Prosinec je měsícem, kdy si zahrada užívá zimního spánku

V zimě je naše zahrada ponořena do zimního spánku. Většinou ale ne pod sněhovou peřinou, jak by to bylo ideální. V posledních letech do Vánoc sníh často nebývá, proto i v prosinci můžeme pokračovat v činnostech, které jsme nedokončili v listopadu, za předpokladu, že nemrzne (výsadby, přihnojování, zazimování citlivějších druhů).

Časopis Zahrádkář oslaví již 55. ročník (Zdroj: Český zahrádkářský svaz, z.s.)

Je tu poslední číslo letošního ročníku. Rok opět utekl jako voda, ještě před nedávnem jsme seli a už je po sklizni. Sezona na zahrádkách byla ale celkem příznivá, urodilo se poměrně dost ovoce i zeleniny, a nyní je ideální čas z tepla domova plánovat, co budeme pěstovat v tom nadcházejícím roce 2023. Časopis Zahrádkář, který oslaví již 55. ročník, vám přitom bude milerád osvědčeným rádcem.

V prosincovém čísle časopisu Zahrádkář přinášíme článek o interiérových květinách kvetoucích v zimním období, které jsme si zvykli označovat jako vánoční. V tomto zimním období si většina z nás chce nedostatek slunce a tepla vynahradit nějakou květinou, tak se prověřené rady Josefa Černého k pěstování budou jistě hodit.

V ovocnářské části pomalu končí Malá škola začínajícího ovocnáře
V ovocnářské části pomalu končí Malá škola začínajícího ovocnáře (Zdroj: Český zahrádkářský svaz, z. s.)

Kdo plánuje vysadit v nové sezoně do zahrady okrasné keře, tomu přiblíží sortiment nejskromnějších zahradních rostlin – dřišťálů, Erika Mňahončáková ve svém příspěvku.

Jana Rydvalová Kolková se zamýšlí nad kácením dřevin v zahradách. Někdy kácíme příliš rychle a pak třeba litujeme stromu, který ještě nějakou dobu mohl přinášet krásu, ovoce nebo třeba jen stín či zázemí ptákům a hmyzu…Podumejte…

V ovocnářské části pomalu končí Malá škola začínajícího ovocnáře. Ze zahrady jsme se přenesli na balkony, terasy, případně střechy. Budeme rádi, když nám napíšete, co by vás ať již v ovocnářské nebo i zelinářské problematice ještě zajímalo. Kterou problematikou se zabývat podrobněji. V zelinářské části je momentálně nejdůležitější uskladnění úrody, o kterém píše Peter Gajdoštin. Kromě toho zde najdete článek věnovaný paprikám, které budeme co nevidět vysévat.

Poslední letošní příloh Zahrádkářka je již tradičně vánoční. Přináší rozhovor s Petrem Herynkem, který se více než čtyřicet let věnuje pořádání vánočních výstav. Na tu letošní vás rovněž zveme. S Květou Korečkovou si můžete vyzkoušet několik osvědčených receptů na pečení, přičemž do každého receptu budete potřebovat něco ze zahrádky.

Poslední letošní příloh Zahrádkářka je již tradičně vánoční
Poslední letošní příloh Zahrádkářka je již tradičně vánoční (Zdroj: Český zahrádkářský svaz, z. s.)

V článku Symboly štěstí si oživíte některé zvyky a tradice spojené s koncem roku. Pro tvořivé z vás přinášíme několik návodů na jednoduché, ale pěkné vánoční dekorace, ke kterým si materiál snadno nasbíráte při některé z procházek.

Od příštího čísla se můžete těšit na osvědčené rubriky, ale i nové seriály.

Časopis Zahrádkář je tu s Vámi i v dobách méně dobrých. Celá redakce Vám přeje pevné zdraví a klidné prožití závěru roku.

S tímto číslem obdrží předplatitelé dárek, v podobě sáčku s osivem papriky TONGUA F1 od společnosti Moravoseed.

Předplaťte si časopis o zahradě (12 čísel za 504 Kč)! Oproti běžnému stánkovému prodeji (588 Kč) je předplatné časopisu Zahrádkář cenově výhodnější, a navíc je doplněno o různé drobné dárky.

Předplatné objednejte ve všední den na 222 780 739 nebo elektronicky vyplněním objednávky na www.zahradkar.org nebo www.izahradkar.cz/predplatne-casopisu/.

Předplaťte si časopis o zahradě
Předplaťte si časopis o zahradě (Zdroj: Český zahrádkářský svaz, z. s.)

Více aktuálních a přehledných informací naleznete na webových stránkách: www.izahradkar.cz

Okrasná zahrada

  • Pokud hrozí silnější holomrazy, vyplatí se nakrýt choulostivější rostliny na skalce nebo na záhonech chvojím nebo netkanou textilií. Venkovní záhony mohou stále zdobit např. okrasné kapusty, mnohé druhy vytrvalých trav ale rovněž zajímavé struktury některých druhů trvalek (třapatkovky, monardy či sápy), které vypadají dobře i v zimních měsících.
  • Dřeviny se nacházejí stále v období tzv. dormance. V druhé polovině měsíce u některých dřevin, např. u čeledi růžovitých, toto období klidu končí. Lze tak už, pokud nemrzne, provádět bez problému řez či zmlazení rostlin. Pokud máme velké a přestárlé porosty keřů, jako jsou např. pustoryly (Philadlephus), můžeme začít s jejich zmlazením.
  • Pokud na dřeviny napadne sníh, malá vrstva sněhu neuškodí, naopak může i prospět. Pokud je však sněhu příliš mnoho, může polámat větve. Citlivé jsou na to zejména borovice, nebo dřeviny s vodorovnými a dlouhými větvemi. Další komplikací, kterou sníh může způsobit, je rozlomení či rozklesnutí kulovitých či pyramidálních kultivarů, u kterých je vhodné zpevnit habitus svázáním.
Pokud na rostliny napadne sníh, malá vrstva sněhu neuškodí
Pokud na rostliny napadne sníh, malá vrstva sněhu neuškodí (Zdroj: Český zahrádkářský svaz, z. s.)

Ovocná zahrada

  • Uskladněné ovoce uložené ve sklepích pravidelně kontrolujeme. Dozrávající plody postupně odebíráme a konzumujeme. A také nekompromisně odstraňujeme ovoce s počínající hnilobou.
  • Ve dnech, kdy nemrzne, odebíráme rouby peckovin pro pozdější přeroubování stromů. Za rouby považujeme zpravidla jednoleté výhony o tloušťce tužky z obvodové části koruny. Rouby řežeme zásadně jen ze zdravých stromů. Po odběru rouby uchováváme do doby roubování ve vlhkém sklepě zapíchnuté ve vlhkém písku, nebo je uložíme do země do stínu za severní stranu budovy. Pokud je sníh, přihrneme je sněhem. Během skladování dbáme na to, aby nám rouby při skladování nezaschly nebo nezplesnivěly. S přípravou roubů spojíme i péči o nástroje, které k němu budeme potřebovat.

Zeleninová zahrada

  • Zkontrolujeme uskladněnou kořenovou a košťálovou zeleninu. Zavčasu odstraníme nahnilé kořeny, hlávky nebo bulvy, jsou zdrojem infekce pro ty okolní.
  • Tykve skladované v teplejších podmínkách (nad 12 °C) také občas přeložíme a prohlédneme. Vodnaté, případně propadlé skvrny jsou znakem nastupující hniloby.
  • Ze zahrady sklízíme kadeřávek, pór a růžičkovou kapustu. Přezimující zeleninu zakryjte před příchodem silných mrazů netkanou textilii.
  • Před prvními silnějšími mrazy nezapomeneme zastavit přívody vody, odvzdušnit je a vylít vodu z konví a postřikovačů.
  • Je čas začít rychlit trsy pažitky vyryté na podzim a skladované v bezmrazých prostorech a také pukovou čekanku z kořenů vyrytých na podzim.
Časopis zahrádkář přináší rady na zahradu
Časopis zahrádkář přináší rady na zahradu (Zdroj: časopis Zahrádkář)

Předplatné objednejte ve všední den na 222 780 739 nebo elektronicky vyplněním objednávky na www.zahradkar.org nebo www.izahradkar.cz/predplatne-casopisu/.

Více aktuálních a přehledných informací naleznete na webových stránkách.

Zdroj informací: časopis Zahrádkář

Publikováno: 7. 12. 2022, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima