Sazby klesly. Přichází změna trendu?

Po dlouhých měsících růstu úrokové sazby hypoték klesly. Pokles průměrné nabídkové sazby hypoték o pět bazických bodů zájemcům o hypotéku zatím na splátkách příliš neuleví. Může však mírný pokles znamenat změnu trendu?

Mírný pokles sazeb hypoték zásadní změnu trendu nepřináší (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Měsíční splátka hypotéky na 3,5 mil. Kč sjednané do 80 % ceny nemovitosti při fixaci na tři roky, splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,23 % činí v září 23 035 Kč

Průměrná nabídková sazba klesla na 6,23 %

„I přesto, že u mezibankovních úrokových sazeb nedošlo k žádným změnám, pokles zářijový Fincentrum Hypoindex o pět bazických bodů na hodnotu 6,23 %. Toto velmi mírné snížení je způsobeno především akčními hypotečními nabídkami některých bank. Zatím se tedy trh vyvíjí podle našich odhadů z předchozích měsíců – úrokové sazby hypoték více méně stagnují,“ uvedl Jiří Sýkora, hypoteční analytik.

Měsíční splátka mírně klesla

Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 % odhadní ceny nemovitosti při fixaci na tři roky, splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,23 % p. a. činí v září 23 035 korun.

„Mírný pokles sazeb se samozřejmě projevil i ve výši splátky průměrné 3,5 milionové hypotéky, která poklesla zhruba o 115 korun. Což je ovšem při těchto cenách pokles tak zanedbatelný, že nemá praktický dopad na hypoteční trh a klienty,“ dodal Jiří Sýkora.

Fincentrum Hypoindex září 2022
Fincentrum Hypoindex září 2022 (Zdroj: Fincentrum & Swiss Life Select a.s.)

Hypotéky pro mladé zdražily

Úrokové sazby u hypoték do 80 % odhadní ceny nemovitosti (LTV) klesly u všech fixací. Nejvýrazněji se snížily u hypoték s fixací na pět let, a to o 0,07 procentního bodu na 5,94 % p. a. Sazby hypoték fixovaných na jeden, tři a 10 let klesly shodně o pět bazických bodů. Hypotéky s fixací na jeden rok tak banky nabízejí v průměru za 6,52 % p. a., s fixací na tři roky za 6,41 % p. a. a s fixací na 10 let za 6,03 % p. a.

Hypotéky nad 80 % odhadní ceny nemovitosti, které jsou určené pro mladé do 36 let, naopak zdražily. Nejnižší nárůst zaznamenaly hypotéky s fixací na pět let, jejichž sazby vzrostly v průměru o pět bazických bodů na 6,28 % p. a. Sazby u hypoték s fixací na jeden, tři a 10 let se zvýšily o 0,06 procentního bodu. Zafixovat hypotéku nad 80 % LTV můžete v průměru za 6,27 % p. a., na tři roky za 6,74 % p. a. a na 10 let za 6,36 % p. a.

Bude stagnace pokračovat?

Bankovní rada České národní banky (ČNB) bude opět jednat o nastavení základních úrokových sazeb na konci září. Základní scénář nové makroekonomické prognózy ukazuje, že by centrální banka nemusela ve zvyšování úrokových sazeb pokračovat ani na příštích zasedáních.

Bankovní rada se ale s velkou pravděpodobností zatím nevydá ani cestou snižování základních sazeb. To by pro hypoteční trh znamenalo, že úrokové sazby hypoték zůstanou nějakou dobu na současných vysokých úrovních. „Mírné výkyvy přinesou nejspíš pouze akční nabídky bank v rámci konkurenčního boje,“ uzavírá Jiří Sýkora, hypoteční analytik.

Zdroj informací: Fincentrum & Swiss Life Select a.s.

Publikováno: před týdnem, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima