V březnu už obvykle bývá na zahradě cítit ve vzduchu jaro

Konečně nebude noc delší než den. Rozkvétají šafrány, cibulnaté kosatce, ladoňky aj. a přinášejí do našich zahrádek pestré barvy. Začíná ale také období zvýšené pracovní aktivity. Je potřeba dát vše po zimě do pořádku a pokračovat v přípravě nové sezony, třeba přepichováním květin pro jarní výsadbu.

Je tu březnové číslo oblíbeného časopisu Zahrádkář

Březen

V úvodním slově vás pan šéfredaktor Jan Stanzel seznámí s přípravami na letošní podzimní Zahradu Čech. Přiblíží, témata jednotlivých soutěží již nyní, abyste měli dostatek času se na ně pěstitelsky připravit. Jedná se konkrétně O nejdelší mrkev (využít můžete například osivo mrkve ANINA od společnosti SEMO, které předplatitelé obdrželi s březnovým vydáním). Až vám mrkvička naroste, ve správný termín vyšlete do Litoměřic svého šampiona. Další informace o cenách, termínech atd. budou v Zahrádkáři uveřejňovány postupně.

V letošním roce Český zahrádkářský svaz oslaví 65 let svého trvání. Při této příležitosti se bude soutěžit o nejzajímavější plod, který ponese tuto informaci. Zda ji dodatečně na plod vyřežete nebo vytvoříte pomocí zakrývání příslušných míst plodu a sluníčka či vymyslíte něco jiného zcela originálního, je na vás. V tomto případě se bude soutěžit o cenu předsedy ČZS Stanislava Kozlíka. A do třetice to bude tradiční soutěž Křišťálové jablko, která se bude konat již potřinácté.

V pravidelné příloze Zahrádkářka Vám pomůžeme vyprázdnit mrazák
V pravidelné příloze Zahrádkářka Vám pomůžeme vyprázdnit mrazák (Zdroj: Zahrádkář)

V březnovém Zahrádkáři se mimoto dočtete o trvalkových záhonech. O důvodech pro jejich výsadbu se s vámi podělí Jana Kolková Rydvalová a Petr Kolka. Pokud jste zároveň ale i milovníci skalniček, nenechte si ujít rozhovor s respektovaným skalničkářem Zdeňkem Zvolánkem, za kterým jsme se vypravili na návštěvu.

Možná budete překvapeni informací o jedlých plodech vřesovištního druhu Libavky shalon, kterou více ve svém příspěvku přibližuje Marián Komžík. Ten mimo jiné právě vydává publikaci o netradičních ovocných druzích s názvem „Menej známe ovocné druhy“. V kontrastu s tímto článkem můžete zase díky Ivanovi Dvořákovi proniknout do tajů trávy, ze které se získává cukr.

I v březnovém vydání pokračujeme s Malou školou začínajícího Ovocnáře, ve které se zaměříme na pěstitelské tvary ovocných stromů a jejich vhodný spon (výsadbovou vzdálenost). O technice řezu révy vinné a doporučeních se rozepsal Pavel Pavloušek a o tom, jaké vybrat do studny čerpadlo poradí Boleslav Hemzal.

Předplaťte si Váš oblíbený časopis o Zahradě i na rok 2022
Předplaťte si Váš oblíbený časopis o Zahradě i na rok 2022 (Zdroj: Zahrádkář)

V pravidelné příloze Zahrádkářka vám pomůžeme vyprázdnit mrazák, ukážeme plejádu odrůd lichořeřišnice a nabídneme návody k jarní očistě. Zajímavá jsou kočičková aranžmá od Hany Kindelmannové Šebestové, která si domů podle jejích rad můžete vytvořit i vy.

Předplaťte si Váš oblíbený časopis o Zahradě i na rok 2022 (12 čísel za 468 Kč).

Oproti běžnému stánkovému prodeji (540 Kč) je předplatné cenově výhodnější, a navíc je doplněno o různé drobné dárky. Pro letošní rok je pro vás připraveno šest osiv zeleniny, dvě monotematické brožury "Knihovnička zahrádkáře" (obě zaměřeny na řez ovocných dřevin) a s prvním číslem časopisu byl rozesílán stolní týdenní kalendář.

Oblíbený časopis pro všechny zahrádkáře
Oblíbený časopis pro všechny zahrádkáře (Zdroj: Zahrádkář)
Předplatné objednejte ve všední den na 222 780 739 nebo elektronicky vyplněním objednávky na www.zahradkar.org nebo www.izahradkar.cz/predplatne-casopisu/
V rámci předplatného si můžete časopis objednat také zpětně. Více aktuálních a přehledných informací naleznete na webových stránkách.

Publikováno: 15. 3. 2022, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima