Poradíme vám, co dělat, aby Vánoce nebyly finančním strašákem

Rok se s rokem sešel a už zase jsou v dohledu Vánoce. Pro někoho radost a potěšení, pro jiného mohou být noční můrou. Aby nás nákup vánočních dárků pro naše blízké nezruinoval, jsme tu, abychom vám poradili.

Nakupujte vánoční dárky bez zbytečného utrácení, i takové mohou udělat obrovskou radost (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Patříte mezi ty, kteří ve svém domově v rámci šetření snížili termostat o dva stupně, omezili svícení a nastudovali si postupy, jak nejvíc ušetřit při nákupu potravin, ale co se týče Vánoc, omezení finančních prostředků neplánujete? Tak to nejste sami.

Více než 63 % lidí podle průzkumu bude utrácet za vánoční dárky stejně nebo více peněz než v loňském roce. V tomto směru tedy dva ze tří respondentů šetřit zkrátka nehodlají, a i přes probíhající ekonomickou krizi si chtějí užít Vánoce naplno.

Všechno nebo nic

Až 35 % lidí plánuje za dárky utratit částku mezi 5-10 tisíci korunami. To je stejně jako loni a předloni. Jsou ale i tací, kteří se ve vánočním nakupování pěkně rozšoupnou. Až 5 % dotazovaných totiž počítá s tím, že za dárky letos utratí více než 20 tisíc korun. Máme tu ale i druhou stranu mince. Necelých 8 % dotazovaných totiž nebude kupovat dárky žádné.

Meziročně se také mírně snížil počet lidí, kteří plánují obdarovat více než 10 lidí. Ti, kteří svůj rozpočet na vánoční dárky rozdělí mezi 1-4 lidi ale naopak přibylo. Průzkum navíc ukázal, že vánočnímu nakupovacímu šílenství se budou více oddávat ženy. Zatímco muži budou nejčastěji obdarovávat 3-4 osoby, ženy rozdají dárečky 7-9 osobám.

Vybírejte dárky, které potěší
Vybírejte dárky, které potěší (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Lákavé slevy i při vánočních nákupech

Slevy lze využít i v období Vánoc. Někteří z dotazovaných (23 %) budou dokonce při vánočních nákupech využívat slevové kupóny. I v tuto sváteční dobu je ale dobré být na pozoru a rozmyslet si, kde dárky nakoupíte. Vždy si můžete dohledat recenze na daný e-shop i na produkt, o který máte zájem.  

Ostatně až 68 % lidí bude aktivně přemýšlet o tom, co nakoupí a dají na recenze ostatních zákazníků. Ačkoliv často zákazníci tápají, co by měli koupit pod stromeček ostatním, co by si přáli oni sami ví jasně.

Nakupujte s rozmyslem
Nakupujte s rozmyslem (Zdroj: Heureka)

Alespoň podle průzkumu, ve kterém se na předních místech vánočních přání už standardně objevily stavebnice Lego jako dárky pro děti, ačkoliv na sběratelských kouscích si umí ujíždět i dospělí nebo chytrá elektronika jako tablety, mobily či hodinky. Ale v top třech nejvíc oblíbených dárcích se drží klasika v podobě knih nebo parfémů.

Koupený nebo vyrobený?

Jsou ale i tací, kteří se letos účastnit nekonečného procházení obchodů a číhání na ty nejlepší dárky nechtějí. Téměř 11 % dotazovaných se totiž letos radši oddá své fantazii a kreativitě a budou vyrábět vlastní dárky. Jediné, co je tedy nemine, bude nakoupení komponentů k výrobě.

Potěšíte i drobnostmi od srdce
Potěšíte i drobnostmi od srdce (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

I tato varianta obdarovávání má v sobě jakýsi nádech překvapení a originality, což se cení. 73 % lidí se ale na vybírání ideálních vánočních dárků soustředí vlastně v průběhu celého roku, protože poslouchají své okolí a zjišťují, co si jejich milovaní pod stromeček přejí. Pokud si ale po uplynutí roku stále neví rady, rádi se s příbuznými poradí a snaží se dávat si na vybírání dárků opravdu záležet.

Zdroj informací: Heureka

Publikováno: 12. 11. 2022, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima