JSSS: Čtyři místnosti pěkně z gruntu

Nella zápasí s drsnou nemocí prakticky od svého narození – má diagnostikovanou rakovinu ledvin. Dnes jí je 23 let a stále bojuje. Její maminka Božena stojí celou dobu po jejím boku. Obě jsou navzdory tomu, co je potkalo, neskutečnými optimistkami. Jejich život se točí kolem nemoci Nelly. Byt ale specifickým potřebám neodpovídá.

Totální proměna 4 místností (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Rekonstrukce je finančně náročná, a ony na ni nemají dostatek financí. Co s tím provedou Martina s Honzou?

Čtyři místnosti pěkně z gruntu

Premiérový díl Jak se staví sen uvidíte v pondělí 14. března ve 21.30 na Primě.

Paní Božena a její dcera Nella tvoří nerozlučnou dvojici. Díky Nellině nemoci jsou stále spolu. Nella je navzdory všemu usměvavá slečna. Její maminka pracovala jako zdravotní sestra, kvůli Nelle ale musela zůstat doma. Nella má ještě dvě starší sestry. Jedna pracuje jako psycholožka v Praze a druhá jako učitelka ve Znojmě.

Obě jsou vdané, ale děti ještě nemají. Matka s dcerou bydlí v panelovém domě, kde vlastní byt 3+1. Rekonstrukci by potřebovala zejména kuchyň a koupelna. Nella může chodit, vozík používá, jen když je unavená nebo když jí klesne tlak. Do budoucna ale musí počítat i s variantou, že se bude po bytě pohybovat na invalidním vozíku.

Koupelnu rodina potřebuje opravdu nutně. Když Nella omdlela ve sprchovém koutě (ten dostaly od souseda) a maminka ji jen obtížně vyndala, uvědomily si, že to takhle dál nejde. Dalším problémem v bytě je elektřina. Dialýza je náročná na spotřebu a často vypadává jistič.

Maminka by ráda svůj pokoj vyměnila s dcerou
Maminka by ráda svůj pokoj vyměnila s dcerou (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Nella má ráda veselé barvy a potřebuje prostor
Nella má ráda veselé barvy a potřebuje prostor (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Společně by si přály novou kuchyň a koupelnu. Také by si rády vyměnily pokoje, aby Nella měla ve svém pokoji víc místa na tvoření. Mamince, která má svůj zahradnický koutek na balkóně, by udělala radost nová klika u balkonových dveří. Ale jak to skloubit, když každá má ráda odlišný styl? Maminka si představuje světlý, vzdušný, moderní a praktický interiér, zatímco Nella má ráda hodně barev.

Nejvíce upřednostňuje tyrkysovou, růžovou, šedou, bílou, ale i černou. Shodnou se na tom, že nemají rády fialovou. Nella poslouchá Tomáše Kluse, Markétu Konvičkovou či Marka Ztraceného. Taky je baví šití na stroji, Nellu navíc výroba mýdel a všemožné tvoření. Maminka se stará o květiny na balkoně a relaxuje tím, že občas změní dispozice nábytku. Určitě bude potřeba ponechat polohovací postel – tu potřebuje Nella na dialýzu a k tomu je třeba určitý prostor.

Nella už má nový přístroj bez výměníku vody. Hodně místa ale v bytě zabírají další nezbytné zdravotnické potřeby (stříkačky, léky, roztoky, roušky…). U této proměny bude jasným základem nová a specifickým potřebám vyhovující koupelna a kuchyň. Jenže podaří se Martině s Jendou za pět dní ještě prohodit pokoje a uzpůsobit vše podmínkám nemoci pro obě dámy?

Jasným základem byla nová a specifickým potřebám vyhovující koupelna a kuchyň
Jasným základem byla nová a specifickým potřebám vyhovující koupelna a kuchyň (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Koupelnu rodina potřebovala opravdu nutně
Koupelnu rodina potřebovala opravdu nutně (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

A jak se na proměnu dívají designéři Martina Pištěláková a Jan Bek?

Hodnocení designérů: „Od začátku jsme věděli, že rodině chceme pomoci, a hledali jsme řešení rozsahu proměny vs. čas a vs. realita budoucího zhotovení. Vcelku rychle jsme vymysleli budoucí dispozici koupelny, se kterou jsme spojili toaletu. Ložnice maminky byla také jasná. Nelly pokoj měl dvě varianty, mezi kterými jsme volili finální uspořádání. Na začátku jsme vůbec netušili, jak pojmout její pokojík v kontextu stylu a barev. Celkově nás tato proměna stála velkou část rozpočtu za stavební práce, takže jsme museli opravdu hodně zvažovat každou korunu investice. Také nám bylo od začátku jasné, že budeme zápasit s časem, abychom vše za těch pět dnů skutečně stihli. Tyto faktory nám příliš nepomáhaly s fantazií budoucího interiéru."

 Maminka si představuje světlý, vzdušný, moderní a praktický interiér
Maminka si představuje světlý, vzdušný, moderní a praktický interiér (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Světlý, vzdušný, moderní a praktický interiér musí být i bezbariérový
Světlý, vzdušný, moderní a praktický interiér musí být i bezbariérový (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Designéři dále pokračují: „Některé věci vznikly v průběhu, jako výmalba do půlky stěny, a některé dekorace a malé vybavení jsme dokonce kupovali v lokálním Znojmě, nebo jsme naopak pro různé věci jezdili po celé republice, abychom je vůbec dostali do tohoto bytu. Každopádně tím, že šlo o dvě ženy, nás bavilo pracovat s růžovou barvou, ale více dospěle, než je třeba zvykem u dětských pokojíčků. Dalším akcentem je béžová, šedá – a to vše v základní bílo-dřevěné kombinaci. Primárně jsme mamince chtěli dát čistou a elegantní ložnici a Nelle milý holčičí pokoj, který bude trendy na dnešní dobu, a bude zároveň daleko pozitivnější a čistší, než byla původní verze jejích bývalého pokoje."

Nelly pokoj měl dvě varianty, mezi kterými se volilo finální uspořádání
Nelly pokoj měl dvě varianty, mezi kterými se volilo finální uspořádání (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

„U panelákových bytů jsou největším problémem stará elektroinstalace a také dveřní otvory a stropy. S tímto vším jsme se tu museli poprat ve velmi krátkém čase. Už jen vyřešit finanční rámec stavby vs. potřebné stavební úpravy nebylo lehké. Původně jsme ani neplánovali stropy obložit SDK, ale nakonec jsme ty původní v pokojíčku Nelly a ložnici maminky nemohli takto nechat. Výzvou byla určitě koupelna, protože stihnout ji v pěti dnech je v běžné realitě nemyslitelné, ale tady musíme jednoznačně pochválit stavbu, která to zvládla skvěle. Co se týká zařízení ložnice a pokojíčku Nelly, tak jsme měli ještě jiné plány v určitých prvcích, ale na to nám již nestačil čas. Podobu pokojíčku jsme museli tedy dořešit pátý den proměny, kdy bylo cca sedm hodin před předáním jasné, že budeme muset své nápady redukovat. Naopak se nám tam ale povedly zásadní věci, které jsme chtěli zvládnout, a za to jsme rádi,“ uzavírají designéři.

Maminka dostala čistou a elegantní ložnici
Maminka dostala čistou a elegantní ložnici (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Těšte se na unikátní proměnu nové série – bude zábavná, dojemná a plná praktických rad.

Partnerem této sezóny pořadu je společnost Raiffeisen stavební spořitelna.

Příště budeme plnit sen babičce.

Zdroj informací: pořad Jak se staví sen

Publikováno: 13. 3. 2022, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima