Dokumentární film Petra Horkého a Miroslava Bárty vám zodpoví základní otázky, které lidstvo trápí

Kam lidstvo směřuje? Jak nakládáme s naší planetou? Jaká budoucnost nás čeká? Odpovědi na tyto a další otázky najdete ve dokumentárním filmu režiséra a cestovatele Petra Horkého a archeologa Miroslava Bárty. Seznamte se se zákony, kterými se řídí vzestup a pád civilizací a společností.

Dokumentární film režiséra Petra Horkého a egyptologa Miroslava Bárty pojednává o proměnách velkých civilizací (Zdroj: civilizace-film.cz)

Film vznikal po dobu sedmi let a zachycuje formou mikropříběhů archeologické výzkumy doby stavitelů pyramid, současnou kulturu Velikonočního ostrova či amazonských Indiánů, ale i naši západní civilizaci. Ve filmu vystupují například antropolog Thor Heyerdahl, spisovatel Arthur C. Clark, zooložka Jane Goodalleová, kouč Deepak Chopra, archeologové Zahi Hawass nebo Joseph Tainter, americký astronaut Eugen Cernan nebo tzv. „lovec ekonomik“ John Perkins.   

"Filmu Civilizace moc fandím a považuji ho za velmi citlivý a poctivý pohled na to, jaký je náš svět s jeho různými aspekty a proměnami. Přichází v době, kdy je třeba mobilizovat naše schopnosti a dovednosti pro to, abychom co nejlépe zvládli současné výzvy. Naše univerzita bude vždy usilovat o to, aby byl na základě vědy a odpovědné debaty náš svět lepším místem pro generace, které přijdou po nás. Tento film, jehož autoři jsou součástí naší akademické obce, je toho přesvědčivým důkazem," říká rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková.

Film vznikal po dobu sedmi let
Film vznikal po dobu sedmi let (Zdroj: civilizace-film.cz)

Režisér filmu Petr Horký k právě dokončenému dílu říká: Film je venku, kostky jsou vrženy. Náš cíl je vyvolávat debaty, diskuze, učinit z kolapsu a z osobního podílu na něm téma. Není nutné, aby diváci s námi souhlasili, ale ať se debatuje, ať se mluví. A pro mne osobně tím z jednoho úhlu pohledu končí nejen jedna sedmiletá životní etapa, po kterou jsem na filmu pracoval, ale je to i určité shrnutí mého čtvrtstoletí cestování po celé Zeměkouli s kamerou v ruce. Ale pozor, tím to všechno nekončí. Začíná zase etapa cestování po besedách, projekcích a diskusích. A na to jsem zvědav, na to se těším.“ 

Režisér filmu Petr Horký
Režisér filmu Petr Horký (Zdroj: Pavel Otevřel / civilizace-film.cz)

Miroslav Bárta, egyptolog a archeolog a rovněž autor teorie sedmi zákonů vývoje civilizací považuje za hlavní, že „film formou příkladů z mnoha míst světa ukazuje vše to, co máme jako lidé společné, a zákony, které, ať chceme nebo ne, formují vývoj civilizací, jejich vzestupy, pády a transformace. A můžeme je vidět opravdu všude – ať už je to například závislost na dostupných zdrojích energie a technologiích, adaptace na proměny přírodního prostředí, legitimita elit, společenská smlouva nebo skutečnost, že kolaps zpravidla znamená rychlý pokles složitosti systému, kterému se nedostává zdrojů. Nicméně uvědomme si, že jsme první globální civilizací v historii se zdroji, poznáním, technologiemi a komunikací, takže bychom měli dokázat současné celoplanetární výzvy zvládnout a stát se civilizací udržitelnou.“

Egyptolog a archeolog Miroslav Bárta
Egyptolog a archeolog Miroslav Bárta (Zdroj: civilizace-film.cz)
Film se snaží na základě příběhů z různých částí světa odpovídat na otázky, které trápí většinu z nás – odkud a kam jdeme, jaký má náš život smysl a co může každý z nás udělat pro to, aby byl svět lepší a udržitelný. Film bude promítán v kinech po celé České republice i v zahraničí.
  • Partneři filmu jsou: Volvo, Norská móda, ADATA, LowePro
  • Záštitu filmu poskytla Univerzita Karlova.

Zdroj informací: civilizace-film.cz; petrhorky.cz; miroslavbarta.cz

Publikováno: 1. 11. 2022, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima