I vaši mazlíčci mohou onemocnět covidem

Poslední roky se celosvětová populace potýká s koronavirovým onemocněním covid-19, který způsobuje virus SARS-CoV-2. Onemocnění může mít lehký průběh, ale někdy může skončit i smrtí. Co však dělat, když onemocní náš domácí mazlíček?

I psi a kočky mohou onemocnět covidem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nejvíce náchylným druhem k tomuto onemocnění se ukázal být norek americký, který je chován na kožešinových farmách v Dánsku, Nizozemsku, Itálii, Španělsku, Švédsku a USA. Nákaza se prokázala ale i u běžných domácích zvířat a zvířat chovaných v zoologických zahradách. 

Jsou ohroženi psi a kočky?

Pravděpodobnost, že náš pes nebo kočka onemocní covidem, tady je. A byť jsou domácí zvířata ve většině případů bezpříznaková, mohou se nakazit od člověka, nejčastěji pochopitelně od svého majitele. Takových případů je ale jen hrstka. U koček je trochu jiná situace. Zatím sice není potvrzeno, že by pes nakazil člověka nebo jiného psa, protože psi replikují pouze malé množství viru. Jinak jsou na tom ale kočky. U těch je pravděpodobnost, že nakazí člověka, větší.

Nemoc lze u zvířat těžko poznat

„Bez laboratorního vyšetření bohužel nelze rozlišit COVID-19 od jiného, běžného respiračního onemocnění. Zvláště pak psi nemívají žádné klinické příznaky, byť třeba mají jisté respirační potíže. Takové případy byly již zaznamenány a při vyšetření byly na COVID-19 pozitivní. Vždy šlo o psy, jejichž majitelé byli taktéž pozitivně testování na koronavirus,“ říká MVDr. Michaela Riedlová, spolupracovnice Yoggies.

Co se týká léčby, tak postup je stejný jako u lidí. Jakmile máte podezření, že by mohl mít váš pes nebo kočka koronavirus, je dobré ihned kontaktovat lékaře – tedy veterináře. Pokud se podezření potvrdí, je dobré svému mazlíčkovi dopřát 14denní karanténu, aby nenakazil třeba ostatní členy rodiny nebo pejskaře v okolí.

Léčení je stejné jako u lidí
Léčení je stejné jako u lidí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vycítí psi koronavirus?

Ve Finsku se už v loňském roce potvrdilo, že psi mohou rozpoznat virus až s téměř 100% jistotou. Jediné úskalí je, že mohou reagovat i na jiné nemoci, než je právě COVID-19. „Záleží také na rase psa, protože počet čichových receptorů je u každé rasy jiný. Velmi dobře jsou na tom například němečtí ovčáci, kteří mají 225 milionů čichových receptorů. To je mimochodem asi o 220 milionů více než u člověka," upřesňuje MVDr. Michaela Riedlová.

Na prevenci zkuste jogurt

Samozřejmě, prevence je důležitá a stěžejní je začít u sebe. Každý páníček by si měl pravidelně a dostatečně mýt a dezinfikovat ruce a v případě onemocnění nebo podezření na nákazu omezit fyzický kontakt se svým domácím mazlíčkem.

Důležitá je prevence, dbejte na podporu jejich imunity
Důležitá je prevence, dbejte na podporu jejich imunity (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

I těm ale můžete pomoci posílit imunitu, a to například probiotickými jogurty pro psy a kočky nebo doplňky stravy, případně veterinárními enzymatickými přípravky obsahující speciálně vybranou směs rostlinných enzymů určených pro posílení imunity. Zároveň je také dobré se zaměřit na zdravé krmení, s čímž vám jistě poradí každý veterinář nebo odborník na výživu. 

Zdroj informací: Yoggies

Publikováno: 14. 9. 2022, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima