Jak na energeticky úsporné a zdravé domy? Systémová řešení, která šetří energii

Bezprecedentní situaci na energetickém trhu nedávno ještě vyostřilo odstavení dodávek ruského plynu v reakci na válku na Ukrajině. Již tak značný zájem o úsporné bydlení a udržitelné stavebnictví tak v důsledku toho nadále roste. O tom, jak šetřit přírodu i peněženku, o vývoji cen energií i o možnostech pasivních a energeticky soběstačných domů hovořili hosté druhého letošního Saint-Gobain Fóra, které se konalo v úterý 24. května.

Energeticky úsporné a zdravé domy nabízejí systémová řešení, která šetří energii (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Podle aktuálních odhadů Energetického regulačního úřadu porostou letos výdaje za elektřinu v domácnostech v průměru v řádech tisíců. Celkově tak může čtyřčlenná rodina v tomto roce zaplatit o 25 % víc za elektřinu, u plynu pak ještě o něco víc. „Většina domácností je nicméně chráněna paušálem, který je obvykle stanoven na rok i déle. Zdražení energií by tak mohla pocítit až třeba ke konci roku, kdy už ale mohou být ceny opět stabilizovány,“ vysvětlil ekonom z investiční skupiny Nataland Petr Bartoň na Saint-Gobain Fóru.

„Horší to ale mají velkoodběratelé, jimž dlouhodobou fixaci nikdo nenabízí. V důsledku toho budou muset zdražit své výrobky, což v důsledku stejně zaplatí koncový odběratel,“ dodává. Odpoutání států Evropské unie od ruského plynu proběhne podle Bartoně pozvolně a není třeba z něj mít strach. České domácnosti nicméně považuje za tepelně zhýčkané.

„V době zdražování energií je samozřejmě vhodné investovat do zateplení, ale také zkusit snížit termostat třeba o jeden stupeň. V západních zemích jsou lidé zvyklí v zimě chodit doma v županu. To se u nás moc nenosí,“ upozornil ekonom.

Zdražování by se nemělo výrazně dotýkat pasivních a eko domů
Zdražování by se nemělo výrazně dotýkat pasivních a eko domů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak se závislosti na energiích – a tedy i výkyvů jejich cen – zbavit úplně, a k tomu navíc žít více v souladu s přírodou, demonstroval na Saint-Gobain Fóru majitel unikátního Českého soběstačného domu Pavel Podruh. Takzvaný ostrovní dům, který si za pomoci týmu odborníků postavil v oblasti Lipenska, není napojen na žádnou inženýrskou síť a veškeré zdroje čerpá z vlastní činnosti a okolní přírody. Letos v něm majitel absolvoval první zimu a výsledek předčil jeho očekávání.

„Čekali jsme, že budeme muset vytáhnout záložní elektrocentrálu, ale dům fungoval po celou dobu jen ze sluneční energie. Stačilo jen občas přitopit kotlem na paletky či dřevem,“ uvedl. Investice do stavby se podle něj vzhledem k její soběstačnosti vrátí zhruba do deseti let.

Pro jistotu je lepší mít doma záložní zdroj tepla
Pro jistotu je lepší mít doma záložní zdroj tepla (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Český soběstačný dům má být podle Pavla Podruha také laboratoří inovativních materiálů a technologií. Do procesu výstavby se tak logicky zapojila společnost Saint-Gobain, která je průkopníkem v oblasti udržitelných stavebních materiálů.

„V tomto případě jsme využili například speciální soklovou desku bránící úniku tepla, jejíž součinitel tepelné vodivosti zhruba odpovídá ovčí vlně,“ uvedl Miloš Hutník, produktový manažer divize Weber. „Dům je pak také opatřen takzvanou chytrou omítkou, která reguluje vlhkost fasády a brání případnému náletu mikroorganismů. To je uprostřed luk a lesů nezbytné,“ dodal.

Existují ovšem i méně radikální řešení. Že lze na energiích ušetřit a zároveň zvýšit domácí komfort, dokazují takzvané multikomfortní domy, které odpovídají standardu definovanému právě společností Saint-Gobain. Ten dbá jak na ekologii a udržitelnost, tak na akustickou pohodu, dostatek světla či čistý vzduch. Jedním z hostů Saint-Gobain Fóra byl i Libor Novák, který si před patnácti lety multikomfortní dům v Česku pořídil mezi prvními.

„Jeho cena byla srovnatelná s běžnou stavbou. Při projektování domu jsme sice zažívali potíže, protože architekti ještě tyto postupy neměli zažité, dnes by to ale neměl být problém,“ uvedl. Popřel také tvrzení, že v domech tohoto typu, kde větrání obstarává rekuperační jednotka, nelze otevírat okna. „V létě máme po celý den otevřené dveře na terasu. A v zimě, kdy jiní lidé nevětrají, zase máme doma stále čerstvý vzduch,“ vysvětlil.

V rámci bytové výstavby představil multikomfort architekt Miroslav Marko. „Kromě toho, že je dům pasivní, a tedy nespotřebovává skoro žádnou energii, je v něm i v zimě teplo a dostatek světla. Mezi byty jsme navíc umístili akustickou izolaci, takže se sousedé navzájem nemají šanci slyšet,“ řekl k projektu Zelené átrium v Trnavě.

I díky rekuperačním jednotkám není problém pořádně vyvětrat
I díky rekuperačním jednotkám není problém pořádně vyvětrat (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

„Každá česká budova, která chce podpořit v energetických úsporách, najde zdroj financování,“ řekl na závěr Saint-Gobain Fóra náměstek ministryně pro životní prostředí Jan Kříž, který také představil různé dotační programy. Program Nová zelená úsporám, jež funguje od loňského podzimu, například poskytuje finance na téměř jakoukoli renovaci rodinných i bytových domů, která zvýší jejich udržitelnost.

„NZÚ může uhradit padesát, někdy až šedesát procent nákladů na zateplení, výměnu oken či třeba nový, ekologičtější zdroj vytápění. Program pak lidé mohou využít i na adaptační opatření typu zelené střechy či dobíjecí stanice pro elektromobily,“ doplnil náměstek.

Na celý pořad je možné se kdykoliv podívat zpětně: {"type":"genericvideo","object_id":"https:\/\/youtu.be\/recfo-Q_xXE","title":""}

Zdroj informací: Saint-Gobain Fórum

Publikováno: 20. 6. 2022, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima