Podzim převzal vládu nad přírodou i našimi zahrádkami, kde je sezona prakticky za námi, ovoce je očesané a uložené ve sklepích či na jiném vhodném místě. Dny se výrazně zkracují, často bývá sychravé počasí a mlha, že by se dala krájet. Dokončujeme práce, které jsme nestihli dodělat v říjnu a také se zaměřujeme na úklid zahrady a třeba už i přemýšlíme, co si vysejeme a vysadíme v příští sezóně.
Pokud ceny půjdou nahoru jako nyní, mnoho lidí asi přehodnotí, jaká část zahrady bude okrasná a jaká užitková. Časopis Zahrádkář chce být v tomto směru Vaším rádcem a pomocníkem. Připravujeme materiál, kde naši zelináři poradí s maximálním využitím záhonů, abychom docílili několika sklizní. To se jistě hodí. Také doma vyrobené biologické přípravky proti škůdcům, o kterých se dočtete v připravovaném seriálu, pomohou a ušetří nějaké peníze.
V listopadovém Zahrádkáři se v přínosném článku Jindřicha Černého dočtete o potřebách vápnění na zahrádce. A jelikož je většina půd v České republice, a to i těch v zahradách, ohrožena okyselováním, vyžadují tyto půdy pravidelnou kontrolu pH a případnou úpravu. Podzim je pro vápnění tím nejvhodnějším obdobím.
V malé škole začínajícího ovocnáře se dozvíte několik rad spojených s výběrem a výsadbou stromku na zahradě. Nesprávné rozhodnutí v této fázi pěstování se napravuje totiž jen velmi obtížně.
Zajímavou informaci o pěstování opuncií vám přináší Marián Komžík Nejen, že se dají obstojně pěstovat i v našich podmínkách, ale jsou dokonce jedlé a velmi chutné!
Letošní rok se mi zdá, je tak trochu rokem oslav. Toto číslo je zmínkami o nich skoro nabité. Například Průhonická botanická zahrada na Chotobuzi, která je součástí Botanického ústavu AV v Průhonicích slaví letos 60 let od založení. Vznikla na místě, kde za První republiky byly Výzkumné ústavy zemědělské, a během války vzniklo pomologické arboretum. Více se dočtete v příspěvku Jana Stanzela. Další oslavy proběhly počátkem září na Litoměřickém výstavišti, kde se vyhlašovalo finále tří soutěží časopisu Zahrádkář. Diváci v hledišti mohli vidět nejdelší mrkev, „Křišťálové jablko“ a výpěstek ztvárňující 65. výročí ČZS. Více se dozvíte na straně 50.
Ohlédnutí patří také oslavám Hortikomplex, podzimní výstavě olomoucké Flory, která žila výročím narození zakladatele genetiky J. G. Mendela. Toto dvousetleté výročí připomínaly především expozice v hlavním pavilonu A a přilehlém pavilonu B. V duchu oslav této události se uskutečnilo i republikové finále floristické soutěže Českého zahrádkářského svazu. Fotoreportáž přináší Dalibor Auf.
A zapomenout jsme nemohli ani na krásné jubileum Josef Thoře, autora tří mimořádně kvalitních odrůd, které vešly do povědomí ovocnářské i širší veřejnosti.
Předplaťte si časopis o zahradě (12 čísel za 504 Kč)! Oproti běžnému stánkovému prodeji (588 Kč) je předplatné časopisu Zahrádkář cenově výhodnější, a navíc je doplněno o různé drobné dárky.
Předplatné objednejte ve všední den na 222 780 739 nebo elektronicky vyplněním objednávky na www.zahradkar.org nebo www.izahradkar.cz/predplatne-casopisu/.
Více aktuálních a přehledných informací naleznete na webových stránkách.
Zdroj informací: časopis Zahrádkář
Publikováno: 7. 11. 2022, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce