Známe barvy roku 2023. Podívejte se, jaké nové trendy nás čekají

Každoročně řada společností vyhlašuje barvy roky, které se pak následně promítnou do oblečení, dekorací i bydlení. Letos, v roce 2023, barvy ovládla příroda a nebude chybět ani síla a odvaha experimentovat.

Inspirujte se barvami pro rok 2023 (Zdroj: Gorenje)

Jednou z nejvýznamnějších je společnost Pantone se systémem přesně definovaných přímých barev, s nimiž pracují nejen grafická studia a tiskaři, ale také značná část světových módních a bytových návrhářů. Barvy roku ale vyhlašují i významní výrobci nátěrových hmot, hlavně PPG, Dulux a Sherwin-Williams nebo Benjamin Moore.

A jak se barvy roku stanovují? Významní designéři se snaží ve spolupráci s odborníky z několika oborů - hlavně z psychologie, sociologie, historie a interiérového designu - vystihnout aktuální náladu ve společnosti a odpovědět na potřeby lidí na měsíce dopředu. Jejich vliv je obrovský a přesahuje do mnoha odvětví.

S barvami roku se pak potkáváme nejen v módních buticích na oděvech, obuvi, špercích a kabelkách ale i ve stylových soukromých i veřejných interiérech. A s postupujícími měsíci také na doplňcích do kuchyně a domácnosti, na nositelné spotřební elektronice nebo zavazadlech. Řídí se jimi i vizážisté a floristé.

Tou aktuální potřebou je podle odborníků na barvy na jedné straně klid, a na druhé probuzení vnitřní síly, radost a odvaha experimentovat.

Vining Ivy podle PPG

PPG vyhlásila pro rok 2023 jako ústřední barvu zelenomodrý odstín Vining Ivy. Symbolizuje vodní hlubinu a svou přirozeností v člověku vyvolává pocit klidu, umocňuje potřebu návratu k přírodě a k vnitřnímu já. Vining Ivy jde skvěle zakomponovat do interiéru i do exteriéru. Dokonale propojuje retro styly a současné trendy, a výborně tak zapadá do tradičního i moderního prostředí.

Harmonicky se doplňuje se zemitými barvami, jako jsou odstíny hnědé či rezavě oranžové. Výborně působí také v kombinaci s jemně růžovými, broskvovými a zelenými tóny. Pokud máte rádi glamour styl, kombinací modrozelené se zlatými prvky snadno vytvoříte slavnostní interiér ve stylu filmových hvězd.

Gloriette v odstínu Vining Ivy
Gloriette v odstínu Vining Ivy (Zdroj: Gorenje)

Viva Magenta podle Pantone

Barvou roku 2023 se podle Pantone stává Viva Magenta – energizující růžová s karmínovým podtónem. I tato barva je inspirovaná přírodou. Karmín je totiž přírodní červené barvivo, které se používá v potravinářství a kosmetice. Symbolicky má tento živý, výrazný odstín vyjadřovat především optimismus, sílu a touhu experimentovat. Viva Magenta byla zvolena jako nekonvenční barva pro neobvyklou dobu.

Další vlivy

Sherwin-Williams zvolil barvou roku hřejivý, vzdušný růžovo hnědý odstín Redend Point. Dýchne na vás nekonečná pohoda a klid, hebkost pudru i sluncem zalité toskánské scenérie. Dulux vybral pro rok 2023 jako stěžejní barvu odstín Wild Wonder, decentní zlatavou se zeleným nádechem. I tato barva odkazuje k přírodě a do domova přinese klid i univerzální kombinovatelnost.

Naproti tomu ve firmě Benjamin Moore sáhli podobně jako Pantone po velmi výrazné, hřejivé barvě Raspberry Blush – živém a výrazném odstínu, který v sobě mísí malinovou a korálovou barvu a probouzí smysly. Vyjadřuje odvahu vystoupit z komfortní zóny neutrálních barev. Skvěle se uplatní jako akcent v malé ploše.

Cindy v odstínu Redend Point
Cindy v odstínu Redend Point (Zdroj: Gorenje)

Nechte si poradit

Nejsnazší cestou, jak oživit interiér, jsou drobné doplňky: polštářky, deky, vázičky, nebo prostírání. Případně barevně vymalovat některé stěny nebo strop. Mnohem těžší je však sehnat nábytek v přesně definovaných odstínech.

S těmito barevnými standardy pracují profesionálové – výrobci oken, dveří, lakovaných prvků, architekti a interiéroví designéři. Celek tak jde mnohem lépe vyladit a celkový účinek předem odhadnout bez rizika velké a nákladné chyby.

Zdroj informací: Gorenje

Publikováno: 23. 1. 2023, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima