JSSS: Proměna malého bytu pro dvě sestry

Žanetě je teprve čtrnáct let. Stará se o ni a vychovává ji její starší sestra Eliška. Žaneta nemá úplně šťastný osud. S jejím příběhem oslovila pořad Jak se staví sen Martina Šmuková, zakladatelka Nadačního fondu Pink Bubble, který pomáhá mladým lidem, jimž onkologické onemocnění zkomplikovalo život. Do designové proměny se tentokrát vrhnou Andrea s Markem.

Úžasná proměna bytu pro dvě sestry (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Premiérový díl Jak se staví sen uvidíte v pondělí 28. února ve 21.40 na Primě.

Žaneta chodí do osmé třídy. Nevychovává ji ani maminka, ani tatínek, ale už čtyři roky se o ni stará její osmadvacetiletá sestra Eliška. Bydlí spolu v městském bytě v Jirkově. Eliška pracuje jako telefonistka. Každá z nich má svůj pokoj. V bytě je ještě malá kuchyň, chodba a koupelna. Kuchyň není velká, a navíc zde chybí úložné prostory. Chybí tady také myčka, kterou by si holky moc přály. Kromě toho by měly radost z čehokoli. Žanety pokoj mají jediný hotový – jedná se o dárek od jiné nadace. V bytě chybí hlavně úložné prostory, chtělo by to nové podlahy a určitě novou kuchyň. Žaneta hraje na klávesy a maluje, také ráda sportuje, ale to kvůli nemoci nemůže. Eliška ráda čte, kouká na filmy a také maluje. Ze sportu se věnuje plavání. Společně často chodí na procházky. Vlastně nemají žádný obývák, kde by mohly trávit čas spolu – většinou si povídají a řeší všechny věci v jedné z ložnic. To bude ideální výzva pro Marka a Andreu. Co se jim podaří vykouzlit za pět dní – uvidíte v pondělí.

Kuchyň není velká, a navíc zde chybí úložné prostory
Kuchyň není velká, a navíc zde chybí úložné prostory (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Proměna je hodně moderní
Proměna je hodně moderní (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

A jak se na proměnu dívají designéři Andrea Hylmarová a Marek Povolný?

Hodnocení designérů: „Bylo jasné hned od začátku, že větší proměnou projde kuchyň a předsíň. V souvislosti s předsíní jsme ale od začátku zvažovali i rekonstrukci sousední koupelny a WC, které byly v totálně nevyhovujícím stavu. I když to byla hra o centimetry, byli jsme přesvědčeni, že i malá změna dispozice může znamenat velký funkční přínos.

V bytě chybí hlavně úložné prostory, chtělo by to nové podlahy
V bytě chybí hlavně úložné prostory, chtělo by to nové podlahy (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Zvítězilo velmi minimalistické neutrální schéma světlé stěrky a bílé
Zvítězilo velmi minimalistické neutrální schéma světlé stěrky a bílé (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Zásadní problém jsme viděli hlavně v prostoru předsíně a navazujícího WC a koupelny. Tam bylo prostoru hodně málo, a nebyl navíc úplně dobře využitý. V kuchyni to bylo podobné. Věděli jsme, že s prostorem lze pracovat lépe. Problémy vznikly především při rekonstrukci koupelny, kde se původní zdivo ukázalo být v horším stavu, než jsme doufali. Tím jsme se dostali do lehkého časového presu. Zvažovali jsme původně větší využití stěrky, zejména na podlahu. To bychom ale v takto omezeném čase už zkrátka nezvládli kvůli nutným technologickým přestávkám.

Malá změna dispozice může znamenat velký funkční přínos
Malá změna dispozice může znamenat velký funkční přínos (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Problémy vznikly především při rekonstrukci koupelny
Problémy vznikly především při rekonstrukci koupelny (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Proměna je hodně moderní – troufáme si říct tak, jak si to holky přály. Od začátku hodně mluvily o uzavřených skříňkách, minimalismu, moderních vychytávkách. Tohle všechno jsme měli v hlavě. I proto zvítězilo velmi minimalistické neutrální schéma světlé stěrky a bílé. To jsme rozbili jen výraznou červenou na dveřích a vinylem v dřevodekoru na podlaze. Vyhráli jsme si pak spíše s malými detaily, jako jsou např. zajímavá svítidla, bílé kuchyňské spotřebiče nebo designové vypínače. Zkrátka – méně je někdy více.“

V souvislosti s předsíní se zvažovala i rekonstrukce sousední koupelny a WC
V souvislosti s předsíní se zvažovala i rekonstrukce sousední koupelny a WC (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Těšte se na unikátní proměnu nové série – bude zábavná, dojemná a plná praktických rad.

Partnerem této sezóny pořadu je společnost Raiffeisen Stavební spořitelna (www.rsts.cz).

Příště vás čeká nový začátek pro mladou vdovu.

Publikováno: 27. 2. 2022, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima