Moderní linka na výrobu CLT panelů byla slavnostě uvedena do provozu ve společnosti Stora Enso

Společnost Stora Enso ve Ždírci nad Doubravou otevřela 7. října 2022 novou linku na výrobu křížem lepených (CLT) panelů. Investice ve výši 79 milionů eur se opravdu vyplatila, link je jednou z nejmodernějších na světě.

Ve výrobním areálu Stora Enso Ždírec slavnostně uvedli do provozu linka na výrobu CLT panelů (Zdroj: Stora Enso)

Projekt od rozhodnutí o investici, které bylo přijato v září 2020, do samotného spuštění ve 3. čtvrtletí roku 2022, kdy byl vyroben první panel, postupoval přesně podle plánu. CLT panely představují moderní a udržitelný stavební produkt, který umožňuje velice přesnou a rychlou výstavbu. Plánovaná roční kapacita zařízení bude po uvedení do plného provozu zhruba 120 000 m³.

„Toto nové supermoderní výrobní zařízení je plně v souladu s naším strategickým konceptem integrované výroby a umožní nám nabízet rozsáhlou škálu kvalitních stavebních řešení pro budoucí generace. Dokončení projektu je pro společnost Stora Enso zásadním krokem vpřed. Vděčíme za něj našemu týmu ve Ždírci nad Doubravou, který celý projekt velmi profesionálně vedl a dokončil v souladu s harmonogramem a rozpočtem,“ uvedl Lars Völkel, ředitel divize EVP Wood Products společnosti Stora Enso.

CLT panely na staveništi
CLT panely na staveništi (Zdroj: Stora Enso)

Linka ve Ždírci nad Doubravou má skvělou pozici v blízkosti mnoha evropských trhů. Její spuštění znamená posílení pozice společnosti jako předního dodavatele dřevěných stavebních materiálů s celkovou kapacitou 490 000 m³.

„Jedná se o historický moment,“ říká ředitel závodu ve Ždírci nad Doubravou Martin Brebis. „Spojení se stávající pilou přinese další výhody týkající se využití surovin, energií a logistiky. Nová linka také vytvoří více než 100 nových pracovních míst.“

Realizace interiéru v hotelu Čenkovice
Realizace interiéru v hotelu Čenkovice (Zdroj: Stora Enso)

CLT panely jsou po celém světě považovány za inovativní stavební materiál budoucnosti. Úspěšně se používají v rezidenční, komerční i průmyslové výstavbě. CLT panely jsou odolné, stabilní, rychle se montují, jsou nákladově efektivní a vyznačují se vysokou mírou udržitelnosti, a to jak při výstavbě atraktivních dřevěných mrakodrapů, tak u tradičních dřevostaveb v podobě škol či kanceláří.

Ždírec nad Doubravou je po závodech v Bad St. Leonhard a Ybbs v Rakousku a Gruvön ve Švédsku čtvrtým závodem společnosti Stora Enso vyrábějícím CLT panely.

Zdroj informací: Stora Enso

Publikováno: 22. 10. 2022, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima