Novinky z pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit

S blížícím se jarem a ustupujícím virem se probouzí i mnohé aktivity na poli českých rekordů, které monitoruje pelhřimovské Muzeum rekordů a kuriozit. Nově je v muzeu připraven i fotografický průřez nejpozoruhodnějšími českými NEJ… - 30 tabulí s více než třemi stovkami velkoformátových fotografií zachycujících nejzajímavější okamžiky, při nichž v letech 1990–2021 vznikaly výkony později zapsané do České knihy rekordů.

Muzeum rekordů a kuriozit si připravilo spoustu novinek (Zdroj: Agentura Dobrý den Pelhřimov)

S blížícím se jarem a ustupujícím virem se probouzí i mnohé aktivity na poli českých rekordů, které monitoruje pelhřimovské Muzeum rekordů a kuriozit. Pár příkladů za všechny:

Fotbalovým rozhodčím už 60. rok!

Jaromír Čejka z Třebíče - Boroviny zahájil v neděli 13. února 2022 odpískáním svého prvního letošního „jarního“ zápasu svou 60. sezónu. Fotbalovým rozhodčím se stal roku 1963. Během této doby odřídil 6 873 utkání, jeho výkony shlédlo 2 690 566 diváků, nařídil 1 160 pokutových kopů, vyloučil 274 hráčů (107 domácích a 167 hostujících).

Z pozice hlavního sudího viděl 32075 gólů. Pískal také 184 zápasů v nejvyšší fotbalové soutěži a 31 duelů před televizními kamerami včetně utkání evropských pohárů. V rámci této činnosti najezdil 235 141 km – vše bez nehody. To všechno jsou údaje, díky kterým ho Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov zapsalo jako „nejvýkonnějšího sudího“ do kapitoly FOTBAL v České knize rekordů.

Nebýt pandemie, mohl mít pan Čejka, kterému je 83,5 roku, už teď na svém kontě kýžených 7000 utkání. Ale, jak sám říká: „… v Jaroměřicích nad Rokytnou se mi po dlouhé zimě pískalo dobře, tak se mi to třeba podaří, pokud mě "fotbalový Bůh" nepovolá. Zdravím do Pelhřimova, všechny v Agentuře Dobrý den a budu bojovat. Zdraví píšťalka z Třebíče Jarda Čejka“.

PS: Nedělní přátelské utkání mezi Sokolem Třebenice a TJ Radkovice skončilo  na umělé trávě v Jaroměřicích smírně 2:2.

Jaromír Čejka z Třebíče - Boroviny zahájil odpískáním svého prvního letošního „jarního“ zápasu svou 60. sezónu
Jaromír Čejka z Třebíče - Boroviny zahájil odpískáním svého prvního letošního „jarního“ zápasu svou 60. sezónu (Zdroj: Agentura Dobrý den Pelhřimov)

Největší zlatá mince

Muzeum před pár dny zapsalo do databáze českých NEJ… jabloneckou Českou mincovnu, které na speciálním hydraulickém lisu provedla rekordní ražbu mince z ryzího zlata o nevídané hmotnosti 10 kg. Vysokohmotnostní investiční mince „Český lev“ o průměru 16,5 cm a síle, tedy tloušťce 25,7 mm zobrazuje na lícové straně tradiční heraldickou šelmu se svatováclavskou korunou doplněnou lipovou ratolestí a unikátním raženým hologramem, bezpečnostním (ale i estetickým) nanoprvkem ve tvaru štítu, na němž je rovněž vyobrazen český lev.

Toto originální řešení bylo pojmenováno anglickou slovní hříčkou CZECH SECURITY CHECK. Na rubu je vyražena orlice na štítu, jméno a portrét Alžběty II. a nominální hodnota 80 000 novozélandských dolarů, neboť mince vyšla v licenci zahraničního emitenta – ostrova Niue. Ražba byla provedena pomocí speciálního hydraulického lisu, zkonstruovaného přímo pro tento účel. Jedná se o jediný stroj svého druhu na světě. Mince s prodejní cenou 14 000 000 Kč byla první z limitované edice 5 kusů. 

Jedná se o největší a nejtěžší sériově vyráběné zlaté mince v České republice a tak také zní zápis v České knize rekordů - další důkaz o tom, že Češi dokážou být v mnoha ohledech na špičce světových žebříčků! To, co dokázali Jablonečtí, zvládají maximálně 4 mincovny na světě. Autorem reliéfu je medailér Asamat Baltaev, který motiv českého lva vytváří pro Českou mincovnu každým rokem v nové podobě.

Obří zlatá mince  z ryzího zlata o nevídané hmotnosti 10 kg
Obří zlatá mince z ryzího zlata o nevídané hmotnosti 10 kg (Zdroj: Agentura Dobrý den Pelhřimov)

Na jarní prázdniny extravýhodně do Pelhřimova-města rekordů

S novinkou přichází pelhřimovské Muzeum rekordů a kuriozit i další turistické cíle ve městě. Tento týden až do pátku 18. února (včetně) fungují v režimu 1+1. Tedy: jeden platí, druhý jde zdarma. Takto lze navštívit nejen expozice českých NEJ…, ale i Muzeum strašidel, Pelhřimovské peklo, Muzeum Vysočiny s městskou šatlavou a Síň filmové slávy bratří Lipských. Jen při návštěvě Muzea rekordů a kuriozit tak lze ve dvou lidech ušetřit i 200 korun. 

Navíc pro běžné prohlídky se v expozicích nemusíte prokazovat žádnými certifikáty či jinými náležitostmi. Stačí totéž, co do obchodu: přijít a mít respirátor. Muzeum rekordů a kuriozit, které je jediným zařízením svého druhu ve střední Evropě, nabízí na pět stovek trojrozměrných unikátů a několik atraktivních fotopointů zapsaných v České knize rekordů: Největšího plyšového medvídka KUKYho (4 m) i nejmenšího plyšáka (30 mm).

Obdivovat tam můžete největší kuchyňský nůž (váží půl metráku) i nejmenší nůž v České republice (3,7 mm) – dokonalou práci nožířského mistra P. Onteka. Milovníci pěnivého moku ocení fakt, že nejvyšší pivní lahev měří 208 cm a do největšího půllitru by se vešlo 70 piv! Prohlížet si v muzeu můžete zcela netradiční, vtipné 3D karikatury prezidentů Miloše Zemana, Václava Klause i Václava Havla či klasické karikatury Mr. Beana, Jana Krause…

Obdivovat tam můžete největší kuchyňský nůž, který váží půl metráku
Obdivovat tam můžete největší kuchyňský nůž, který váží půl metráku (Zdroj: Agentura Dobrý den Pelhřimov)

Mezi 90 unikáty slepenými ze sirek se vyjímá kupříkladu největší obraz ze zápalek na světě (Cowboy), funkční housle ze sirek, ale vystaveny jsou i housle kamenné, na které na festivalu Pelhřimov – město rekordů koncertoval i houslový virtuóz Jaroslav Svěcený…

Nově je v muzeu připraven i fotografický průřez nejpozoruhodnějšími českými NEJ… - 30 tabulí s více než třemi stovkami velkoformátových fotografií zachycujících nejzajímavější okamžiky, při nichž v letech 1990–2021 vznikaly výkony později zapsané do České knihy rekordů.

A víte, kdo všechno z významných osobností byl uveden do Rekordmanské síně slávy? Věřili byste, že pivo teče i do kopce? Napadlo by vás, že někdo může mít vlasy dlouhé 213 cm nebo knír s rozpětím 123 cm? Uměli byste si představit, jak asi mohl vypadat největší dort, když vážil 1550 kg? Nebo rekordní pralinka, která měla přes tři čtvrtě metráku? Pokud alespoň v některých případech odpovídáte slůvkem NE, tak to jste v poslední době v Muzeu rekordů a kuriozit nebyli.

Ovšem Pelhřimov – to nejsou zdaleka jen rekordy. Osvěžit si zde můžete i znalost tradičních bytostí z klasických pověstí. Víte, kde je nejhojnější výskyt Hejkala a jakou barvu vlasů mají Mezulíni? Tušili byste, jak se liší Polednice od Klekánice a jakou mají obě dámy pracovní dobu? Navštívíte-li pelhřimovské podzemí, najdete odpovědi na tyto otázky v Muzeum Strašidel (Masarykovo nám. 17, budova Galerie M).

O kousek dál na náměstí si můžete připomenout fenomenální filmy z dílny bratří Lipských. V prvním českém Múzyu v čp. 10 lze posedět v koutku z filmu Adéla ještě nevečeřela, prohlédnout si osobní věci Lubomíra Lipského nebo na vlastní oči spatřit originály prestižních cen Thálie a Týtý.

A už jste byli v Městské šatlavě? Pokud Vás zajímá historie a třeba i středověké mučící nástroje a postupy, zajděte do Muzea Vysočiny, které sídlí v bývalém zámku pánů z Říčan.

Zdroj informací: Agentura Dobrý den Pelhřimov

Publikováno: 12. 3. 2022, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima