Červencová zahrada vás jistě zahálet nenechá

Červenec je měsícem dozrávání, barev a vůní. Vévodí mu záhonové trvalky. Již jeho počátkem bývají v plném květu denivky a zhruba od poloviny července začínají nakvétat plamenky, zápleváky, zavinutky. Začínají také dozrávat první „teplomilné“ peckoviny, češeme dozrávající bobulové ovoce a končíme se sklizní třešní a višní. Koncem měsíce nastává období druhé mízy, které můžeme využít ke štěpování ovocných dřevin.

Červencová zahrada vyžaduje vaši pozornost (Zdroj: Zahrádkář)

Zdá se, že ovoce má nasazeno na nebývalou úrodu. Zvláště na peckovinách je násada velmi pěkná. Samozřejmě bude záležet na množství vláhy, Vypadá to, že budeme muset opět hodně zalévat, a to místy i keře a aspoň mladé stromky.

Na nejrůznější keře přinášející jedlé plody upozorňuje architektka Jana Kolková Rydvalová. Tyto keře mohou být velmi dekorativní svými květy, plody i olistěním. A když už jsme u ovoce, je třeba upozornit na nový seriál věnovaný broskvoním. V dalším dílu věnovaném začínajícím ovocnářům se věnujeme výživě ovocných dřevin, na kterou se občas zapomíná.

V zelinářské části jsme se zaměřili na cibuli a česnek, především na to, jak poznat, kdy je nejvhodnější doba ke sklizni. K tomu přidáváme zajímavost ze skupiny rostlin s hlízami. Tou je jakon. Není to žádná novinka, ale zatím se na zahrádkách příliš nerozšířil. Určitě však stojí za vyzkoušení.

Jak si poradit s úrodou peckovin a drobného ovoce?
Jak si poradit s úrodou peckovin a drobného ovoce? (Zdroj: Zahrádkář)

Samozřejmě jsme nezapomněli na okrasnou zahradu. Petr Hanzelka pokračuje s Rokem s vytrvalými květinami, zařadili jsme také jednu zajímavou cibulovinu. Již nyní je vhodný čas připravit si ozdobu podzimní zahrady. Tou jsou různé odrůdy okrasných kapust.

V neposlední řadě jsme navštívili jednu moc pěknou skalku. Třeba vás bude inspirovat stejně, jako inspirovala jejího majitele kdysi skalka kamaráda.

V červencovém Zahrádkáři začínáme seriálem o včelách. Zkušený včelař Jiří Sláma vás bude velmi přístupnou formou seznamovat s životem včel během roku a s některými pracemi, které včelař musí udělat, aby vše fungovalo ku prospěchu včel, včelaře i zahrady.

Příloze Zahrádkářka vévodí zavařování. Zkraje si vyjasním, co je džem a co marmeláda, ale také bylinkám. Tentokráte typům na jejich využití v zajímavých letních receptech.

Krásné letní dny a příjemné počtení přeje Zahrádkář!

Více se dočtete v časopisu Zahrádkář nebo na www.zahradkari.cz.

Oblíbený časopis pro všechny zahrádkáře
Oblíbený časopis pro všechny zahrádkáře (Zdroj: Zahrádkář)

Předplaťte si časopis o zahradě i na sezonu 2022 (12 čísel za 468 Kč).

Oproti běžnému stánkovému prodeji (540 Kč) je předplatné časopisu Zahrádkář cenově výhodnější, a navíc je doplněno o různé drobné dárky.

Předplatné objednejte ve všední den na 222 780 739 nebo elektronicky vyplněním objednávky na www.zahradkar.org nebo www.izahradkar.cz/predplatne-casopisu/.

Více aktuálních a přehledných informací naleznete na webových stránkách.

Zdroj informací: časopis Zahrádkář

Publikováno: 2. 7. 2022, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima