Den dětské onkologie si připomíná i Zdravotní klaun

V únoru si boj proti rakovině připomíná více než 800 organizací po celém světě. Zdravotní klaun není výjimkou – v loňském roce klauni navštívili oddělení dětských onkologií a hemato-onkologií celkem 525krát. V šesti nemocnicích se s železnou pravidelností, někde i několikrát týdně, potkávali s malými pacienty i jejich rodiči.

Zdravotní klaun je dobročinná organizace s národní a mezinárodní působností, která od roku 2001 pomáhá dětským i geriatrickým pacientům procházet procesem léčby s úsměvem (Zdroj: Zdravotní klaun)

Významný den si klauni již tradičně připomínají při společné akci s organizací Šance Olomouc na dětské onkologii v olomoucké fakultní nemocnici.

Oddělení dětské onkologie a hemato-onkologie navštěvujeme celých 20 let, co organizace Zdravotní klaun existuje. Začínali jsme v Dětské nemocnici FN Brno, nyní chodíme za dětmi do všech nemocnic, kde se o takto nemocné děti starají (a samozřejmě nejen do těchto). Nejde přitom jen o malé pacienty, kteří trpí onkologickým onemocněním, ale o všechny děti, které musí tato oddělení z různých důvodů navštívit, třeba i jen ambulantně,“ říká Kateřina Slámová Kubešová, ředitelka Zdravotního klauna.

Zdravotní klaun je v léčebném procesu ten, který se snaží otevírat cestu k radosti a smíchu
Zdravotní klaun je v léčebném procesu ten, který se snaží otevírat cestu k radosti a smíchu (Zdroj: Zdravotní klaun)

Jednou ze Zdravotních klaunek, která tato oddělení pravidelně navštěvuje, je i herečka Tereza Vilišová. „Dětští pacienti procházejí náročnou a dlouhodobou léčbou, bývá to obtížné nejen pro ně, ale i pro celou rodinu. Zdravotní klaun je takovým bezpečným parťákem, pečlivě školeným a úzce spolupracujícím se zdravotním personálem, který se umí empaticky naladit na potřeby celé rodiny a aktuální situaci dítěte,“ říká Vilišová a doplňuje: „Je schopen dítě doprovodit na ozařovnu, vytvořit klauniádu nejen na nemocničním pokoji u lůžka, v ambulanci, ale také třeba doma u rodiny, když dítě nemůže do dětských kolektivů, aby si chránilo imunitu. Zdravotní klaun je v léčebném procesu ten, který se snaží otevírat cestu k radosti a smíchu, protože smích patří i do těžkých situací.“

Zdravotní klaun tedy nesmí ve Fakultní nemocnici Olomouc chybět ani při pravidelném Dni dětské onkologie, který pořádá organizace Šance Olomouc. Cílem akce je šířit povědomí o problematice dětské onkologie, detabuizovat onkologická onemocnění dětí, představit pokroky v léčbě, a především vzdát hold všem dětským pacientům, kterým se v boji se zákeřným protivníkem nepodařilo zvítězit.

Oddělení dětské onkologie a hemato-onkologie navštěvují celých 20 let
Oddělení dětské onkologie a hemato-onkologie navštěvují celých 20 let (Zdroj: Zdravotní klaun)
Významný den si klauni již tradičně připomínají při společné akci s organizací Šance Olomouc
Významný den si klauni již tradičně připomínají při společné akci s organizací Šance Olomouc (Zdroj: Zdravotní klaun)

Od zdravotnického personálu i samotných rodin dostáváme skvělou zpětnou vazbu na práci Zdravotních klaunů, kteří přinášejí svěží vítr do náročného životního období. Jejich návštěva dokáže být neuvěřitelně podporující a dodávající energii, nehledě na to, že fungují jako takový lidský, spojující a uklidňující prvek mezi nemocničním personálem a rodinou, což je v tak stresujícím prostředí obrovskou pomocí,“ říká ředitelka Šance o.p.s. Herta Mihálová.

Zdravotní klaun je dobročinná organizace s národní a mezinárodní působností, která od roku 2001 pomáhá dětským i geriatrickým pacientům procházet procesem léčby s úsměvem. V ČR působí 86 profesionálních Zdravotních klaunů, kteří pravidelně navštěvují 63 nemocnic, 8 domovů pro seniory a jeden hospic. Jejich posláním je tvořit uvolněné prostředí nejen ve zdravotnických zařízeních, přinášet radost a dobrou náladu na místa, kde se jich příliš nedostává. Chceme odbourávat nejen stres pacientů, ale i jejich rodičů a příbuzných. Zkvalitňovat seniorům podzim života v domovech a v neposlední řadě těšit a vyvést ze stereotypu i samotný zdravotnický personál.

 Zdroj informací: Zdravotní klaun

Cílem akce je šířit povědomí o problematice dětské onkologie
Cílem akce je šířit povědomí o problematice dětské onkologie (Zdroj: Zdravotní klaun)

Publikováno: 28. 2. 2022, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima