V současnosti roste zájem o opatření, která vedou k úspoře energie

Ještě v nedávné době byl nedostatek řemeslníků a zájem mnohonásobně převyšoval nabídku, ale současnosti zájem o práci řemeslníků klesá. Vzrůstá naopak poptávka po pracích, které vedou k následné úspoře energie.

Stoupá zájem o práce, související s úsporou energie (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zatímco ještě donedávna byl řemeslníků nedostatek, v současné době zájem o jejich práci klesá. Celková poptávka po jejich pracích se v loňském roce snížila o 17 %, v některých oborech ale dokonce až o polovinu. Naopak výrazně vzrostl zájem o opatření vedoucí k úsporám energie. Poptávka po zateplovacích pracích se v průběhu loňského roku zvýšila skoro o čtvrtinu a zájem o fotovoltaické panely vzrostl o víc než 75 %.

V porovnání s lety 2020 a 2021 vloni poptávka po řemeslnických pracích znatelně ochladla. Oproti roku 2020 se propadla zhruba o 13 %, oproti roku 2021 dokonce o 17 %. Výkyv je přitom znatelný zejména u větších zakázek. Zájem o realizaci rodinných domů poklesl v roce 2022 oproti loňsku zhruba o 45 %, o nové fasády asi o 43 %.

Poptávky po rekonstrukci
Poptávky po rekonstrukci (Zdroj: NejŘemeslníci)

Příčin je hned několik. Hlavním faktorem je samozřejmě rostoucí inflace, vyšší ceny stavebních materiálů a zvýšení úrokových sazeb. To má dopad na spotřebitelské úvěry i hypotéky. Domácnosti s průměrným platem v současné době často nedosáhnou ani na startovací byty. A významnou roli hraje také nejistota v rámci energetické soběstačnosti.

Vlna domácích rekonstrukcí nastartovaná s pandemií koronaviru tak zase pomalu odchází. Během pandemie začali lidé trávit více času doma a začali si uvědomovat, co všechno by tam mohli zlepšit. A jelikož tehdy nebylo tolik možností pro trávení volného času, vkládali peníze právě do rekonstrukcí.

Poptávky po zateplení
Poptávky po zateplení (Zdroj: NejŘemeslníci)

Poptávka po fotovoltaice vzrostla na dvojnásobek

Výrazně menší pokles nabídek zaznamenali řemeslníci, kteří provádí drobnější práce. Malování pokojů nebo realizace sádrokartonových příček se propadly v pouhých jednotkách procent. Některá řemesla začala dokonce vzkvétat, a to zejména v souvislosti s energetickou krizí. Lidé se snaží ušetřit na energiích, a tak investují například do zateplení domu či fasády. Zájem o ně se zvýšil o více než 20 %. O více než 75 % pak oproti loňskému roku vzrostla poptávka po fotovoltaice.

V předchozích letech měla řada řemeslníků zakázky domluvené na měsíce nebo roky dopředu, aniž by se museli starat o svoje zviditelnění. Řemeslníci, kteří čelí nedostatku zakázek, začínají častěji hledat práci ve svém okolí. Zároveň vidíme, že po letech, kdy zákazníci kvůli nedostatku profesionálů brali téměř jakékoli nabídky, se situace obrací i zde. Spolu s tím, jak se zvýšila nabídka volných řemeslníků, lidé opět více hledí na hodnocení jejich kvality a další parametry.

Zdroj informací: NejŘemeslníci

Publikováno: 7. 2. 2023, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima