Střípky z historie zlatavého nápoje

Víte, že i svatí mají rádi pivo? Sv. Václav je patron českého národa, to víme snad všichni. Možná ale někoho překvapí, že drží svou ochrannou ruku také nad pivovarnictvím. Musíme si ale uvědomit, že pivo dříve bylo úplně jiné. Pojďme si o něm říct pár zajímavostí.

Nejen na sv. Václava si připijte pivem aneb Střípky z historie zlatavého nápoje (Zdroj: Pivoteka.cz)

Jak to bylo s pivem?

Kde si myslíte, že má pivo své kořeny? Dlouho se předpokládalo, že v Egyptě, kde ho popíjeli faraoni a také se jím léčilo. Nicméně se ukázalo, že Egypťané se inspirovali Sumery, tedy starověkou Mezopotámií. Pivo znali dokonce už jejich předchůdci, důkazy o vaření piva jsou staré 13 000 let a byly nalezeny v Izraeli.

Tehdy a ještě další staletí byl součástí výroby oblíbeného moku také chleba, který se nadrobil do vody a smíchal se s obilným sladem a poté vše mohlo začít kvasit. Protože tehdy neznali chmel a potřebovali dosáhnout hořkosti nápoje, přidávali do směsi ještě nějakou nahořklou bylinu nebo slad pražený v popelu.

Pivo má kořeny ve starověké Mezopotámii
Pivo má kořeny ve starověké Mezopotámii (Zdroj: Pivoteka.cz)

Nápoje, kdy kvašením vzniká alkohol, se pijí snad déle, než se lidstvo vyvinulo ze zvířat. To dokazuje přítomnost enzymu rozkládající alkohol, který se vyvíjel desítky tisíc let. Počátky pivovarnictví známe také z Indie, Číny, Palestiny, Jižní Ameriky, starověkého Řecka i Říma a také z Ibérie (dnešního Portugalska a Španělska).

Známý řecký lékař Hippokrates dokonce doporučoval pivo proti horečce a nespavosti, ovšem ne na dennodenní popíjení. Určitě tušíte, že mezi další národy, které měly tento nápoj v oblibě, patří Slovani, Germáni, Galové i Kelti. Dříve se pivo vyrábělo ze špaldy, ječmene, pšenice, kukuřice, rýže a také z datlí, máku, prosa, čočky i výhonků z bambusu.

Nápoje, kdy kvašením vzniká alkohol, pije lidstvo odnepaměti
Nápoje, kdy kvašením vzniká alkohol, pije lidstvo odnepaměti (Zdroj: Pivoteka.cz)

Začátkem 9. století našeho letopočtu bylo uvedeno karolínským opatem, že se pivo poprvé vařilo z chmele. Od 13. století na území dnešní ČR panovník začal udělovat městům tzv. právo várečné umožňující vyrábět pivo. Kde se tedy u nás oficiálně nejdéle vaří pivo? Ve Svitavách, v Žatci, Českých Budějovicích, ve Znojmě a v Plzni. Od začátku 14. století také v Praze. Je třeba podotknout, že už ve středověku měla naše piva velmi dobrou pověst.

Známý řecký lékař Hippokrates dokonce doporučoval pivo proti horečce a nespavosti
Známý řecký lékař Hippokrates dokonce doporučoval pivo proti horečce a nespavosti (Zdroj: Pivoteka.cz)

Vraťme se ovšem k našemu českému knížeti Václavovi. O prvním svatořečeném českého původu bylo známo, že měl slabost pro pivo. Proto se nemohl stát patronem našeho nejoblíbenějšího nápoje a pivovarnictví nikdo jiný než právě on. Do patronské „funkce“ ho dokonce jmenoval samotný Karel IV. již v polovině 14. století. Tou dobou už byl ovšem sv. Václav považován za patrona sladovníků a Karel IV. k němu měl velký respekt.

Začátkem 9. století se pivo poprvé vařilo z chmele
Začátkem 9. století se pivo poprvé vařilo z chmele (Zdroj: Pivoteka.cz)

Jak jste na tom vy a pivo? Rádi ochutnáváte? 

Zdroj informací: Pivoteka.cz

Publikováno: 20. 10. 2022, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima