Co byste měli vědět před výběrem střední školy

Přijímací zkoušky na střední školy se nezadržitelně blíží a vy stále váháte? Poradíme, jak vybrat školu tak, aby se absolvent uplatnil na trhu práce. Jaké obory a odvětví jsou sázkou na jistotu? Odborníci mají jasno.

Výběr střední školy nesmíte uspěchat (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Na výběr budoucí střední nebo vysoké školy zůstává mnohým mladým doslova pár dní. Současná situace na trhu práce, kdy je náročné najít vhodného zaměstnance, může být v době ukončení jejich studia, zásadně jiná. Přesto existují obory a odvětví, která jsou sázkou na jistotu.

Pandemie, robotizace, nízká nezaměstnanost, ale i vysoká míra inflace ovlivnily i současný trh práce. Některé pracovní pozice zaměstnavatelé nedokážou dlouhodobě obsadit, protože na ně chybí dostatečně vzdělaní lidé. Jiné zase proto, že se změnily nároky uchazečů na odměňování.

„V Čechách i na Slovensku již několik desítek let absentují střední odborné školy, střední odborná učiliště strojírenského a elektrotechnického zaměření, které vychovávaly a uměly propojovat vzdělávání a praxi. Máme tu sice duální vzdělávání, ale to na trh práce nepřináší takové odborníky a v takových počtech, jak si žádá trh práce. To je i důvod, proč zaměstnavatelé uvítají každého kandidáta i ze zemí mimo Evropskou unii, který má buď strojírenské, nebo elektrotechnické vzdělání a praxi,“ říká Roman Kučera, generální ředitel personální agentury.

Sázkou na jistotu jsou tak střední odborné školy technického zaměření. Jejich absolventi se podle R. Kučery velmi rychle zařadí do pracovního procesu a jejich práce bude i adekvátně ohodnocena.

Střední škola vychovává budoucí odborníky
Střední škola vychovává budoucí odborníky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nenahraditelní odborníci

V Čechách i na Slovensku aktuálně akutně chybí i lékaři, zdravotníci, učitelé, IT odborníci a psychologové. Zde není problém v nedostatku absolventů, ale v jejich špatném finančním ohodnocení, které způsobuje, že absolventi zmíněných oborů si buď hledají práci v zahraničí, nebo v jiném odvětví.

Odborníci na trh práce předpokládají, že situace se během pěti až deseti let poněkud stabilizuje, ale o tyto profese bude stále zájem. Práci si tak určitě najdou programátoři, učitelé, zdravotní sestry, lékaři, zubaři, fyzioterapeuti a ta řemesla, která nelze nahradit roboty – kadeřníci, zedníci, tesaři, automechanici...

Nahradí je roboti

„Neustálý vývoj, ale i pandemie naopak naznačily, že některé pozice v relativně krátké době zaniknou, protože budou nahrazeny roboty nebo softwarem,“ pokračuje odborník na trh práce. Proto si už dnes relativně těžko práci hledají turističtí průvodci, hostesky, dekoratéři, ale také účetní a administrativní pracovníci.

Nejvyšší konkurence byla v roce 2020 podle pracovních portálů mezi tazateli, sekretářkami, kurýry, office manažery, promotéry, poštovními doručovateli, asistenty a marketingovými pracovníky.

Roman Kučera upozorňuje, že nové technologie a robotizace nevstupují jen do oblasti průmyslu a výroby, ale i do oblastí s velkou mírou administrativy – do finančnictví a advokacie. V těchto oblastech nebude třeba tolik zaměstnanců jako dosud.

Některé obory jsou zárukou jistoty
Některé obory jsou zárukou jistoty (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nové pozice

Zároveň platí, že se budou obsazovat pozice, které dnes ještě neexistují nebo je jich jako šafránu. Při výběru střední, respektive vysoké školy se dnes vyplatí přemýšlet v kontextu toho, co společnost potřebuje nebo bude potřebovat v horizontu příštích let – vývojáře nových materiálů (s ohledem na ekologii a dostupnost zdrojů), specialisty na robotizaci, odborníky na energetiku. Žádaní budou i strojaři, programátoři a specialisté, kteří se budou podílet na vývoji nových zařízení, strojů či postupů.

Současný vzdělávací systém, který je zaměřen zejména na memorování a nasávání informací, nedokáže takové specialisty spolehlivě připravit a zájemci o zajímavé pozice se budou muset dovzdělávat jinak. „Určité procento lidí bude muset naskočit na tento rozjetý vlak a doplnit si či získat potřebné digitální vzdělání a dovednosti,“ je přesvědčen Roman Kučera.

Automobilový průmysl přetrvá

Čechy a Slovensko patří mezi velmoci ve výrobě aut a následující roky by se na tom nemělo nic změnit. Přestože se dá očekávat, že mnoho pozic v automobilkách časem zcela zanikne v souvislosti s robotizací, budou vznikat nové, vyžadující technické vzdělání i manuální dovednosti.

„Čechy a Slovensko je pro zahraniční investory stále lákavé, jelikož je zde mnoho vzdělaných a pracovitých zaměstnanců za „rozumnou cenu“. Zaměstnanci svou šikovností umí vyrobit precizní komponenty, součástky a celé automobily ve vysoké kvalitě,“ potvrzuje odborník.

Zdroj informací: MAXIN´S Group

Publikováno: 13. 3. 2023, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima