Chcete mít bylinkové žně i v zimě?

Pěstitelé nezahálí ni v zimě, třebaže zima už je dlouhá a nám se stýská po čerstvých bylinkách. Hlavu vzhůru, mnohé z nich lze pěstovat pohodlně doma – na parapetu, balkóně, terase či v zimní zahradě. Stačí vědět, na co dávat pozor.

Pěstování bylinek v bytových podmínkách nám zaručuje nejen v zimě, ale po celý rok příjem čerstvých vitaminů (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)

Pěstujte bylinky i v zimě a v pohodlí domova

Některé bylinky potřebují ke svému růstu stín, jiné zase slunce – záleží na konkrétní odrůdě. Skvěle poslouží třeba parapet nebo zasklený balkon či lodžie. Pěstování bylinek v bytových podmínkách usnadňují květináče se samozavlažovacím systémem a zabudovaným ukazatelem hladiny vody. Oblíbené jsou například designové samozavlažovací květináče Cobble s integrovaným měřením vody i nalévání a přepadovým odtokem.

Pěstujte od základu

Bazalka, pažitka, oregano, tymián, koriandr, majoránka, máta či meduňka porostou i v květináčích na kuchyňském parapetu. Můžete zvolit hotové sazenice, ale lepší bude vypěstovat si vlastní přímo ze semínek. Jde to velmi jednoduše i bez skleníku. Z vlastních výsevů získáte nejen dostatek kvalitních sazenic pro výsadbu doma či na zahradě, ale i druhy nebo odrůdy, které byste snadno nesehnali. Zároveň tím ušetříte.

Některé bylinky potřebují ke svému růstu stín, jiné zase slunce
Některé bylinky potřebují ke svému růstu stín, jiné zase slunce (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)

Pokud chcete začít s předpěstováním sazenic, stačí kdykoliv během zimy rovnoměrně vysít semínka na povrch výsevního substrátu a přitlačit je. Předtím je ale potřebné vědět, jaké podmínky zvoleným bylinkovým druhům vyhovují. Nejdůležitější je dopřát jim dostatek světla – ideální je, když dopadá z každé strany. Prosto s vysetými bylinami alespoň jednou denně vyvětrejte. Zabráníte rozmnožování půdních hub.

Dodržujte optimální teplotu a rostliny nezalévejte studenou vodou. Vysoce kvalitní semena různých odrůd bylinek a také substráty určené přímo pro bylinky i speciální hnojiva nabízí například značka Floraself ve své řadě Nature. Z vlastního výsevu získáte množství sazenic, které vám brzy poskytnou velký užitek.

Klíčení pro zdraví

Klíčky a mikrobylinky jsou obrovským hitem. Podle preferovaných chutí si můžete vybírat z různých druhů a odrůd. Zvolit si lze tradiční řeřichu, roketu, hořčici, pískavici ale i další druhy. Vybírejte raději směs semen, která jsou speciálně určená k nakličování. Klíčky si vypěstujete jednoduše a rychle. Nepotřebují moc místa ani speciální pěstitelské pomůcky, dokonce ani zvláštní péči.

Přinášejí rychlý výsledek – výborně chutnají a posilují imunitu. Klíčící bylinky potřebují dostatek světla, vláhy a pravidelný přísun čerstvého vzduchu. Vyhněte se nadměrné zálivce a studenému substrátu. Praktickou pomůckou pro snadnější pěstování mikrobylinek jsou výsevní pokojové skleníčky s textilií nebo s minikvětináčky či výsevní miska s poklopem.

Klíčky a mikrobylinky jsou obrovským hitem
Klíčky a mikrobylinky jsou obrovským hitem (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)

Čerstvá nať po ruce

Do květináče můžete vysadit několik petrželových kořenů nebo při vaření odříznout konec kořene petržele s listovou bází a položit do misky s vodou. Za pár dnů budete mít k dispozici čerstvou a křupavou petrželovou nať. Stejný postup lze uplatnit i u celeru. Ten je nejen zdravý ale zároveň léčivý. Do květináče se substrátem si můžete rovněž vysadit cibuli, šalotku nebo česnekové stroužky, a brzy budete moci využívat i jejich natě.

Více informací najdete na www.hornbach.cz.

Zdroj informací: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o. 

Publikováno: 3. 3. 2023, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima