Pokud žijete ekologicky, zajímavá kniha Jde to i bez plastů by vám doma neměla chybět

Nakupujete do vlastních látkových sáčků? Pořídili jste dětem voskové ubrousky na svačinu? Vyrábíte vlastní čisticí a kosmetické prostředky? Pokud vám není lhostejné, kolik odpadu vaše rodina produkuje, a snažíte se zavést opatření, která produkci odpadu omezují, máme pro vás výborného rádce. Kniha Jde to i bez plastů je pro vás jako stvořená.

Kniha Jde to i bez plastů vás naučí myslet ekologicky (Zdroj: Nakladatelství Portál)

Kniha Jde to i bez plastů

Autorka, německá novinářka Sylvia Schaab, se už od mládí zajímá o ochranu přírody, alternativní životní styl a udržitelnost. Patří ke generaci, která již byla v tomto duchu vychovávána, a je přední propagátorkou hnutí „zerowaste“ v Německu.

Základem knihy Jde to i bez plastů je pět principů: odmítat nepotřebné, redukovat, používat znovu, recyklovat, kompostovat. Vyžaduje to poměrně velký zásah do navyklého způsobu života, ale s trochou promyšleného plánování je přechod snadno uskutečnitelný. Navíc se nejedná o žádné radikální dogma, ale o realistický pohled na věc s využitím toho, co má člověk po ruce a co ho příliš nezatěžuje.

Kniha nabízí třicetidenní cyklus uskutečňování změn v duchu života bez plastů rozdělený na pět okruhů. Zabývá se například tématy, jako jsou nákupy, vaření a uchovávání potravin, kuchyňské potřeby, cestování, úklid domácnosti, praní, koupelna, neškodící kosmetika, byt, zahrada, kancelář, školní oblečení, dětství, velké svátky v roce, chov zvířat – vše bez plastů.

Autorka změnu přístupu přirovnává ke stěhování nebo ke změně zaměstnání – i v těchto případech je potřeba vše postupně vyzkoušet a zavádět. Na každý den je připraveno jedno téma, ale samozřejmě lze vše uskutečňovat ve vlastním tempu.

Představte si, že byste ze ze svého života plasty zcela vytěsnili
Představte si, že byste ze ze svého života plasty zcela vytěsnili (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ukázka z knihy:

Dětský pokoj se bez plastů pomalu neobejde – tak mi to alespoň připadá. Začíná to savičkou, pokračuje dudlíkem a hračkami – umělá hmota, kam až oko dohlédne. Naštěstí existuje také dřevo, nerez a sklo, a stejně tak vlna a hedvábí, které umožňují prožít šťastné dětství bez škodlivých látek obsažených v plastu. Nicméně není snadné to prosadit za všech okolností.

Nerozbitný barevný plast se totiž často považuje za ideální materiál pro děti. Ve školkách, na oslavách, u kamarádů a příbuzných se vrší plasty. Není to nutné. Jestliže se děti odmalička učí zacházet s věcmi opatrně, nebudou se jim tolik rozbíjet. Naše děti chodily do jeslí, kde se zcela samozřejmě a bez problémů používaly porcelánové šálky a talíře. 

Z němčiny přeložila Markéta Kliková. Kniha Jde to i bez plastů je k dostání také jako e-kniha v e-shopu nakladatelství Portál.

Publikováno: 11. 4. 2022, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima