Čtvrté patro obchodního domu Kotva ožije designem a dobou 70. a 80 let

Největší Retro muzeum v České republice si dává za cíl zmapovat design, trendy i běžný život v 70. a 80. letech minulého století v Československu. Nápaditým a atraktivním způsobem chce přiblížit tehdejší dobu mladší generaci a do svého programu zařadí také expozici vysvětlující fungování disentu či komunistické propagandy. Retro muzeum Praha bude od druhé poloviny května 2022 možné navštívit v obchodním domě Kotva ze 70. let a bude mu věnované celé 4. patro o rozloze více než 2 000 metrů čtverečních. Zobrazí zhruba 12 000 unikátních předmětů, z nichž byla většina získána pomocí národní sbírky v roce 2018.

Retro muzeum Praha se otevře v obchodním domě Kotva (Zdroj: Retro muzeum Praha)

Podpořit Retro muzeum Praha může rovněž veřejnost prostřednictvím sbírky na hithit.cz. Získané finance pomůžou dokončit projekt a vdechnout dobovým předmětům nový život.

Retro muzeum Praha se soustředí na 70. a 80. léta dvacátého století. Výstava nechce minulý režim připomínat idealizovaně nebo nostalgicky, zachycuje život v tehdejším Československu ve všech jeho podobách. Autoři věnují zvláštní prostor tématům komunistické propagandy nebo disentu, která pojali edukativně.

Největší Retro muzeum v České republice si dává za cíl zmapovat design, trendy i běžný život v 70. a 80. letech minulého století v Československu
Největší Retro muzeum v České republice si dává za cíl zmapovat design, trendy i běžný život v 70. a 80. letech minulého století v Československu (Zdroj: Retro muzeum Praha)

Rádi bychom mladším generacím přiblížili tuto dobu a starším generacím připomněli, jaké to bylo žít v Československu 70. a 80. let. Věříme, že muzeum bude pro návštěvníky zajímavé a svojí interaktivitou i svým způsobem jedinečné,“ vysvětluje Robert Vůjtek, předseda spolku Art Salon S. Ten má za sebou na čtyři desítky úspěšných výstav v Praze i ve zbytku republiky a stojí za dobovými výstavami Retro 70. a 80. let nebo Retro biják v Tančícím domě.

Nápaditým a atraktivním způsobem chce muzeum přiblížit tehdejší dobu mladší generaci
Nápaditým a atraktivním způsobem chce muzeum přiblížit tehdejší dobu mladší generaci (Zdroj: Retro muzeum Praha)

Druhou šanci v novém muzeu dostanou předměty, které se mnohdy ztrácí v propadlišti dějin, přestože o historii mohou mnohé vypovědět. V depozitáři budoucího muzea je uloženo už na 12 000 exponátů, jak předmětů z každodenního života, tak unikátních exemplářů, které byly pořízeny v aukcích či na základě národní sbírky z roku 2018.

Návštěvníci se budou moci vrátit i do školních let konce minulého století
Návštěvníci se budou moci vrátit i do školních let konce minulého století (Zdroj: Retro muzeum Praha)

Nové uplatnění najdou v nejvyšším patře obchodního domu Kotva. Architektonicky ceněnou budovu, jež je dnes kulturní památkou, navrhli významní brutalistní architekti Věra a Vladimír Machoninovi v 70. letech. Retro muzeum tak návštěvníky přenese do doby otevření obchodního domu.

Druhou šanci v novém muzeu dostanou předměty, které se mnohdy ztrácí v propadlišti dějin
Druhou šanci v novém muzeu dostanou předměty, které se mnohdy ztrácí v propadlišti dějin (Zdroj: Retro muzeum Praha)

Na ojedinělou prezentaci bydlení, oblékání, stravování a trávení volného času v normalizačním Československu se už připravuje více než 2 000 metrů čtverečních. „Věříme, že právě zachycením každodennosti přiblížíme tuto dobu i těm, kteří ji nezažili,“ dodává Robert Vůjtek. Záměrem muzea je vedle ukázek dobového designu i přiblížení atmosféry a celkové charakteristiky tehdejší doby.

Otevřením Retro muzea Praha v 2. polovině květnu letošního roku chtějí autoři nejen přispět k udržení odkazu československého designu
Otevřením Retro muzea Praha v 2. polovině květnu letošního roku chtějí autoři nejen přispět k udržení odkazu československého designu (Zdroj: Retro muzeum Praha)

Retro muzeum také spouští sbírku na hithit.cz, kde mohou lidé, kteří sdílí nadšení z tohoto výjimečného projektu, přispět na jeho dokončení. Přispěvatelé si mohou zakoupit vstupenku pro sebe či celou rodinu, získat interaktivní retro hru pro děti či plášť prodavačky OD Kotva ze 70. let. A také návštěvnické výhody, od předplatného po možnost soukromé komentované prohlídky, včetně nahlédnutí do technického zázemí obchodního domu Kotva. 

Červené trenýrky jsou symbolem školní výuky tělesné výchovy
Červené trenýrky jsou symbolem školní výuky tělesné výchovy (Zdroj: Retro muzeum Praha)

Otevřením Retro muzea Praha v 2. polovině květnu letošního roku chtějí autoři nejen přispět k udržení odkazu československého designu. Realizací projektu vznikne rovněž patnáct nových pracovních míst vhodných zejména pro osoby s handicapem. Uplatnění znevýhodněných osob na trhu práce se spolek snaží podporovat dlouhodobě.

Více informací se dozvíte na www.retromuzeumpraha.cz

Odkaz na sbírku na hithit.cz: www.hithit.cz/retromuzeumpraha

Publikováno: 5. 4. 2022, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima