, třeba pana Beana (Zdroj: Agentura Dobrý den Pelhřimov)
Uvidíte mimo jiné i největší kuchyňský nůž
Uvidíte mimo jiné i největší kuchyňský nůž (Zdroj: Agentura Dobrý den Pelhřimov)

Mezi 90 unikáty slepenými ze sirek se vyjímá kupříkladu největší obraz ze zápalek na světě (Cowboy), funkční housle ze sirek, ale vystaveny jsou i housle kamenné, na které na festivalu Pelhřimov – město rekordů koncertoval i houslový virtuóz Jaroslav Svěcený…

Nově je v muzeu připraven i fotografický průřez nejpozoruhodnějšími českými NEJ… - 30 tabulí s více než třemi stovkami velkoformátových fotografií zachycujících nejzajímavější okamžiky, při nichž v letech 1990–2021 vznikaly výkony později zapsané do České knihy rekordů.

Housle ze sirek - expozice Zlaté české ručičky
Housle ze sirek - expozice Zlaté české ručičky (Zdroj: Agentura Dobrý den Pelhřimov)

A víte, kdo všechno z významných osobností byl uveden do Rekordmanské síně slávy? Věřili byste, že pivo teče i do kopce? Napadlo by vás, že někdo může mít vlasy dlouhé 213 cm nebo knír s rozpětím 123 cm? Uměli byste si představit, jak asi mohl vypadat největší dort, když vážil 1550 kg? Nebo rekordní pralinka, která měla přes tři čtvrtě metráku? Pokud alespoň v některých případech odpovídáte slůvkem NE, tak to jste v poslední době v Muzeu rekordů a kuriozit nebyli.

Ovšem Pelhřimov – to nejsou zdaleka jen rekordy. Osvěžit si zde můžete i znalost tradičních bytostí z klasických pověstí. Víte, kde je nejhojnější výskyt Hejkala a jakou barvu vlasů mají Mezulíni? Tušili byste, jak se liší Polednice od Klekánice a jakou mají obě dámy pracovní dobu? Navštívíte-li pelhřimovské podzemí, najdete odpovědi na tyto otázky v Muzeum Strašidel (Masarykovo nám. 17, budova Galerie M).

Muzeum strašidel v Pelhřimově vás přivítá v rámci jarní akce
Muzeum strašidel v Pelhřimově vás přivítá v rámci jarní akce (Zdroj: Agentura Dobrý den Pelhřimov)

O kousek dál na náměstí si můžete připomenout fenomenální filmy z dílny bratří Lipských. V prvním českém Múzyu v čp. 10 lze posedět v koutku z filmu Adéla ještě nevečeřela, prohlédnout si osobní věci Lubomíra Lipského nebo na vlastní oči spatřit originály prestižních cen Thálie a Týtý. A už jste byli v Městské šatlavě? Pokud vás zajímá historie a třeba i středověké mučicí nástroje a postupy, zajděte do Muzea Vysočiny, které sídlí v bývalém zámku pánů z Říčan.

Zdroj informací: Agentura Dobrý den Pelhřimov

Publikováno: 22. 2. 2022, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima