Zažijte 70. a 80. léta v Československu. Retro muzeum Praha ukáže magneťáky, céčka, retro nábytek i odposlouchávací zařízení

Od céček a sifonů přes přenosnou Teslu a Emgetonky až po nábytek z UP Rousínov v panelákovém bytě. „Husákovy děti“ a jejich rodiče tuší, o čem je řeč, ale co mladší generace? Atmosféru 70. a 80. let v Československu si můžou jedni připomenout a druzí co nejautentičtěji poznat v Retro muzeu Praha, které se 19. května otevře ve čtvrtém patře obchodního domu Kotva.

Obchod s dobovými potravinami je jednou z expozic retro muzea v Praze (Zdroj: Retro muzeum Praha)

Plochu 2 500 metrů čtverečních zaplní na 12 000 unikátních předmětů. Shromáždit se je v originální expozici podařilo i díky společnosti Generali Česká pojišťovna, která je hlavním partnerem Retro muzea Praha.

Několik let jsme navštěvovali aukce a kontaktovali různé spolky, zároveň jsme v roce 2018 vypsali sbírku na designové předměty ze 70. a 80. let v Československu. Sešlo se nám úctyhodných 12 000 exponátů. 12 000 kusů historie a vzpomínek. Těší mě, že díky takové podpoře a nadšení můžeme tuto dobu připomenout ‚Husákovým dětem‘ a jejich rodičům, a také ji v co nejautentičtější podobě ukázat mladým lidem,“ říká Robert Vůjtek, předseda spolku Art Salon S, jenž jedinečný výstavní projekt připravuje.

Cestování za socialismu bylo podmíněno výjezdní doložkou a kladným postojem ke KSČ
Cestování za socialismu bylo podmíněno výjezdní doložkou a kladným postojem ke KSČ (Zdroj: Retro muzeum Praha)
Dětský pokoj, minikuchyňka a kohouti. Kdo je měl také?
Dětský pokoj, minikuchyňka a kohouti. Kdo je měl také? (Zdroj: Retro muzeum Praha)

Běžný život, design i trendy v Československu 70. a 80. let mapuje netradičním způsobem expozice rozdělená do 15 tematických okruhů. Hlavní část zve na návštěvu do panelákových bytů – bydlení tak typického pro tehdejší dobu. Jak se žilo v „králíkárnách“? Ve věrných replikách domácností si návštěvníci osahají klasické jádro a v kompletně zařízeném obýváku posedí na gauči, který měla snad každá rodina včetně Tesla elektroniky. Ložnice vypadá, jako by ji někdo opustil dnes ráno, stejně jako opravdu původní kuchyně s linkou typu Asta z Jitony Soběslav.

Dobové televizory s vysíláním ČT a hlasatelkami
Dobové televizory s vysíláním ČT a hlasatelkami (Zdroj: Retro muzeum Praha)
Hračky 70. a 80. let možná ještě mnozí z nás mají doma jako relikvii mládí
Hračky 70. a 80. let možná ještě mnozí z nás mají doma jako relikvii mládí (Zdroj: Retro muzeum Praha)

V dětském pokojíku možná někteří zavzpomínají na mládí nebo jeho zařízení srovnají s pokojíkem dnešních teenagerů. Nechybí samozřejmě mončičáci, céčka nebo stavebnice Merkur. Do dětství vrátí i expozice hraček od plechových berušek na klíče z podniku Kovap až po autíčka na kabel. Idoly, jejichž plakáty visely v mnohých pokojíčcích, připomíná sbírka kostýmů populárních zpěváků.

Zajímá vás třeba, v čem Helena Vondráčková a Hana Zagorová slavily televizního silvestra? Holky z naší školky a další hity se poslouchaly i na magnetofonech z TUZEXU v 80. letech, jejichž unikátní sbírku do Retro muzea Praha zapůjčil vášnivý sběratel Matěj Ruppert z kapely Monkey Business.

Je libo vodovou, foukanou nebo přeliv?
Je libo vodovou, foukanou nebo přeliv? (Zdroj: Retro muzeum Praha)
Koupelna s kachličkami RAKO a nezbytnou tatramatkou
Koupelna s kachličkami RAKO a nezbytnou tatramatkou (Zdroj: Retro muzeum Praha)

Dojde rovněž na dobovou elektrotechniku nebo dopravu, do expozice se dostaly dokonce originální turnikety ze 70. letech, jimiž tenkrát lidé spěchali na metro. Ujít si nenechte exkurz do toho nejlepšího z domácí módy, včetně ukázek dobového spodního prádla. Jak to chodilo v tehdejším salonu krásy? I ten Retro muzeum otevírá, s krášlicími přípravky značky Astrid a Dermacol. Přehlídka pracovních plášťů, montérek nebo zástěr zase připomene každodenní životní styl v Československu.

Sedněte si do dobové kanceláře, ve které si bude každý moci vyzkoušet, jak se psalo na psacích strojích Consul, nebo si skočte do obchodu, kde obsluhuje „žena za pultem“. Výběr není žádný, ale co si koupit, poradí dobové reklamy. Ohlašuje je legendární „pan Vajíčko“. A co s volným časem? Trávit ho v retro muzeu lze modelářstvím, sběratelstvím nebo tolik oblíbeným chatařením a kempingem.

Kuchyně bývaly centrem žití. Ti šťastnější měli i myčku "ze Západu"
Kuchyně bývaly centrem žití. Ti šťastnější měli i myčku "ze Západu" (Zdroj: Retro muzeum Praha)
Žíněné matrace v manželských postelích a nezbytné lampičky na nočních stolcích
Žíněné matrace v manželských postelích a nezbytné lampičky na nočních stolcích (Zdroj: Retro muzeum Praha)

Mnohým bude jistě povědomý nábytek, jímž domácnosti zabydlovala výrobní družstva UP Rousínov, Hikor Písek či Dřevotvar z Jablonného nad Orlicí. „V expozici designového nábytku najdete nábytek od standardizovaných uniformních předmětů až po unikátní designové kousky z výrobních družstev. Zároveň je tato expozice prodejní, vzhledem k tomu, že se s našimi partnery snažíme vdechnout předmětům druhý život, snažíme se nábytek zrekonstruovat a následně poslat dál do světa, aby dělal radost dalším generacím,“ upozorňuje Robert Vůjtek.

Obchody byly často poloprázdné, ale umně naskládané konzervy a krabice dodávaly dojem přeplněnosti
Obchody byly často poloprázdné, ale umně naskládané konzervy a krabice dodávaly dojem přeplněnosti (Zdroj: Retro muzeum Praha)
Leštěná obývací stěna a černobílý televizor. Kdo dělal dálkové ovládání?
Leštěná obývací stěna a černobílý televizor. Kdo dělal dálkové ovládání? (Zdroj: Retro muzeum Praha)

Edukativně pojatá je část věnovaná komunistické propagandě a undergroundu. Tuto stránku normalizační doby vysvětluje především mladší generaci. Zájemci uvidí třeba odposlouchávací zařízení ve tvaru zapalovače, které pomáhalo sledovat hosty pražského hotelu Jalta. V expozici undergroundu zase objeví kytaru, s níž začínal v 80. letech Kamil Střihavka.

Pletená móda 70. a 80. let překypovala barevností a nápaditostí
Pletená móda 70. a 80. let překypovala barevností a nápaditostí (Zdroj: Retro muzeum Praha)
Kdo si do své školní lavice nikdy nevyryl ani srdíčko, byl za outsaidera
Kdo si do své školní lavice nikdy nevyryl ani srdíčko, byl za outsaidera (Zdroj: Retro muzeum Praha)

Velká část expozice Retro muzea Praha je připravena v interaktivní formě. Každý se může zapojit do vědomostních soutěží, vyzkoušet si dobové hry a nejmenší návštěvníky zabaví interaktivní obrazovky. Atmosféru 70. a 80. let navíc dotváří i obchodní dům Kotva, v jehož nejvyšším patře Retro muzeum Praha najdete. Dobový design se totiž díky expozici propojí s ceněnou architekturou, navrženou v 70. letech manželi Machoninovými a dnes zapsanou na seznamu kulturních památek.

Bakelitové lidové vozítko Trabant
Bakelitové lidové vozítko Trabant (Zdroj: Retro muzeum Praha)
Trávení volného času pod stanem, ve kterém kromě nás bydlela i všelijaká hmyzí havěť
Trávení volného času pod stanem, ve kterém kromě nás bydlela i všelijaká hmyzí havěť (Zdroj: Retro muzeum Praha)

Kurátorkou Retro muzea Praha je Jana Emma Sommerová a spoluautorkou je Naďa Klempířová.

Pamatujete vysavače "De luxe"?
Pamatujete vysavače "De luxe"? (Zdroj: Retro muzeum Praha)

Retro muzeum Praha provozuje spolek Art Salon S založený v roce 2014. Pod vedením předsedy Roberta Vůjtka má spolek za sebou realizaci na čtyři desítky úspěšných výstav v Praze i po zbytku republiky. Představil dobové výstavy jako Retro 70. a 80. let, Retro hračky za socíku, Retro zima za socíku nebo Retro biják, organizoval retrospektivu Bořka Šípka, výstavu Memories Roberta Vana i několik výstav Káji Saudka. 

Zdroj informací: Retro muzeum Praha

Publikováno: 31. 5. 2022, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima