Pokud se zaobíráte svým nitrem, potřebujete vyřešit nějaké duševní pochody, máte psychologické problémy nebo jen chcete porozumět sobě a svému okolí, zalistujte v nových knihách z nakladatelství Portál. Najdete v nich možná odpovědi na všechny své otázky.
Anna Kåver: Cesty ke klidu
Jak se vyrovnat s nejistotou
Překlad Ela Doležalová
Hlavním tématem je lidská „vestavěná“ zranitelnost a neuchopitelný strach, který vyvolávají vnější, neovlivnitelné aspekty naší existence. Tyto okolnosti jsou rozebírány z různých perspektiv – biologické, filozofické, psychologické, společenské, globální i individuální. Řeč bude například o myšlenkové rigiditě, neschopnosti nakládat s emocemi či repetitivních myšlenkách. Závěrečná kapitola nabízí užitečné návody k pozitivnímu přerámování neklidu.
Bill Eddy: Proč volíme psychopaty a jak to zastavit
Překlad Barbora Latečková
Bill Eddy popisuje, jak nebezpečné a konfliktní osobnosti (HCP) získávají moc ve vládách po celém světě. Vysvětluje, proč jsou tito lidé tak svůdní, a popisuje čtyřicet jejich typických vlastností. Čerpá přitom z příkladů od Hitlera, Stalina, Maa a Nixona po Trumpa, Madura a Putina a ukazuje, jak problematičtí politici vymýšlejí nepřátele a vyrábějí falešné krize. Autor také ukazuje, jak odhalit HCP jako šarlatány, jak reagovat na jejich zavádějící sliby a jak najít opravdové lídry. Přitom využívá svou psychoterapeutickou zkušenost, aby se dostal na kloub dosud neidentifikovanému jevu, který představuje skutečnou hrozbu pro svět.
Jon Kabat-Zinn: Mindfulness pro začátečníky
Překlad Ondřej Fafejta
Knihu lze pojmout buď jako sbírku úvah, kterou je možné náhodně otevřít a začíst se, nebo jako základ pro každodenní praxi. Čtenář se tak například dozví, proč má smysl vracet se k vlastním smyslům; jak se naše myšlenky osvobodí, když si je uvědomujeme; jak lze zakoušet přímo; jak se vyhnout utrpení; jak se stát sám sebou; konkrétní podněty pro praxi všímavosti; popisy různých meditací všímavosti. Kniha byla dosud přeložena do 20 jazyků.
Václav Petráš: Psychologie vítězství a 111 cvičení pro rozvoj psychiky
Autor se zabývá motivací, sebedůvěrou a sebevědomím, koncentrací, zvládáním tlaku a řadou dalších témat, využívá k tomu příklady a příběhy ze světa sportu. Kniha zároveň obsahuje 111 cvičení, kterým se mohou čtenáři samostatně věnovat pro rozvoj své psychiky.
Ať už je vaším cílem cokoli, můžete se mu přiblížit. Tato kniha vám bude na vaší cestě mapou, parťákem, mentorem a snad i trvalým zdrojem inspirace.
Annika Telléus: Naslouchat je umění
Jak účinně a pozitivně komunikovat
Překlad Helena Stiessová
Jak klást správně otázky? Jak se vyhnout nedorozuměním a chybným závěrům? Jak nastavit v rozhovoru pozitivně hranice? Kniha se zaměřuje na schopnost efektivně, neagresivně a bez odsudku naslouchat sobě i druhým a využívat ji pro účinnou mezilidskou komunikaci. Je doplněná příklady z praxe a nabízí čtenáři náměty k přemýšlení a množství nástrojů, jak dokázat lépe porozumět druhým.
Anita Hubner: Mám to o sobě říct?
Jak se vypořádat se stigmatem duševní nemoci
Překlad Milena Nováková
Autorka, sama s diagnostikovanou psychózou, zúročuje své zkušenosti poradkyně a snaží se lidem s duševním onemocněním pomoci v tom, aby se zapojili do společnosti a fungovali nezávisle. Dává praktické rady, v jaké míře o své nemoci hovořit třeba při pracovním pohovoru nebo na první schůzce a jak se vypořádat se stigmatem, které člověku dává nejen společnost, ale i on sám. Cílem knihy je stručným, výstižným jazykem posílit a dát naději.
Irvin D. Yalom a Marilyn Yalom: O smrti a životě
Překlad Linda Bartošková
Milovaná žena Irvina Yaloma Marilyn onemocněla rakovinou. V prvních měsících po diagnóze společně psali o tom, jaké to je, čelit vlastní smrtelnosti a zvládat to, že ztratí někoho, koho milujeme. Když Marilyn odešla, Irvin velmi upřímně píše o věcech, které přišly s čerstvým vdovstvím. O touze po intimitě, o tom, jaké to je být po tak dlouhých společných letech sám, o vděčnosti za to, co spolu se svou ženou prožil. O tom, že smysl života není v našich úspěších, ale v hlubokých vztazích, které společně pěstujeme.
Per Jensen: Zvířata nejsou bez citu
Co víme o zvířecích emocích
Překlad Klára Fafejtová
Švédský profesor etologie vysvětluje emoční fungování u nejběžnějších druhů hospodářských zvířat – slepic, ovcí, prasat, krav a ryb, aniž by ovšem hodnotil počínání lidí či moralizoval. Píše o rozdílech mezi smyslovým vnímáním u člověka a u zvířat, o zvířecích stresorech, o komunikaci se zvířaty, o tom, co ve zvířatech vzbuzuje příjemné emoce, o široké paletě zvuků, které vydávají, o zvířecí řeči těla, jejich zvířecí identitě i o poměrech ve skupině zvířat.
Zamýšlí se také nad odlidštěním našeho vztahu k hospodářským zvířatům či nad problematikou levného masa. Text je doplněn odkazy na různé odborné studie a informacemi z českého prostředí.
Zdroj informací: PORTÁL, s.r.o.
Publikováno: 10. 7. 2022, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce