Black Friday je tu. Jak se nenechat napálit?

Black Friday je synonymem obrovských slev, kdy můžete pořídit zboží, které byste si za plnou cenu možná ani nekoupili. Obchodníci lákají zákazníky na zlevněné zboží a lidé nakupují někdy až bezhlavě. Ale pozor, ne vždy je sleva tou opravdovou slevou, občas je to pouze skvělý trik obchodníků. Poradíme vám, jak se nenechat napálit.

Black Friday láká na obrovské slevy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Někteří obchodníci Black Friday využívají k balamucení zákazníků a jejich slevy nejsou takové, jako slibují. Z jednodenní akce se často stávají týdny a měsíce, které jsou pouze marketingovým trikem, jak motivovat veřejnost k bláznivému nakupování. S původní americkou verzí, která má reálně za cíl vyprodat přecpané sklady, nemají tyto akce už pranic společného. Na co si dát při nakupování pozor a jak poznat, že vás chtějí prodejci jen sedřít z kůže?

Black Friday je svátkem nakupování, který se koná den po Dni díkůvzdání. Vznikl v Americe, kde se tímto svátkem zahajuje vánoční nákupní horečka. A proč zrovna Black Friday? Tento termín pravděpodobně vznikl kolem roku 1961 ve Filadelfii. Byl jím označován rušný silniční provoz po Dni díkuvzdání, kdy se americké rodiny po sešlostech a oslavách rozjížděly do svých domovů. O dvě dekády později se tento termín začal používat pro označování dne, kdy se obchodníkům zvedají tržby a jejich čísla se z červených přesouvají do těch černých.

Nenechte se napálit
Nenechte se napálit (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Není sleva jako sleva

Své místo si Black Friday našel i u nás. Někteří obchodníci lákají zákazníky až na 80% slevy. Jejich skutečná výše se však pohybuje pouze kolem 19 %. Na to by si měl dát spotřebitel velký pozor a nepropadat záchvatům nakupovací horečky. Často jsou tyto velké slevy pouze fiktivní a počítají se z mnohem vyšší ceny produktů, než je cena v běžné tržní síti.

Jak nenaletět?

  • Nenakupujte bezhlavě a jen proto, že na vás bliká sleva
  • Monitorujte ceny i v dalších e-shopech
  • I fantastickou/výhodnou cenu „po slevě“ srovnejte s konkurencí. Extra sleva ještě nemusí automaticky znamenat, že je reálná cena produktu opravdu výhodná
  • Podívejte se na recenze reálných uživatelů-díky aplikaci Heureka můžete veškeré starosti s procházením e-shopů hodit za hlavu, aplikace to udělá za vás, přečtete si zkušenosti dalších zákazníků a zjistíte, zda opravdu ušetříte

Snaží se vás zlákat falešná sleva?

Přirozeně je lákavé, když na vás z každého koutku vyskakují slevy, kterým se nedá odolat. Dejte si na ně pozor a ověřte si, zda nejsou falešné. V tom vám pomůže nákupní rádce Heureka, který poradí, jaká sleva je skutečná a která je jen pastí na vaše tvrdě vydělané peníze. Díky grafu vývoje cen budete o mnoho chytřejší a vaše bankovní konto vám poděkuje. Nákupní rádce totiž dlouhodobě sleduje u produktů vývoj cen, proto jednoduše zjistíte, jestli je aktuální cena výhodná nebo ne. 

Slevy na nás útočí
Slevy na nás útočí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pozor na podvodné e-shopy

Vypadá to, že úskalí číhají na každém internetovém rohu. Spálit se můžete i v e-shopech, které z vás jen vytáhnou peníze, a zboží se nedočkáte. Pokud se tomu chcete vyhnout, měli byste se před nákupem zaměřit na následující:

  • Přečtěte si recenze e-shopu, ideálně na nějaké třetí platformě, kde zjistíte, jaké zkušenosti mají s e-shopem jeho reální zákazníci .
  • Podívejte se na kontaktní údaje e-shopu (zda jsou uvedeny, zda je uvedena i zodpovědná osoba, sídlo firmy atp.).
  • Podezřelé jsou extrémně nízké ceny produktů ve srovnání s dalšími hráči na trhu.
  • Texty na stránkách (webu) nedávají smysl nebo je v nich spoustu chyb.

Černý pátek je akce, ze které chtějí zejména podvodníci vytěžit co nejvíce a jejich zaměření na ty, kteří se třeba ve světě internetového nakupování příliš nevyznají, je jejich zlatý důl. Období pandemie do internetových obchodů přitáhlo starší zákazníky, kteří se mnohdy na e-shopy dostali poprvé v životě. Proto pro ně bylo hodně těžké vyznat se v tak obrovském množství nákupních možností.

Tip:

Nákupní rádce Heureka vytvořil video v čele s hercem Tomášem Hanákem, který poradí všem, kteří tápou, jak správně, pohodlně a bezpečně na internetu nakupovat.

Zdroj informací: Heureka.cz

Publikováno: 25. 11. 2022, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima