5 tipů, jak bojovat s hmyzem v domácnosti

Nejrůznější druhy létajícího a lezoucího hmyzu jsou v našich domácnostech častými nevítanými hosty. Existují přitom ověřené způsoby, jak jim cestu či pobyt výrazně zkomplikovat a jejich stavy tak účinně snížit. V článku přinášíme pět tipů, které vám pomohou.

Obtížný hmyz doma jistě není vítán (Zdroj: pexels.com)

1. Pořiďte si sítě do oken

Létající hmyz do našich místností proniká především skrz okna. Zejména pokud bydlíte v nižších patrech bytového domu či v domě rodinném a nenacházíte se v centru města bez stromů a keřů, jistě víte, o čem mluvíme. Kromě zavřených oken – což není příliš komfortní řešení – jsou vhodnou volbou sítě proti hmyzu do okna.

Díky síti proti hmyzu můžete bez obav větrat přes den i během večera a budete mít od létajícího hmyzu pokoj. Už žádné mouchy, vosy či komáři.

2. Večer nevětrejte s rozsvícenými světly

Pokud sítě v oknech nemáte, resp. ani mít nechcete, pak pozor zejména na větrání po setmění při rozsvícených světlech. Problém představuje i zapnutá televize, počítač, či dokonce telefon. Zdroje světla jsou doslova magnetem pro noční létající hmyz a zejména nepříjemné komáry, kteří vás budou obtěžovat i během spánku a jen velice těžko se jich zbavíte.

Tip:

Větrejte tedy až ve chvíli, kdy se chystáte ulehnout, nebo větranou místnost zcela uzavřete a nechte ji bez zdrojů světla.

3. Pokud uvidíte hmyz, okamžitě se jej zbavte

Jakmile spatříte třeba jen drobného pavoučka nebo broučka, nemávněte nad ním rukou. I jeden nebo dva broučci totiž stačí k tomu, aby se u vás doma usídlili a začali se rychle množit. A zbavit se celé kolonie může být již mnohem obtížnější. Není přitom nutné brát do ruky sofistikované hubící prostředky. Pavoučka můžete jednoduše odnést ven a vypustit v přírodě, stejně tak jako brouky a další „potvůrky“. Chemické prostředky by se měly používat především v případech, kdy už „ruční“ redukce není kvůli přemnožení ve vašich silách.

Mucholapka je sice účinná, ale interiér rozhodně neozdobí
Mucholapka je sice účinná, ale interiér rozhodně neozdobí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

4. Nenabízejte hmyzu zbytečně lákavá místa

Hmyz se nikdy neusídlí „uprostřed místnosti“, vždy vyhledává různá bezpečná zákoutí, skulinky a tmavé rohy. Proto máte-li doma popraskanou omítku, odstávající dveřní zárubně nebo třeba starší obklady, vezměte do ruky tmel, sádru či spárovací hmotu a všechny drobné skulinky opravte. Čím méně podobných míst budete doma mít, tím méně nevítaných hostů se u vás bude zabydlovat. Vyhraďte si proto jeden volný víkend na drobné opravy v domácnosti a tato lákavá místečka zlikvidujte.

5. Když došlo na nejhorší, sáhněte po chemii a pastičkách

Existují ale samozřejmě i situace, kdy je hmyzu doma takové množství, že již nezbývá jiná možnost než se vyzbrojit těmi nejúčinnějšími prostředky. Můžete sáhnout po sprejích, nejrůznějších pastičkách či posypech. Snažte se tyto prostředky vždy zacílit na místo výskytu daného hmyzu a používat je rychle a intenzivně. V obývaných místnostech pak rychle vyvětrejte a nepoužívejte jedovatou chemii v přítomnosti dětí či těhotných žen.

Zdroj informací: ISOTRA a.s.

Publikováno: 13. 8. 2022, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima