JSSS: Proměna pro zasloužilou babičku

Paní Dagmar je 64 let. Má čtyři děti, které zvládla vychovat sama. Celý život jen pracovala, aby svoji velkou rodinu uživila. Na partnery štěstí neměla. Radost jí ale dělají děti a vnoučata. Dcera Lucka maminku přihlásila do pořadu Jak se staví sen, abychom jí pomohli s rekonstrukcí obýváku, na kterou sama nestačí. A na paní Dášu se usmálo štěstí a do proměny byla vybrána. Podívejte se, jak si s ní poradí designéři Kamila a František.

Ani starší lidé nemusí bydlet v bytě, kde se zastavil čas (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Proměna pro zasloužilou babičku

Premiérový díl Jak se staví sen uvidíte v pondělí 21. února ve 21.40 na Primě.

Dagmar je už v důchodu. Vyučila se jako kadeřnice, ale touto profesí se dlouho neživila. Celý život pracovala jako dělnice. Posledních šestnáct let byla zaměstnaná ve firmě, kde balila CD a DVD. Dodnes tam chodí vypomáhat. Dagmar pochází z Koloděj, kde žila s rodiči a chodila tam do školy. Do Čelákovic se přestěhovala až rok před narozením dcery Lucky, někdy v roce 1983. Celý život paní Dagmar se točil kolem dětí a práce. Na nic jiného neměla čas, energii ani peníze. Žila od výplaty k výplatě. Nikdy neměla žádné extra štěstí. Je ale pyšná na svoje děti, že je zvládla dobře vychovat. Má tři syny, jednu dceru a devět vnoučat.

Chodba působí tmavě a neuspořádaně
Chodba působí tmavě a neuspořádaně (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Přírodní motiv na tapetách je navržen záměrně
Přírodní motiv na tapetách je navržen záměrně (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Dagmar bydlí v panelákovém bytě 2+1. Žije tam už 38 let. Byt je starý a za tu dobu s ničím kromě ložnice nebylo hnuto. Nábytek je rovněž starý. Většinu ho Dagmar kupovala za peníze ze stavebního spoření. Stěnu v obýváku dostala od sousedky, když se stěhovala pryč. Rekonstrukcí prošla za čtyři desetiletí pouze ložnice – daly jí to děti jako dárek k Vánocům a pustily se do oprav svépomocí. Respektovaly maminky přání mít pokoj ve fialovo-bílé barvě. Dagmar by si přála nový obývák, je ale skromná a na ničem netrvá. Jejím přáním je byt prosvětlit. Dcera jí říká, že to má celé retro. Dagmar má však některé retro věci ráda – třeba staré bugatky a motorky. Ráda poslouchá country hudbu. Také ji baví ruční práce – zejména pletení a háčkování. Ráda šije, ale šicí stroj má už starý a momentálně i rozbitý. Samozřejmě, že Kamila s Františkem splní přání o novém, světlém obývacím pokoji, a nezůstane jen u něj!

Kuchyň potřebuje nové a moderní spotřebiče
Kuchyň potřebuje nové a moderní spotřebiče (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Částečným probouráním příčky se spojila mini kuchyň s obývákem
Částečným probouráním příčky se spojila mini kuchyň s obývákem (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

A jak se na proměnu dívají designéři Kamila Douděrová a František Kobližka?

Hodnocení designérů: „Proměna byla elegantní, klidná, milá a ve všech směrech pozitivní. Nápad se odvinul netradičně od detailu, kdy se nám zalíbil motiv zlatavé listové dekorace na zeď. Její odlesk připomínal noblesní dámu v letech a motiv listu zase propojil zálibu paní Dáši v přírodě. Od toho se nám odvinul celý koncept proměny. Zlatavá s přírodními motivy.

Byt paní Dagmar je starý a za tu dobu s ničím kromě ložnice nebylo hnuto
Byt paní Dagmar je starý a za tu dobu s ničím kromě ložnice nebylo hnuto (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Namísto příčky se umístil oboustranný blok vysokých skříní
Namísto příčky se umístil oboustranný blok vysokých skříní (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Původní stav byl podle očekávání, tedy třicet let zakonzervovaný. Propojili jsme částečným probouráním příčky mini kuchyň s obývákem, namísto příčky jsme umístili oboustranný blok vysokých skříní na straně kuchyně s vestavnou lednicí a troubou s mikrovlnkou, na straně obýváku mělkou skříní, která nám uvolnila obývací pokoj od řady menších skříněk. Díky tomu jsme mohli umístit velkou sedací soupravu. Příčky v tomto panelovém domě jsou netradičně z dřevěných desek, museli jsme tedy přistoupit k jejich posílení pomocí sádrokartonových předstěn tam, kde jsme chtěli rozvádět novou elektriku pro TV nebo instalaci pro kuchyň. Upustili jsme od rekonstrukce celého jádra, které je ve velmi špatném stavu, což za čtyři dny není reálné stihnout.

Dagmar by si přála nový obývák
Dagmar by si přála nový obývák (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Listy se objevují na fototapetě v chodbě, obýváku, na nástěnných kovových dekoracích či věšáku
Listy se objevují na fototapetě v chodbě, obýváku, na nástěnných kovových dekoracích či věšáku (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Styl je na míru pro dámu v letech. Snoubí se v něm elegance s přírodními motivy. Z Dagmar vyzařuje určitá noblesa, proto jsme se nebáli v interiéru používat zlatou. Jemné zlaté linky se nám propisuji na tapetě, svítidlech, dekoracích. Vše je zvoleno ve světlých teplých odstínech. Přírodní motiv na tapetách je navržen záměrně. Jednak vyvažuje zlatý lesk, jednak má paní přírodu ráda. Listy se objevují na fototapetě v chodbě, obýváku, na nástěnných kovových dekoracích či věšáku. Styl bychom nazvali moderní, s příjemnými světlými přírodními motivy, podtržený luxusní zlatou linií.“

Rekonstrukcí prošla za čtyři desetiletí pouze ložnice
Rekonstrukcí prošla za čtyři desetiletí pouze ložnice (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Zalíbil se motiv zlatavé listové dekorace na zeď
Zalíbil se motiv zlatavé listové dekorace na zeď (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Těšte se na unikátní proměnu nové série – bude zábavná, dojemná a plná praktických rad.

Partnerem této sezóny pořadu je společnost Raiffeisen Stavební spořitelna (www.rsts.cz).

Příště se těšte na sesterskou proměnu.

Publikováno: 20. 2. 2022, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima