S blížícím se jarem a ustupujícím virem se probouzí i mnohé aktivity na poli českých rekordů, které monitoruje pelhřimovské Muzeum rekordů a kuriozit. Nově je v muzeu připraven i fotografický průřez nejpozoruhodnějšími českými NEJ… - 30 tabulí s více než třemi stovkami velkoformátových fotografií zachycujících nejzajímavější okamžiky, při nichž v letech 1990–2021 vznikaly výkony později zapsané do České knihy rekordů.
S blížícím se jarem a ustupujícím virem se probouzí i mnohé aktivity na poli českých rekordů, které monitoruje pelhřimovské Muzeum rekordů a kuriozit. Pár příkladů za všechny:
Fotbalovým rozhodčím už 60. rok!
Jaromír Čejka z Třebíče - Boroviny zahájil v neděli 13. února 2022 odpískáním svého prvního letošního „jarního“ zápasu svou 60. sezónu. Fotbalovým rozhodčím se stal roku 1963. Během této doby odřídil 6 873 utkání, jeho výkony shlédlo 2 690 566 diváků, nařídil 1 160 pokutových kopů, vyloučil 274 hráčů (107 domácích a 167 hostujících).
Z pozice hlavního sudího viděl 32075 gólů. Pískal také 184 zápasů v nejvyšší fotbalové soutěži a 31 duelů před televizními kamerami včetně utkání evropských pohárů. V rámci této činnosti najezdil 235 141 km – vše bez nehody. To všechno jsou údaje, díky kterým ho Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov zapsalo jako „nejvýkonnějšího sudího“ do kapitoly FOTBAL v České knize rekordů.
Nebýt pandemie, mohl mít pan Čejka, kterému je 83,5 roku, už teď na svém kontě kýžených 7000 utkání. Ale, jak sám říká: „… v Jaroměřicích nad Rokytnou se mi po dlouhé zimě pískalo dobře, tak se mi to třeba podaří, pokud mě "fotbalový Bůh" nepovolá. Zdravím do Pelhřimova, všechny v Agentuře Dobrý den a budu bojovat. Zdraví píšťalka z Třebíče Jarda Čejka“.
PS: Nedělní přátelské utkání mezi Sokolem Třebenice a TJ Radkovice skončilo na umělé trávě v Jaroměřicích smírně 2:2.
Největší zlatá mince
Muzeum před pár dny zapsalo do databáze českých NEJ… jabloneckou Českou mincovnu, které na speciálním hydraulickém lisu provedla rekordní ražbu mince z ryzího zlata o nevídané hmotnosti 10 kg. Vysokohmotnostní investiční mince „Český lev“ o průměru 16,5 cm a síle, tedy tloušťce 25,7 mm zobrazuje na lícové straně tradiční heraldickou šelmu se svatováclavskou korunou doplněnou lipovou ratolestí a unikátním raženým hologramem, bezpečnostním (ale i estetickým) nanoprvkem ve tvaru štítu, na němž je rovněž vyobrazen český lev.
Toto originální řešení bylo pojmenováno anglickou slovní hříčkou CZECH SECURITY CHECK. Na rubu je vyražena orlice na štítu, jméno a portrét Alžběty II. a nominální hodnota 80 000 novozélandských dolarů, neboť mince vyšla v licenci zahraničního emitenta – ostrova Niue. Ražba byla provedena pomocí speciálního hydraulického lisu, zkonstruovaného přímo pro tento účel. Jedná se o jediný stroj svého druhu na světě. Mince s prodejní cenou 14 000 000 Kč byla první z limitované edice 5 kusů.
Jedná se o největší a nejtěžší sériově vyráběné zlaté mince v České republice a tak také zní zápis v České knize rekordů - další důkaz o tom, že Češi dokážou být v mnoha ohledech na špičce světových žebříčků! To, co dokázali Jablonečtí, zvládají maximálně 4 mincovny na světě. Autorem reliéfu je medailér Asamat Baltaev, který motiv českého lva vytváří pro Českou mincovnu každým rokem v nové podobě.
Na jarní prázdniny extravýhodně do Pelhřimova-města rekordů
S novinkou přichází pelhřimovské Muzeum rekordů a kuriozit i další turistické cíle ve městě. Tento týden až do pátku 18. února (včetně) fungují v režimu 1+1. Tedy: jeden platí, druhý jde zdarma. Takto lze navštívit nejen expozice českých NEJ…, ale i Muzeum strašidel, Pelhřimovské peklo, Muzeum Vysočiny s městskou šatlavou a Síň filmové slávy bratří Lipských. Jen při návštěvě Muzea rekordů a kuriozit tak lze ve dvou lidech ušetřit i 200 korun.
Navíc pro běžné prohlídky se v expozicích nemusíte prokazovat žádnými certifikáty či jinými náležitostmi. Stačí totéž, co do obchodu: přijít a mít respirátor. Muzeum rekordů a kuriozit, které je jediným zařízením svého druhu ve střední Evropě, nabízí na pět stovek trojrozměrných unikátů a několik atraktivních fotopointů zapsaných v České knize rekordů: Největšího plyšového medvídka KUKYho (4 m) i nejmenšího plyšáka (30 mm).
Obdivovat tam můžete největší kuchyňský nůž (váží půl metráku) i nejmenší nůž v České republice (3,7 mm) – dokonalou práci nožířského mistra P. Onteka. Milovníci pěnivého moku ocení fakt, že nejvyšší pivní lahev měří 208 cm a do největšího půllitru by se vešlo 70 piv! Prohlížet si v muzeu můžete zcela netradiční, vtipné 3D karikatury prezidentů Miloše Zemana, Václava Klause i Václava Havla či klasické karikatury Mr. Beana, Jana Krause…
Mezi 90 unikáty slepenými ze sirek se vyjímá kupříkladu největší obraz ze zápalek na světě (Cowboy), funkční housle ze sirek, ale vystaveny jsou i housle kamenné, na které na festivalu Pelhřimov – město rekordů koncertoval i houslový virtuóz Jaroslav Svěcený…
Nově je v muzeu připraven i fotografický průřez nejpozoruhodnějšími českými NEJ… - 30 tabulí s více než třemi stovkami velkoformátových fotografií zachycujících nejzajímavější okamžiky, při nichž v letech 1990–2021 vznikaly výkony později zapsané do České knihy rekordů.
A víte, kdo všechno z významných osobností byl uveden do Rekordmanské síně slávy? Věřili byste, že pivo teče i do kopce? Napadlo by vás, že někdo může mít vlasy dlouhé 213 cm nebo knír s rozpětím 123 cm? Uměli byste si představit, jak asi mohl vypadat největší dort, když vážil 1550 kg? Nebo rekordní pralinka, která měla přes tři čtvrtě metráku? Pokud alespoň v některých případech odpovídáte slůvkem NE, tak to jste v poslední době v Muzeu rekordů a kuriozit nebyli.
Ovšem Pelhřimov – to nejsou zdaleka jen rekordy. Osvěžit si zde můžete i znalost tradičních bytostí z klasických pověstí. Víte, kde je nejhojnější výskyt Hejkala a jakou barvu vlasů mají Mezulíni? Tušili byste, jak se liší Polednice od Klekánice a jakou mají obě dámy pracovní dobu? Navštívíte-li pelhřimovské podzemí, najdete odpovědi na tyto otázky v Muzeum Strašidel (Masarykovo nám. 17, budova Galerie M).
O kousek dál na náměstí si můžete připomenout fenomenální filmy z dílny bratří Lipských. V prvním českém Múzyu v čp. 10 lze posedět v koutku z filmu Adéla ještě nevečeřela, prohlédnout si osobní věci Lubomíra Lipského nebo na vlastní oči spatřit originály prestižních cen Thálie a Týtý.
A už jste byli v Městské šatlavě? Pokud Vás zajímá historie a třeba i středověké mučící nástroje a postupy, zajděte do Muzea Vysočiny, které sídlí v bývalém zámku pánů z Říčan.
Zdroj informací: Agentura Dobrý den Pelhřimov
Publikováno: 12. 3. 2022, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce