Ondra (21): Rozvojový program mi pomohl dospět – ze snílka na proaktivního člověka

Možnost volby je skvělá věc, ale dokáže také hodně stresovat. Pocit nejistoty, hledání sebe sama a strach z budoucího uplatnění jsou časté obavy většiny dospívajících. Své o tom ví i 21letý Ondřej, který dnes pomáhá vrstevníkům „vylézt z ulity“ a rozvíjet jejich potenciál na maximum.

Ondra jako mentor KV Innovations, rozvojový program mu pomohl dospět (Zdroj: Samsung Tvoje šance #futureskills)

Program Tvoje šance #futureskills

Ještě před několika měsíci byl Ondřej z Kladna obyčejným klukem, který nevěděl, co se sebou. Měl řadu zájmů, ale chyběl mu jasný cíl, kam svůj potenciál zaměřit. „Za největšího strašáka naší generace považuji všudypřítomný tlak na mladé lidi, že ve svém věku mají mít vše promyšlené a naplánované. Nejistota je pak brána jako negativní věc a lidé ztrácí chuť a motivaci se objevovat – v čem jsou dobří a co by je bavilo. Podle mě je důležité, abychom naopak zkoušeli nové věci, hledali se a poznávali všechny své silné stránky a touhy. Začal jsem studovat ekonomii a management, ale lákají mě i technologie, sportování, cestování, programování nebo hudební produkce. Stále jsem proto dumal, jestli jsem si vybral správně,“ přiznal student Českého vysokého učení technického v Praze.

Kvůli pandemii se v prvním ročníku do školy příliš nepodíval. O to víc toužil ujasnit si, jaké má možnosti, v jakém oboru by vynikal a co by ho naplňovalo. Zlom nastal, když potkal kamaráda, který mu pověděl o rozvojovém programu Tvoje šance #futureskills.

„Vyprávěl mi, jak mu účast v osmiměsíčním ‚kurzu‘ změnila život a udělala z něj lepšího člověka, a já přesně věděl, že to chci taky! Od mala jsem se učil, jak moc je pro osobní úspěch důležitá samostatnost, chtěl jsem konečně převzít kontrolu nad svým časem a zvyknout si na pravidelný seberozvoj. Potřeboval jsem se zorientovat v nabídkách trhu práce, ujasnit si své priority a konečně neodkládat své povinnosti a termíny na poslední chvíli,“ popsal Ondra své tehdejší rozpoložení.

Ondra s týmovou kolegyní z programu Alenou
Ondra s týmovou kolegyní z programu Alenou (Zdroj: Samsung Tvoje šance #futureskills)

Natočil krátké motivační video a podal přihlášku – do programu byl vybrán společně s devíti dalšími aktivními lidmi. Od dubna do prosince 2021 strávil Ondřej v programu Tvoje šance #futureskills 402 hodin individuálním vzděláváním a dalších 99 hodin na společných workshopech a webinářích s ostatními účastníky a odborníky z praxe. Celým programem rezonovala „příprava „na budoucnost“.

„Všichni studenti se zdokonalili v digitálních dovednostech, kritickém myšlení, umění prezentace, pronikli do témat jako projektový management, efektivní učení, kryptoměny, budování osobní značky na Linkedin a mnoho dalších. Studentům byla po celou dobu k dispozici kariérní poradkyně, dostávali tipy na on-line platformy s kurzy z mnoha oblastí, prošli si exkurzemi ve firmách, zlepšili si svoji angličtinu, prezentační dovednosti, poznali své profesní možnosti, a jak se jejich představy lišily od reality, objevili své talenty a celkově zvýšili svoji hodnotu pro vstup na pracovní trh,“ uvedla Zuzana Mravík Zelenická, CSR manažerka společnosti Samsung.

Během necelého roku se dvacetiletému Ondrovi převrátil život vzhůru nohama. Naučil se orientovat ve svých možnostech a přijímat je jako pozitivní výzvy. „Za nejdůležitější považuji to, že se nebojím z nápadů vymýšlet projekty a nedělá mi problém ‚jít s kůží na trh‘. Ze snílka se stal proaktivní člověk. Našel jsem si stáž ve firmě, kde aktuálně měním zaměření z marketingu a PR na business development, spolu s kamarády se snažíme rozjet vlastní podnikatelský projekt a také začínám přemýšlet o dalších krocích v oblasti vzdělání. Zkrátka se nebojím sám sebe objevovat. Silně uvažuji o magisterském studiu v zahraničí a díky programu Tvoje šance se nebojím přemýšlet nad obory, na které bych si předtím netroufl,“ poukázal.

Téma „mladí v práci“ vnímá Ondřej velmi naléhavě. Zaměstnavatelům přisuzuje nesmyslné nároky a očekávání vůči studentům a z toho plynoucí neadekvátní kariérní nabídky. I to bylo důvodem jeho motivace k vlastnímu seberozvoji. Své zkušenosti z programu pak neváhal předat dál mladým inovátorům v globální iniciativě Solve for Tomorrow jako mentor. „Nabídka na mentoring finalistů byla můj malý splněný sen. Poctivě jsem se připravil, ale sám jsem byl zvědav, jestli budou mé učící schopnosti také mou silnou stránkou. Ani já, ani kluci z týmu KV Innovations, které jsem mentoroval, jsme ze začátku nevěděli, co od toho čekat. Postupně se nám ale podařilo vybudovat vzájemnou důvěru a jejich projekt na ochranu proti krádežím elektrokol hodně posunout," říká Ondřej.

Své zkušenosti z programu Ondra neváhal předat dál mladým inovátorům
Své zkušenosti z programu Ondra neváhal předat dál mladým inovátorům (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

„Otázka, co jim budu moci předat, když jejich znalosti problematiky chytrých zařízení jsou hlubší než moje, se rozplynula. Pochopil jsem, že můžu klukům pomoct v oblastech, ve kterých si věřím, ať už šlo o metodologii Design thinking a projektové řízení, nebo přípravu závěrečné prezentace a pohled na projekt z podnikatelského a strategického hlediska. I to, že nás dělí jen pár let, nás spojovalo, rozuměli jsme si a mohli jsme být otevření,“ pochvaluje si úlohu rádce a podporovatele mladých inovátorů Ondřej.

Dvoučlenný tým středoškoláků z Plzně KV Innovations nakonec Ondřej dovedl k vítězství v české soutěži Solve for Tomorrow a účasti na mezinárodní přehlídce podobně úspěšných projektů studentů z desítek zemí. „Měli jsme skvělý nápad na jednoduché zabezpečení kol a elektrokol, ale nedokázali jsme jej zasadit do metody Design thinking, na které byl celý soutěžní program postaven. Zachránil nás náš mentor Ondra, který nám vše vysvětlil. Právě díky pochopení této metody jsme schopni náš produkt neustále vylepšovat, než vstoupí na trh. Zároveň jsme v programu získali motivaci se projektu naplno věnovat, protože dřív jsme vůbec nečekali, že by se mohl tolik líbit,“ připustili ocenění vynálezci.

Sám Ondřej hýří aktivitami. Za jediný rok získal mnoho blízkých přátel a profesních kontaktů. Oproti „starému“ Ondrovi má jasné cíle a těší se ze svých současných i budoucích příležitostí. „Přestěhoval jsem se na kolej a při studiu se chci rozvíjet mimoškolně v oblasti technologií, business developmentu, jazyků a startupů. V tom mi pomohou tipy na nespočet kurzů, které jsem dostal v programu Tvoje šance. Začal jsem víc vnímat svůj čas a věřím, že se budu neustále zlepšovat v jeho plánování. Zároveň jsem si ale uvědomil, jak důležitý je odpočinek a schopnost na chvíli zpomalit, umím si lépe promyslet, co jsem schopný časově zvládnout. V následujících letech chci na sobě hodně pracovat a jsem velmi vděčný za to, že budoucí úspěchy i výzvy budu moct sdílet s blízkými lidmi, které jsem v programu Tvoje šance poznal,“ dodává Ondra.

Za jediný rok získal Ondra mnoho blízkých přátel a profesních kontaktů
Za jediný rok získal Ondra mnoho blízkých přátel a profesních kontaktů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak na program Tvoje šance #futureskills pohlíží jeho další účastníci?

Alžběta (21): V osobním životě jsem si díky programu ujasnila, čeho chci dosáhnout, jaké jsou mé mety a silné stránky, které chci rozvíjet. Také jsem se rozhodla pro změnu školy (nikoli oboru) na inženýrském stupni a pro pracovní pozici, kterou bych v budoucnu chtěla dělat.

Richard (19): Zjistil jsem, že si nemusím vybírat mezi jednotlivými obory, ale že chci studovat ekonomii, byznys i IT zároveň. Díky setkání s bývalými účastníky programu jsem se utvrdil v tom, že odjet studovat do zahraničí je správná volba, a také se mi podařilo získat úžasnou stáž na pozici web developera.

Eliška (18): Asi nejzásadnější pro mě je nově získané sebevědomí. Po exkurzi v právnické kanceláři, kterou jsem absolvovala díky programu, jsem si uvědomila, že to je obor, který by mě doopravdy bavil a ve kterém bych mohla být díky svému analytickému způsobu myšlení úspěšná.

Adam H. (17): Změnilo se prakticky všechno. Program mi ukázal, jak nesmírně cenná je každá sekunda dne a co lze provést s časem nestráveným sledováním seriálů a hraním her. V programu jsem poznal sám sebe i díky testům CliftonStrengths 34, které mi zásadně pomohly vyřešit dilema vysoké školy a zvolit si obor.

David R. (20): Díky programu jsem si uvědomil, že svůj volný čas beru jako své primární zaměření a obor, který studuji na VŠ, spíš jako koníček. Jako něco, co mě odlišuje od ostatních a co mi dává jistotu budoucího zaměstnání. Pomohl mi ale i zajímat se o mimoprofesní stránku života – často vnímám, že si toho nabírám víc, než je zdravé, a to není dlouhodobě udržitelné.

Zdroj informací: Samsung Tvoje šance #futureskills

Publikováno: před týdnem, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima