Nahlédněte do světa ptáků, vlků nebo třeba mravenců a nechte se okouzlit zázraky přírody. A pokud se vám nepoštěstí vyrazit do přírody, kde na vás tito zástupci mohou čekat, začtěte se alespoň do zajímavých knižních publikací, které vás potěší a poučí.
Knižní inspirace o zvířatech
Jennifer Ackerman: Ptačí způsoby
Oslava rozmanitosti ptačího života a chování
Tato kniha pojednává o překvapivých a někdy znepokojivých projevech chování, které jsou u ptáků na denním pořádku, o činnostech, které výrazně a někdy škodolibě vyvracejí naše obvyklé představy o tom, co je u ptáků „normální“ a čeho jsme si mysleli, že jsou schopni.
Jennifer Ackerman: Genialita ptáků
Také si občas kladete následující otázky?
- Jak mohou ptáci vytušit, že se blíží bouře, o které my zatím nemáme sebemenší ponětí?
- Jak najdou cestu do tisíce kilometrů vzdálených míst, když tam nikdy nebyli?
- Jak dovedou přesně napodobit složité zpěvy desítek dalších druhů?
- Jak si po šesti měsících pamatují, kam si na ploše o velikosti stovek čtverečních kilometrů ukryli potravu?
Možná je slovo genialita skutečně na místě.
Dlouho jsme si mysleli, že ptáci řeší problémy křídly. Nyní se ukazuje, že používají mozek, který se svou výkonností rovná mozku primátů, a v některých ohledech dokonce i člověka. Výzkumy posledních let dokládají, že ačkoliv mají ptačí mozky odlišnou stavbu než mozky savců, ve své funkčnosti si s nimi nikterak nezadají.
Ptáci si prostě našli vlastní cestu, jak používat hlavu. Jennifer Ackerman cestovala napříč světem, aby v pracovnách vědců i v terénu sesbírala nejnovější poznatky a vytvořila srozumitelný celek. Nezapomněla přidat svůj typický humor, čtivost a nadhled. Ať už jste kdokoli, sousloví ptačí mozeček budete po přečtení této knihy chápat zcela jinak.
Ulrich Schmid: Poznáte ptáky našich zahrad?
- 100 druhů ptáků: pravidelní návštěvníci, zimní hosté i ptáci, kteří nad zahradou pouze přeletí, a jejich znaky, výskyt a zajímavosti o každém z nich
- více než 400 fotografií a ilustrací: několik vyobrazení u každého druhu
- tipy pro vaši zahradu: rostliny lákavé pro ptáky, hnízdní příležitosti, vhodné krmivo a rady, jak pozorovat jednotlivé druhy
- Věděli jste, že špačci umějí napodobit hlas žáby nebo zvuk sekačky?
- Že vlaštovky musejí vyletět z hnízda za potravou až pětsetkrát za den, že ptáci zbožňují koupání, samečci střízlíků musejí postavit několik hnízd, z nichž si samička vybere to nejkrásnější, nebo že budníčka menšího přilákáte, když na zahradě zasadíte vrbu?
- Slyšeli jste, že většina ptáků našich zahrad původně obývala les, trnité keře na zahradě chrání hnízda ptáků před kočkami, že ptáci zbožňují koupání a pítko v zahradě je pro ně požehnáním?
- A víte, že lejsci šedí se živí i vosami, které dokážou zbavit jedového ústrojí a že pravidelným čištěním krmítka můžete předcházet přenosu nemocí?
Tim Birkhead: Ptačí smysl
- Jaké to je být rorýsem létajícím rychlostí vyšší než sto kilometrů v hodině?
- Nebo kivim ploužícím se černou tmou novozélandské noci?
- A co se honí hlavou slavíkovi, když si při zpěvu pohrává s notami?
V této výjimečné knize čerpá Tim Birkhead - přední světový ornitolog, profesor na univerzitě v Sheffieldu a autor úspěšných knih ověnčených řadou cen - ze svých bohatých vědomostí, které získal celoživotním studiem ptáků, a poutavě přibližuje, jak ptáci vnímají svět. Snaží se odpovědět jak na tyto otázky, tak i na mnoho dalších a využívá při tom popis jednotlivých smyslů, které ptákům slouží k poznávání okolí a ke vzájemné komunikaci.
Kurt Kotrschal: VLK – PES – ČLOVĚK
Jak se ze zlého, samotářského, ale nesmírně fascinujícího vlka, který se od nepaměti objevuje v mýtech a pohádkách, stal nejlepší přítel člověka? Proč kulturní vývoj lidstva ve všech epochách svorně doprovázeli zrovna vlci a psi? Jak se náš nejednoznačný vztah k vlkům stal hnací silou lidské spirituality? A proč nás tak dojímá pohled našeho psího parťáka?
Publikace získala rakouské ocenění Vědecká kniha roku v oblasti medicína a biologie.
Sy Montgomeryová: Mají chobotnice duši?
Přírodovědkyně a autorka populárně-naučné literatury Sy Montgomeryová poodkrývá emocionální i tělesný svět chobotnic — a popisuje fascinující vazby, které tyto neuvěřitelně komplexní a energické bytosti navazují s člověkem. Za účelem poznat tyto divoké, samotářské a dravé měkkýše předvádí ukázkovou „zážitkovou“ dokumentaristiku a neváhá se za nimi vydat do Akvária New England ani ke korálovým útesům Francouzské Polynésie a Mexického zálivu.
Díky tomu se spřátelila hned s několika chobotnicemi s výrazně odlišnou osobností — mírnou Athénou, průbojnou Octavií, zvědavou Kálí a hravou Karmou. Svůj důvtip chobotnice dokazují nepřeberným počtem způsobů: unikají z nádrží jako orangutani, uchylují se k všemožným lstím, aby získaly potravu, a proudem vody ze své nálevky si hrají s míčem.
Peter Wohlleben: Citový život zvířat - láska, zármutek, soucítění
Starostlivě pečující veverky, věrně milující krkavci, soucitné myšky a truchlící laně – také si tyto city spojujete jen s lidmi?
V této knize nám Peter Wohlleben zprostředkovává nejnovější vědecké poznatky a prokládá je poutavými příběhy a vlastními prožitky. Dozvídáme se tak velice čtivou formou o dosud málo prozkoumaných, avšak nanejvýš rozmanitých citech a chování lesních i domácích zvířat. A tu si rázem uvědomíme, že zvířata jsou nám mnohem blíž, než jsme kdy tušili. Fascinující, poučné a místy až neuvěřitelné.
Zdroj informací: Nakladatelství Kazda
Publikováno: 21. 9. 2022, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce