Jak vynález kontaktních čoček způsobil revoluci

Objev Otto Wichterleho znamenal průlom ve zdravotnictví. Po dlouhých letech bádání konečně zvítězil. Na Vánoce roku 1961 spatřily světlo světa první měkké kontaktní čočky. Nebýt jeho nezlomné vůle, píle a stavebnice Merkur, nemohli bychom dnes využívat pohodlí, které čočky představují

Nošení kontaktních čoček je pohodlné (Zdroj: Shutterstock)

Tímto objevem český vědec, který by 27. října oslavil své sto deváté narozeniny, změnil život milionům lidí po celém světě. Vývoj kontaktních čoček však pokračoval dál. I díky tomu dnes můžeme vybírat z mnoha odlišných značek a hledat ty, které našim očím sednou nejlépe.

Aktuálně používáme už třetí generaci silikon hydrogelových kontaktních čoček. Je to jeden z uživatelsky i zdravotně nejlepších typů materiálů. Mají vysokou propustnost kyslíku a není problém je v oku nosit po celý den,“ popisuje optometristka Adéla Holubcová.

Vždy ale záleží na konkrétním typu. Na trhu se běžně prodávají jednodenní, 14denní, měsíční, nebo dokonce roční. „Kontaktní čočky, které jsou určeny jen na jeden den, hned večer po použití jednoduše vyhodíte. V případě, že si pořídíte vícedenní čočky, musíte dbát na jejich správnou péči i hygienu a před spaním je každý večer vyčistit a následně uložit do pouzdra s roztokem. Roční typy obecně nedoporučuji, protože se za tu dobu může na čočce nastřádat velké množství usazenin, které mohou být pro oko vysoce nebezpečné,“ upozorňuje Adéla Holubcová.

Manipulace s kontaktními čočkami je docela snadná
Manipulace s kontaktními čočkami je docela snadná (Zdroj: Shutterstock )

Kontaktní čočky vyžadují správnou péči

Jen v Česku se počet pravidelných uživatelů kontaktních čoček pohybuje okolo 150 tisíc. Uvádí se, že každý druhý přitom zapomíná na správnou hygienu, zanedbává preventivní kontroly nebo překračuje bezpečnou dobu jejich nošení a zbytečně si tím ničí zrak.

Právě vícedenní kontaktní čočky jsou totiž navrženy tak, aby propouštěly zdravé množství kyslíku k rohovce. Když uplyne doba jejich životnosti, postupně přestanou plnit svou funkci. To může vést nejen k roztržení čočky, ale také k nepříjemným pocitům pálení očí, zarudnutí či vážným dlouhodobým komplikacím, například k zánětu spojivek či rohovky.

Stejně důležitá je i výměna obalu na kontaktní čočky. V něm se totiž při nesprávném zacházení hromadí velké množství bakterií a plísní. „Každý večer, ještě předtím než uložíte čočky do pouzdra, je potřeba použitý roztok vylít a obal vymýt čistým roztokem, nikoliv vodou, a až poté do něj čočky uložit. Pouzdro vyměňujte nejlépe jednou za dva až tři měsíce,“ objasňuje optometrista Martin Slaný.

Dalším velkým prohřeškem pak bývá spaní v kontaktních čočkách. Přestože lidé vědí, že by s touto oční pomůckou neměli usnout, někdy už se to stalo bezmála 80 %. Tímto neuváženým krokem dokonce stoupá riziko zanesení infekce až šestinásobně.

Stoprocentní čistota je v péči o čočky klíčová
Stoprocentní čistota je v péči o čočky klíčová (Zdroj: Depositové fotky musí mít zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Může je nosit takřka každý, i děti

Kontaktní čočky dnes mohou korigovat více než 90 % očních vad. Poradí si nejen s krátkozrakostí či dalekozrakostí, ale také s astigmatismem a vetchozrakostí. Navíc nejsou limitovány ani věkem.

Kontaktní čočky mohou nosit i děti za předpokladu, že dodržují pravidla správného nošení a péče. Rozhodujícím faktorem tak není jejich věk, ale spíše připravenost z hlediska hygienických návyků, schopnosti manipulovat s čočkami a dodržovat pokyny lékaře i rodičů. Vždy je tedy nutné se před jejich používáním poradit s očním lékařem,“ doplňuje Slaný.

Pokud neznáte přesné zakřivení oka, jeho průměr a také ohniskovou vzdálenost, která se ovšem v případě kontaktních čoček od dioptrických brýlí liší, vyvarujte se nákupům korekce na internetu nebo v drogeriích. „Výběr je natolik individuální záležitostí, že je zcela nezbytné poradit se s odborníkem a nepořizovat čočky jen na základě počtu dioptrií,“ uzavírá optometrista.

Zdroj informací: FOKUS optik

Publikováno: tento týden, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima