Kam v lednu? Zimní prohlídky i lyžování

Středočeská centrála cestovního ruchu připravila pro návštěvníky kraje lednové výlety a prohlídky zajímavostí. Nenechte si ujít třeba Solvayovy lomy na Berounsku, regionální muzeum Mělník, skanzen Vysoký Chlumec nebo ski areál v Prčici. Čekají vás nejen v lednu, ale i v dalších měsících mnohá místa, kam můžete vyrazit za zábavou nebo poznáváním.

Zimní výlety nejsou jen do přírody, ale také na zajímavá místa třeba ve středočeském kraji (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ski Areál Monínec, Sedlec-Prčice

1. 1. - 28. 2.

Pro všechny lyžaře, kteří po vánočním polehávání s cukrovím u pohádek potřebují trochu pohybu, je ideálním místem Areál Monínec. Na vrchol 1,2 km dlouhé sjezdovky vás vyveze čtyřsedačková lanovka. Kromě sjezdového lyžování můžete vyzkoušet i další zimní atrakce, jako je sáňkování a bobování. Navíc v areálu najdete hned dvě lyžařské školy. V okolí Monínce jsou také pravidelně udržované a dobře značené běžkařské trasy v délce zhruba 54 km.

Více ZDE

Monínec a ski areál
Monínec a ski areál (Zdroj: SCCR)

Ski Areál Chotouň, Jílové u Prahy

1.1. - 28. 2.

Areál nedaleko Prahy nabízí všem lyžařům a snowboardistům možnost provozování oblíbeného sportu, aniž by museli cestovat daleko do hor. Jsou zde k dispozici dva paralelní vleky typu "POMA" s teleskopickými unašeči, malý dětský vlek s nízkým vedením lana a nově i pohyblivý, lyžařský pás pro nejmenší lyžaře.

Znavený lyžař (a nejen on) jistě uvítá možnost odpočinku u stánku s občerstvením. Zájemci o lekce lyžování a snowboardingu mohou využít služeb lyžařské školy, ve které se zájemci vyučují jednotlivě, nebo v malých skupinkách.

Více ZDE

Ledová plocha, Vodní svět, Kolín

do 15. 3.

Dětské dopravní hřiště Vodního světa v Kolíně se každý rok přibližně od 15. listopadu do 15. března přemění na ledovou plochu o rozměrech 20 x 40 metrů. Ta je využívána pro veřejné bruslení, nebo v případě zájmu a pronájmu celé plochy např. pro lední hokej. Ledová plocha je pravidelně udržována rolbou. Za poplatek půjčují dětské, dámské i pánské brusle, samozřejmostí jsou přilby.

Více ZDE

Střední Čechy v zimě
Střední Čechy v zimě (Zdroj: SCCR)

Zimní pohlazení, zámek Liblice

do 31. 3.

Hledáte příjemné místo na odpočinek v zimním období? Pak je pro vás ideální pobyt na zámku Liblice. Balíček „Zimní pohlazení“ je možné čerpat do března 2023 a jeho součástí je ubytování ve dvoulůžkovém pokoji na 2 noci pro 2 osoby, gastronomické zážitky včetně večeře při svíčkách či wellness procedury zahrnující speciální masáže a zábaly. Nenechte si ujít relaxaci na jedné z nejcelistvějších památek českého vrcholného baroka z dílny italského architekta Giovanni Battista Alliprandiho.

Více ZDE

Zoopark Zelčín

celoročně

Přijeďte si do Zelčína užít procházku po kontaktním zooparku se zaměřením na domácí zvířata. Ve velkém oploceném výběhu máte možnost se volně pohybovat mezi kozami, ovcemi, lamami nebo poníky. Všechna zvířátka jsou velice krotká a zvyklá na každodenní kontakt s lidmi. Ráda se nechají pohladit a nakrmit. Tento způsob seznámení se s domácími zvířátky je velice oblíbený u nejmenších návštěvníků – vždyť jak lépe děti seznámit se zvířátky a naučit je respektu a lásce k nim, než přímým kontaktem – pohlazením, nakrmením a společně stráveným časem.

Více ZDE

Barokní zámek Liblice
Barokní zámek Liblice (Zdroj: SCCR)

Nová cesta do pravěku - výstava obrazů Petra Modlitby, Mladoboleslavský hrad

do 15. 1.

Vydejte se na novou cestu do pravěku. Obrazy malíře a ilustrátora Petra Modlitby vás provedou miliony let proměn naší planety. Prožijete formování zemského povrchu, ohřeje vás žhavá láva, budete svědky letu pterodaktyla, zamrazí vás z řevu tyranosaura a poznáte sílu mamutího stáda. Potkáte lovce jeskynních medvědů, přidáte se k pravěkému obřadu a mnoho dalšího. Obrazy a ilustrace doprovodí paleontologické a archeologické nálezy v čele s unikátním zlatým pokladem.

Více ZDE

Včela, cesta do včelího města, Středočeské muzeum, Roztoky u Prahy

do 22. 1.

Středočeské muzeum ve spolupráci s dětskou galerií Sladovna Písek připravili nejmenším návštěvníkům hravý výlet do včelího úlu. V největší výstavní síni muzea vznikl labyrint, ve kterém se děti pomyslně přerodí ve včely, a seznámí se s životem v úlu i mimo něj. V druhé části výstavy se návštěvník seznámí s dokonalostí včel například pomocí mikroskopu či výtvarné dílny. Program je koncipován pro všechny věkové kategorie.

Více ZDE

Mladoboleslavský hrad vás vezme na výlet do pravěku
Mladoboleslavský hrad vás vezme na výlet do pravěku (Zdroj: Marek Vaneš)

Zimní prohlídky Svaté Hory, Příbram

do 26. 3.

Svatá Hora má své brány otevřeny všem návštěvníkům i v zimním období. Prohlídka zasněženého barokního areálu, který navrhl italský architekt Carlo Lurago, nabízí jedinečnou atmosféru. Každý den je také otevřeno Svatohorské poutní muzeum, ve kterém se nachází zajímavosti ze Svaté Hory – jezuitské plány na stavby areálu, šatičky Panny Marie Svatohorské, animované příběhy, archeologické nálezy z rekonstrukce, původní barokní pec na pečení hostií a oplatek a mnoho dalšího. Muzeum se bude líbit i dětem.

Více ZDE

Treky pod dvě nejvyšší hory světa – K2 a Mount Everest, Mělnické kulturní centrum, Mělník

16. 1.

Dobrodruzi tělem i duší jsou zváni na cestopisnou přednášku vysokohorské průvodkyně Radky Tkáčikové. Tématy jejího vyprávění bude trek pod druhou nejvyšší horu světa K2 v divokém a nespoutaném pohoří Karákóram. Podělí se o také informace o ledovci Baltoro, majestátních štítech hory Broad Peak a Mašerbrum nebo osmitisícovce Nanga Parbat v nejzápadnějším výběžku Himálají. Přiblíží život místních, kulturu a snahu o rozvoj izolovaných oblastí včetně vzdělávání. 

Více ZDE

Řeka Sázava
Řeka Sázava (Zdroj: Libor Sváček)

Tak trochu jiná krajina, Galerie Středočeského kraje, Kutná hora

18. 1.

Co všechno se vám otiskne do paměti z vašich procházek? Vypadá ve vašich představách příroda vždy reálně? Lze silné zážitky z krajiny vůbec nějak zaznamenat? Karel Malich se ve své tvorbě vždy obracel k přírodě a vycházel z intenzivních vnitřních prožitků a představ.

V mezigeneračním programu projdete Malichova díla ve stálé expozici Stavy mysli / Za obrazem – Obměny a intervence, abyste prostřednictvím vlastního tvůrčího zážitku pochopili tak trochu jinou krajinu Karla Malicha. K dispozici je i výtvarná dílna pro (pra)rodiče s dětmi od 2 do 5 let.

Více ZDE

Zimní běh na Blaník 2023

21. 1.

Zimní běh na Blaník – jedinečný závod, jeden z prvních půlmaratonů v roce 2023 v celé ČR. Už 49. ročník běhu z Vlašimi na legendární Blaník a pak zase zpět není snadný, o to hezčí pocit je potom v cíli. Nejrychlejší běžci trasu zvládnou pod dvě hodiny. Odstartujte sezonu a vyběhejte kila nabraná během svátků. Na každého běžce, který dokončí závod, čeká dřevěná medaile.

Více ZDE

Svatá Hora vítá návštěvníky i v zimě
Svatá Hora vítá návštěvníky i v zimě (Zdroj: Vladimír Holan)

Moje hračky, Galerie Průjezd – Dobrovická muzea, Dobrovice

do 5. 2.

Až do 5. února trvá v Galerii Průjezd výstava hraček ze sbírky Johanky Doubek. Bude k vidění především sbírka medvídků, panenek a kočárků. Starší z nás mohou zavzpomínat v retro části výstavy. Mladší mohou objevovat, jak dříve vypadal dětský svět. K dispozici je retro herna pro děti.

Více ZDE

Zimní prohlídky na zámku Mělník

do 31. 3.

Dominantou Mělníka je zámek a od zámku je nádherný pohled na soutok Labe a Vltavy, posvátnou horu Říp i vinice svaté Ludmily. Užít si zámek můžete i v zimě. Obdivujte jeho unikátní prostory plné významných malířských či sochařských děl, starobylých kusů nábytku nebo jiných rozličných zajímavostí. Prohlídky zámku probíhají buď s českým průvodcem v každou celou hodinu, nebo individuálně.

Více ZDE

Zdroj informací: SCCR

Mělník láká všechny milovníky tradic
Mělník láká všechny milovníky tradic (Zdroj: Libor Sváček)

Publikováno: 13. 1. 2023, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima