JSSS: Pokoje pro dva malé fotbalisty

Tomáš má dva syny, Ondru a Tomáše, na které je už dva roky úplně sám. Po 18 letech soužití se svou partnerkou mu po zdánlivě banálním zákroku v nemocnici zemřela na celkovou sepsi organismu. Tomáš samozřejmě celou situaci stále prožívá velice bolestně. Ale pro své kluky chce jen to nejlepší, a tak do další osudem poznamenané rodiny přijíždí nejostřílenější dvojice designérů František s Kamilou, aby rozzářila nejen dětské oči radostí. Od toho tu přece oblíbený pořad Jak se staví sen je!

Proměna pokojů pro dva malé fotbalisty a jejich tátu (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Pokoje pro dva malé fotbalisty

Premiérový díl Jak se staví sen uvidíte v pátek 3. března ve 22.00 na Primě.

Tomáš je profesí kuchař a věnuje se této práci celý život, v posledních dvou letech je pro něj ale vykonávání tohoto zaměstnání těžké, ne-li nemožné. Když mu to časový harmonogram kluků dovolí, tak chodí na brigády do restaurace, kde dříve pracoval. Nyní může totiž pracovat jen brigádně, stará se především o syny. Pomáhá mu teta a babička. Ty ho také do pořadu přihlásily.

Sám neměl život jednoduchý. Má 80letou babičku, která ho vychovávala, ta ale na tom není zdravotně nejlépe, a tak s její pomocí nemůže tolik počítat. Mají ještě dědečka (tatínka zesnulé přítelkyně), který občas přijede kluky pohlídat, ale také na tom už není dobře. Po narození Tomáše se jeho rodiče rozvedli. Vlastní maminka se ho zřekla a od té doby ho vychovávala babička. Jeho jedinou rodinou tak jsou babička a teta.

Velkou výhodou je, že Tomáš umí vařit – a kluci potvrzují, že táta vaří skvěle
Velkou výhodou je, že Tomáš umí vařit – a kluci potvrzují, že táta vaří skvěle (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Dřevěné roštové panely podtrhují přírodní materiály
Dřevěné roštové panely podtrhují přírodní materiály (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Momentálně žijí z přídavků na děti (vdovský důchod nemá, jelikož s partnerkou nebyli sezdáni). Jeho představa do budoucna je, že se vše s prací zlepší, jakmile budou oba kluci chodit do školy. Tomáš činnosti kolem chodu domácnosti zvládá, jelikož v době, kdy byli ještě čtyři, přítelkyni pomáhal. Jeho velkou výhodou je, že umí vařit – a kluci potvrzují, že táta vaří skvěle. Tomáš zase tvrdí, že kluci jsou jeho hnací motor – navíc to jsou parťáci, kteří moc nezlobí.

Všichni tři jsou zapřísáhlí slávisti a každou volnou chvilku věnují fotbalu – kluci ho rádi hrají před domem. Sledování TV přenosů jim také nikdy neuteče, ale na fotbalovém zápase byli pouze jednou. Slávisti jsou i v hokeji, ale fotbal má pro ně větší kouzlo. O víkendech často jezdí za Tomášovou babičkou. Rádi jezdí na výlety do přírody. Občas si zajdou zafandit na hokej i basket.

Co se týká bytu a jeho zařízení, tak s tím si Tomáš sám neporadí
Co se týká bytu a jeho zařízení, tak s tím si Tomáš sám neporadí (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Červenou použili designéři netradičně na zárubně dveří
Červenou použili designéři netradičně na zárubně dveří (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Všichni tři se shodnou na tom, že nejhezčí z barev je červená a bílá. Také si uvědomují, že být fanouškem Slávie není jen tak, není to záležitost přechodná – je to na celý život. Malý Ondra má rád např. i Krtečka nebo Šmouly. Starší Tomáš má rád matematiku a tělesnou výchovu. Tatínek má v oblibě rockovou muziku, kterou si pouští i při vaření. Co se týká bytu a jeho zařízení, tak s tím si Tomáš sám neporadí – vše je tak, jak to maminka kluků opustila, všechno spíš chátrá.

Tomášovi rekonstrukce určitě pomůže i kvůli tomu, že mnoho věcí mu jejich starý život připomíná – v bytě na hypotéku totiž společně žili 10 let. Vše je původní, nikdy neproběhla žádná rekonstrukce. Jeden pokoj v bytě funguje jako spací a druhý jako hrací. Kluci by si přáli, aby se z hracího pokoje stal jejich dětský pokoj. Co vše zvládnou Kamila s Františkem za pouhých 5 dnů?

Mnoho věcí Tomášovi jejich starý život připomíná
Mnoho věcí Tomášovi jejich starý život připomíná (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Všichni tři se shodnou na tom, že nejhezčí z barev jsou červená a bílá
Všichni tři se shodnou na tom, že nejhezčí z barev jsou červená a bílá (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

A jak se na proměnu dívají designéři Kamila Douděrová a František Kobližka?

Hodnocení designérů:

Byla to naše poslední letošní proměna v této sérii a nazvali jsme ji pracovně ,červená tečka‘ za natáčením. Věděli jsme od začátku, že plníme sen slávistickým fanouškům, upozadili jsme sami sebe a hledali způsob, jak vkusně pojmout slávistický design v interiéru, aby to nebyla jen sbírka reklamních předmětů. Což se doufám povedlo.

Rodina byla nadšená a oko designera neutrpělo újmu. Jinak byt byl před rekonstrukcí ve stavu takřka dezolátním. Největším kamenem úrazu byla elektřina, která byla v hliníku, s nedostatečnými jističi, aby na ně šla napojit nová kuchyňská linka s novými spotřebiči. Vzhledem k nedostatku času jsme se rozhodli neposouvat a neměnit polohu osvětlení, pouze jsme vyměnili stropní svítidla.

Kluci by si přáli, aby se z hracího pokoje stal jejich dětský pokoj
Kluci by si přáli, aby se z hracího pokoje stal jejich dětský pokoj (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Motiv hvězdy v logu je použit ke zvýraznění stropních svítidel v podobě plastové červené hvězdy
Motiv hvězdy v logu je použit ke zvýraznění stropních svítidel v podobě plastové červené hvězdy (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Styl proměny je velmi moderní, s jasným slávistickým konceptem. Základ interiéru ale tvoří dřevo, bílá, šedá s akcentující červenou barvou. Červenou jsme použili netradičně na zárubně dveří či na hvězdné rozetě u lustru. Jako zajímavost a elegantní prvek jsme navrhli dřevěné roštové panely, které podtrhují přírodní materiály a souvislost s dřevodekorem v kuchyni či na nových dveřích.

Kromě slávistických předmětů jsme motiv hvězdy v logu použili ke zvýraznění stropních svítidel v podobě plastové červené hvězdy a zároveň jsme nechali ,slávisticky‘ odekorovat drumbeny, což jsou vlastně taburetky, stolky a hudební nástroje v jednom. V dětském pokoji jsme si pak hráli s myšlenkou sportovního pokojíčku. Proto jsme napnuli před okno záchytnou síť a umístili na zeď basketbalový koš či fotbalové branky na psací stoly namísto nástěnky.

Jeden pokoj v bytě funguje jako spací a druhý jako hrací
Jeden pokoj v bytě funguje jako spací a druhý jako hrací (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Styl proměny je velmi moderní, s jasným slávistickým konceptem
Styl proměny je velmi moderní, s jasným slávistickým konceptem (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Těšte se na unikátní proměnu nové série – bude zábavná, dojemná a plná praktických rad.

Partnerem této sezóny pořadu je společnost Raiffeisen stavební spořitelna (www.rsts.cz).

V dalším dílu uděláme radost v podobě hodně upravených místností pro uplakanou rodinu.

Zdroj informací: FTV Prima

Publikováno: 1. 3. 2023, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima